| veronique122003 a întrebat:

Voi ca si parinti v-ati da copilul in varsta de 12 ani la scoala internationala Le rosey din Elvetia? Este cea mai scumpa scoala din lume cu taxa de 80.000 $ pe an. Am o situatie financiara foarte buna si imi permit. Daca ati fi in locul meu ce ati face?
Ps: mentionez ca e scoala de prestigiu tip internat unde conditiile sunt exceptionale nu ca cele din Romania...

41 răspunsuri:
| Loker a răspuns:

Eu zic sa faci ce e mai bine pentru el, mai ales daca iti permiti

| KodrutZ a răspuns:

L-as da la o scoala normala si de restul banilor as merge cu el pe la tara si as ajuta copii care invata desi de multe ori o fac la lumina luminarii si cu burta goala. Ideea e sa vada ce inseamna sa faci tot ce poti pentru a ajunge sus. Acuma nu stiu, poate ca ai muncit de ai bubuit ca sa iti permiti asta, poate esti doar una dintre miile de romani care traiesc din urma saraciei altora (contracte cu statul, rude de cineva, bancheri, etc), asta conteaza mai putin, insa daca chiar a trebuit sa te zbati pentru a ajunge in pozitia asta, cel mai bine ar fi sa ii deschizi ochii, nu sa il arunci intr-un internat de unde nu o sa vada lumea cum e cu adevarat.

| Zatharra a răspuns:

Depinde de capacitățile copilului, dacă e în stare să facă față cerințelor de acolo. Dacă nu, consider că e doar un moft și ar fi de preferat ca acei bani să fie folosiți mai util, cum zicea și KodrutZ.

| pufulescu a răspuns:

Du-te cat mai departe de Romania si la o scoala cat mai buna, asta e singurul sfat pe care ti-l pot da! Fa-ti o viata intr-o tara europeana. Nici pe viitor nu te gandi sa te intorci, decat la pensie. Nu incerca sa stai aici si sa schimbi ceva in tara pentru ca e imposibil, oamenii maturi sunt 80 % batuti in cap. Mult succes!

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

Sa iti fie rusine ca gindesti asa. Ai studiat macar problema dpv stiintific? Stii ca e suficient ca 10% din membrii unui grup sa schimbe o mentalitate colectiva? Uita-te mai putin la tv si in presa si mai mult la oamenii din jur. Tara asta inca are MULTI oameni extraordinari raspinditi peste tot, doar ca pe multi v-a orbit ura imprastiata prin TV/media si nu vreti sa ii vedeti!

| KodrutZ a răspuns:

Revenind, Veronica draga... ai tai nu sint nici evrei si nici machidoni, nu? 99% sanse ca nu. Crede-ma ca se intimpla sa cunosc personal familii de genul asta. Milionari in euro, si in nici unul dintre cazuri nu au cocolosit copiii la scoli private si alte porcarii, ci dimpotriva. I-au dus de mici sa vada cum e cu munca de jos, iar daca se intimpla sa fi avut bani de buzunar mai multi, le-au dat banii aia ca sa ii foloseasca pentru a creste ca oameni, nu a se sprge in figuri (de exemplu un amic 1/4 evreu rula peste un miliard in lei vechi in timpul facultatii, anual, facind comert cu componente de PC - nu era vorba de bani cit de dezvoltarea abilitatilor de negociator si de comunicare cu j'de mii de tipologii de indivizi diferiti). La noi la romanii asa-zisi get-beget exista mentalitatea foarte paguboasa "ce e mai bun pentru copilul meu", "lasa sa aiba el tot ce nu am avut eu" si altele de genul. Nu, nu asa. Uitindu-ma pe la intrebari/raspunsuri trag concluzia ca tu esti copilul. Fa scoala la stat, la facultate trage cit mai tare sa faci PRACTICA, iar legat de bani zi-le alor tai sa iti faca un fond privat de studii/absolvire ca sa ai undeva pe la 4-500.000 $ cind termini facultatea (daca isi permit 80k pe an, va fi si mai lejer sa bage vreo 40-50 pe an timp de vreo 10 pina termini facultatea. Daca iei si iti folosesti abilitatile si mai ales relatiile potentiale, vei sti ce sa faci cu banii aia ca sa devii milionara pina in 30 de ani fara mari batai de cap.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu are rost. Mai bine du-l la o școală normală.

| veronique122003 explică:

