| Toffan_Daniela_1996 a întrebat:

Sunt cetățeană a Republicii Moldova nu am pașaport românesc, dar vreau sa plec la munca in Italia pe mai mult de 3luni.Sunt însărcinată în 4luni, burtica nu se vede, vreau sa lucrez 3luni că menajeră și două să stau pana ce voi naște acolo.Care îmi vor fi privilegiile, voi putea merge la consultații pe timpul sarcinii dacă depășesc 3luni de ședere? Copilul meu trece că cetățean al Italiei? Voi primi indemnizație pentru copil? Nașterea va fi cu plata și aproximativ cit? Poate cineva sa confruntat cu așa situație.scrieti va rog

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti comunic dar nu poti beneficia de nici un ajutor din partea italienilor, in situatia ta!
In primul rand nu cred ca te va angaja nimeni legal in Italia, pentru ca Republica Moldova nu este in Uniunea Europeana si acolo ajungi cu pasaport.
Nu beneficiezi de consultatii fara plata pe timpul sarcinii, deoarece esti cetatean strain si trebuie sa platesti fiecare vizita la medic in euro.
Copilul daca se naste in Italia, tu trebuie sa platesti integral spitalul si nasterea, pentru ca nu esti cetatean legal italian si nu ai nici un drept de munca acolo. Neplatind taxe legale la statul italian, nu poti beneficia de nici un ajutor de la ei.
Copilul tau nu poate capata cetatenie italiana, chiar daca a fost nascut acolo, odata ce mama si tata nu sunt cetateni italieni.
Nu, nu poti primi nici un fel de indemnizatie pentru copil in Italia, pentru ca copilul nu este italian si nici din parinti italieni.
Nasterea si spitalizarea poate ajunge intre 10.000 si 15.000 euro.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu poti ajunge in UE daca nu ai viza de la una din tarile membre.Referitor la sarcina in cazul ca ajungi pe acolo normal ca aia nu te lasa in strada,dar daca nasti oriunde in Europa copilu tau tot basarabeam va fi,nu te gandi ca vai fi altceva, legal nelegal indiferent cum vei fi undeva in europa indiferent in ce tara copilu tau se va numi moldovean, cetatean niciodata nici prin nastere nici cand o sa fie mare, sau cine stie daca va sta acolo toata viata, va merge la scoala acolo asta nu o mai stiu. Daca nasti acolo, dar sa fii legal dati se da acolo un cadou sa-i zic asa cateva sute de euro nu mai stiu exact cred ca 3-4 sute,pot sa iti spun sigur ca am un frate acolo si are si el un plod nascut acolo. Daca primesti indemnizatie pentru copil nici aia nu stiu.Ce stiu e ca la copii italieni,deci care au unu din parinti italian primesc alocatie numai daca parintii muncesc, sau unul din ei munceste dar norma intreaga, nu asa juma de norma sau stiu si eu cateva ore si doara daca muncesc legal, adica cu acte cu contract, asta stiu sigur ca am vorbit cu cineva care are copii este romanca si barbatusau e italian.Din cate stiam voi veneati in RO si va facea statu Roman pasaport, tu de ce nu ai? Bine nu stiu exact care era procedura dar asa sunt toti moldovenii de prin europa au pasapoarte romanesti ca altfel nu stiu cum ati fi mers acolo.Ce nu imi place la voi moldovenii astia e ca sunteti cu 2 fete sau cum se zice, numa sa profitati umblati.De ce zic asta? Am vazut toti moldovenii sunt cu rusii, rusii in sus rusii in jos, ba ceara majoritatea urati pe romani, urati Romania, pai daca e asa atunci ce mai veniti sa va folositi de RO sa va dea pasapoarte? Eu sincer as anula toate pasapoartele catre cetatenii moldoveni.Nu am nimic cu tine zic si eu ca idee, am vorbit cu f multi de la voi si gandesc sincer naspa de tot, as putea sa zic ca sunteti niste oameni pierduti.Ok sa lasam asta deci cam asa stau lucrurile. Daca il vad pe fratele meu pe Facebook o sal intreb cati bani sau daca i-au dat ceva lu nevastasa ca nascut acolo.Dar tu ca cetatean moldovean daca e sa obtii o viza aia va fi numa de turist, deci nu ai cum sa beneficiezi de privilegii intr-un stat strain.Dar barbatutau unde este, sau cu cine ai ramas, ala ce face cu ce se ocupa?