| Mirela_4639 a întrebat:

Bunahappy Sunt Mirela. Am o fiica de 14 ani si nu stiu ce se intampla in ultima vreme cu ea. A avut un "iubit" si au fost impreuna 6 luni s-au inteles de minune dar s-au despartit dar totusi au ramas prieteni si se inteleg foarte bine! Dar nu stiu ce se intampla de la o vreme nici nu mai vorbeste cu mine, nu vrea sa mergem la cumparaturi, am vrut sa ii iau un telefon nou dar nu a vrut. Cu tatal ei nu vorbeste aproape deloc. Dar vreau sa va mai spun un amanunt. Faceam ordine in camera ei si am gasit un jurnal in care scrie ca vrea sa moara, pentru ca nimeni nu o iubeste si ca se simte rau ca i s-a facut rau la scoala si multe alte lucruri. Am incercat sa vb. cu ea. AM intrebat-o daca o doare ceva sau ce este cu ea. Dar ea mereu spune sa o las! Nu mai vrea absolut nimic. Merge la scoala vine acasa si se inchide in camera. Nu vrea sa iasa afara cu prietenii, nu vrea sa stea la calculator. Nu face absolut nimic. Sta in pat si nu vorbeste cu nimeni. Am vorbit si cu prietena ei cea mai buna si a spus ca nu stie ce se intampla dar a observat ca s-a schimbat foarte mult. Nu stiu ce sa mai fac sad Am ajuns la capatul puterilorsigh Va rog sa ma ajutati! Oare e din vina mea? Din vina fostului prieten? Oare ce se intampla cu ea? Va rog sa ma ajutati

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pai ce pot sa spun?
Cea ce face ea fac si eu
Dar cine sa observe?
Nu are cine
In fine
Poate are nevoie de niste timp pentru ea'
Eu cum vin de afara sau de la tara'
Vin la mine in camera si acolo ramana pana a 2 ziihappy
Poate e ceva de care nu vrea sa vorbeasca cu tine' sau.
Cine stie.
Sa speram ca timpu' va rezolva totu' happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

Cum au decurs lucrurile pana la urma? (Stiu ca au trecut 8 ani)

| mannu a răspuns:

Buna mirela. imi pare rau sa iti spun (desi cred ca ai constientizat) ca fiica ta trece printr-o criza adolescentina de personalitate de zile mari! nu e nimic anormal... avand in vedere faptul ca a avut o prima relatie esuata...
In privinta comunicarii trebuie sa recunoastem ca fiecare dintre noi am avut perioade in care nu aveam chef de nimic happy si in care vroiam sa fim singuri tongue
Partea cu dorinta de suicid ma duce cu gandul la o posibila depresie. (accentuata si de anotimp - daca era vara mai iesea cu prietenele. la discoteca. club. etc.). ce pot sa iti sugerez. incearca o discutie la un nivel mai jos - ca intre prieteni. nu de la mama la fiica :p... eventual ajut`o sa uite de acea relatie esuata... du-o la shopping, film, las-o sa iasa in oras.
asa isi va revenii happy

| evelin_1888 a răspuns:

Buna mirelahappyeu si fiica ta suntem apropiate ca varsta asa ca am sa incerc sa te ajut...singurul lucru care ar putea sa o faca sa isi revina mai repede (dar poate nu cel mai bun)este sa se impace cu prietenul ei.
daca acest lucru nu este posibil incearca sa-i amintesti ca exista persoane care o iubesc si ca poate avea incredere in tine
cat despre jurnal nu este ceva foarte grav ce a scris...si eu scriu absolut tot ce imi trece prin cap in jurnal si multi dintre noi s-au gandit la chestii de genul asta in momentele grele din viata
convinge-o sa isi gaseasca un hobby(cum ar fi desenul sau scrisul de poezii)asigura-te ca tot timpul are ceva de lucru
sper ca te-am ajutat bafta:*

| Sergiu2609 a răspuns:

Cumparai un caine sau o pisica...

| loving2008 a răspuns:

Poate e asa din cauza fostului ei prieten.Eu zic sa il cauti si sa vorbesti cu el.

| JoJo_2346 a răspuns:

Eii bine si eu am 14 ani dar eu absoluth nu fac asa. Vorbesck cu paritzi sh chiar as vrea sa am un telefon now daca miar oferi mama meah. Ok cheama sh uh un pshiolog sh vezi ce are. ok poate este emo.asa procedeaza ei. dar nu cred pentru ca ar spone da la telefonul ala.deci eu as zice sa chemi un pshiolog
Bonn...Paapaa

| JoJo_2346 a răspuns:

Sau poate se simte afectata de fosta ei relatie cu fostul prieten. poate a violatho ok vezi sh cheama un pshiolog

| Mirela_4639 explică:

Dragilor, Vreau sa va mai cer un sfathappy Saptamana viitoare este ziua ei, iar ea nu vrea sa invite pe nimeni. Oare s-ar bucura daca i-asi face o "petrecere surpiza" sau sa ii ascult dorinta si sa nu chem pe nimeni straight face? Va rog. ajutati-ma sad