Buna! Am stat ceva timp si m-am gandit. KodrutZ, nu, nu sunt eu una dintre cei implicati in problemele statului. Nici macar nu lucrez in acest domeniu. Sotul meu este strain (japonez) si om de afaceri. A trebuit sa munceasca 8 ani pentru a reusi. Cat despre scolile romana...nu vreau sa crezi ca nu am pic de patriotism dar deja se ajunge la NESIMTIRE. Profesorii fac diferente, iau mita asa numitele "cadouri" si ii cred ca pana la urma muncesc pe un salariu de nimic. Fata mea mi-a povestit ce a vazut in clasa a 2a : un baiat probabil clasa 7-8 care zona intima pe afara. Atunci profesorii/directorul unde era? Si pana la urma de ce sa tin copilul alaturi de astfel de elevi. Iarasi conditiile sunt la pamant. La baie usile nici macar nu se inchid, gasesti gandaci morti si tot felul de alte mizeri ca sa nu mai spun de closeturile si chiuvetele infecte. Anul trecut un copil din scoala era infestat cu paduchi. Fata mea este alergica la intepaturile de insecte si ar fi putut face o boala de piele cronica. Si daca tot imi permit de ce sa o las in mizeriile alea? Imi iubesc tara, sunt romanca dar scolile de stat lasa de dorit... Nu vreau sa o invat sa fie tinuta in puf dar exista doar 2 tipuri de scoli din pacate: scoli cu bune conditii (cele private) si cele mizere( de stat). In conditiile astea pe care ar trebui sa le aleg?

| KodrutZ a răspuns (pentru veronique122003):

A, ok, ai cistigat la loto un sot potent financiar. Japonia, excelent. Pai de ce nu mergeti in Japonia? Cred ca au un sistem educational bine pus la punct si toti trag tare la ei. Legat de scolile noastre, cred ca trebuie sa vedem si padurea de uscaturi. Cunosc personal profesori extraordinari care muncesc pe bune pentru salariul ala de nimic. Fara spagi, fara preferinte. Legat de scolile de stat... fiica-mea e la gradinita privata. Primavara trecuta au avut paduchi. Nu la ea in grupa, ci la alta. Dar ca idee - nu poti sa cresti copilul intr-un clopot de sticla. P.S. Elvetia suna bine ca tara. Fost, placut, deloc socat cum mi-au spus altii ca o sa fie. Normalitatea pleaca de la fiecare dintre noi. Asa cum ma opresc uneori duminica dupa amiaza prin centru si string gunoaie de pe jos si le arunc la cos fara sa imi solicite nimeni asta, uneori chiar luindu-le de sub nasul imbecililor care le arunca, la fel de normal m-am simtit in Elvetia fara sa fie nevoie sa fac asta. Paduchi, jeg... exista peste tot intr-o mai mica sau mai mare masura. Cred ca alergia la intepaturile de insecte se poate trata traditional. Nu stiu cum, ca nu am avut probleme de genul asta, dar se intimpla sa am alte probleme care oficial se rezolva chirurgical, insa exista nspe remedii naturiste care fac treaba mult mai buna (nu e vorba de bani, am asigurare privata care mi-ar acoperi interventia chirurgicala si as si ramine pe plus, dar prefer sa fiu sac fara petece cit inca se mai poate). La fel si in cazul tau, faptul ca iti permiti niste chestii la care altii nici nu viseaza iti ofera ceva mult mai important - TIMP. Ia si documenteaza-te pe indelete. Poate schimbati orasul/zona Romaniei daca nu puteti pleca din cauza afacerilor sotului, insa crede-ma ca inca sint multi oameni EXTRAORDINARI in tara asta. Chiar daca uneori lucreaza in conditii de filme horror.

| pufulescu a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce zici acolo? Oameni extraordinari in jurul meu? Pai sunt inconjurat de asa ceva cand vin in Romania! Vad oameni care au muncit toata viata precum 'negrii pe plantatie', nu au furat, nu au luat spaga si au o pensie care le ajunge 3 saptamani pe luna maxim. Acestia sunt majoritatea, chiar sunt oameni iesiti din comun dar nu vreau sa ajunga nimeni ca ei, nici macar o necunoscuta, fata celei care pune intrebarea. Apoi mai sunt alta categorie de oameni extraordinari, 'suedezii' cu burta, ceafa, lanturi groase de aur si BMW care n-au muncit o zi in viata lor si stau si ocupa de dimineata pana seara mall-ul din centrul orasului ( sunt din Rm Valcea eu ).
Asta vezi tu frumos in Romania, ti se pare ca sunt prea influentat de tv?
Este total fals ceea ce spui, daca ar fi sa ne luam dupa cum munceste cu capul in pamant majoritatea populatiei, Romania ar trebui sa fie de 3 ori mai bogata ca Elvetia... si nu e!

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

Fiecare om e suma celor cu care se inconjoara. Daca tu vrei sa fii inconjurat de indivizi blazati si care se pling non-stop, treaba ta. Daca ar fi sa ne luam dupa cum munceste cu capul in pamint majoritatea, ar trebui sa fim Coreea de Nord, si nu bogati. Bogatia vine din EFICIENTA, si nu din stat la job injurind printre dinti si muncind pe principiul "las' ca fur eu cit nu ma platesc ei". Uite, exemplu. Am fost cu fiica-mea la spitalul de stat pentru copchii de vreo doua ori. O data la urgente, unde doctorita era ingropata in munca pina peste cap si asistentele niste vaci cu cabina in marea lor parte (analizele erau gata la 10 seara dar mi le-au adus la ora 1 noaptea ca nu le-am "uns"). A doua/treia oara la ambulatoriu unde doctorii erau de nota 100 dar personalul de mai jos de un miserupism proverbial. Adica vorbesc cu doua asistente si cica e musai sa vin cu o ora inainte sa iau bon de ordine. Adica plimb copchilu' bolnav de nebun prin oras, iau bon de ordine, apoi mai stau o ora-doua sa astept ca vita, in loc sa fac programare civilizat. La care apare o alta asistenta, aude discutia, se ofera si imi face frumos programare si imi da si un numar de telefon la care sa sun daca cumva intervine ceva si nu pot sa vin. De nota 10. Fara sa o cunosc, fara sa o ung. Conditiile... cam 1980-iste, in principiu. Nu neaparat insalubre. Dar nici moderne. Tu cu ce ai fi ramas? Ca la stat nu se poate fara spaga si spitalele sint mizerabile, nu? Ei bine, eu am ramas cu faptul ca sint inca medici extraordinari care lucreaza in sistem dar nu se vad de uscaturile care mai sint pe acolo. Si de cit nu vrea lumea sa vada ce e bun in jur.

| Margelatul a răspuns:

Scolile din Romania sunt bune...

| pufulescu a răspuns (pentru KodrutZ):

Stai asa ca nu ne intelegem, tu spui niste detalii. Intr-adevar sunt si oameni buni si oameni de nimic, dar pe ansamblu, ca imagine generala si conditii de viata, Romania este o tara de evitat. E prea aiurea, prea de tot! Am multe de povestit, lucruri pe care le spun aici unde sunt unor straini, si ei fac ochii cat cepele si zic ' asa ceva nu e posibil! '

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

"Per ansamblu" asta e suma tuturor detaliilor. Asta nu vor multi sa inteleaga. Asta e o meteahna genetica, cred. E mult mai usor sa tii minte si sa fii influentat de situatii negative decit de trei ori mai multe situatii pozitive. Eu mi-am schimbat de mult atitudinea asta. Lucram pentru un englez. DIn UK, remote, ii faceam niste tutoriale video. Si mai discutam uneori si chestii pe linga. Si ma intreaba la un moment dat de unde/daca nu cumva sint din Romania. Am zis ca da, asteptindu-ma sa aud povesti cu scammeri si altele de genul. Stii, ce iti baga presa pe git despre romanii de pe net. Spre uimirea mea, mi-a zis ca se gindea el, a mai lucrat cu romani si sintem super descurcareti, de cuvint, etc. Nu era nevoie sa ma unga ca sa ii fac vreo reducere, tarifele cu care lucram erau cam fixe. Revenind in cazul tau... preferi sa le povestesti strainilor cacaturi despre Romania sau lucruri extraordinare?

| pufulescu a răspuns (pentru KodrutZ):

Nici una nici alta nu povestesc, doar de ale vietii! Hai sa iti dau exemple! Le-am spus colegilor ca avem aceleasi preturi ca in Germania la haine si pantofi si salarii de 5 ori mai mici. S-au uitat ciudat la mine, s-au strambat cum e posibil asa ceva?
Ii spun colegului ungur ca la noi in Romania salariile mecanicilor auto, sau altor categorii profesionale, nu sunt stabilite prin lege de catre Guvern. La care ramane omul masca! Ma intreaba ce reglementari avem atunci? Pai avem salariul minim pe economie, atat. La care incepe sa rada, spunandu-mi ca e incredibil asa ceva, normal ca orice patron te va plati cu salariul minim, doar e in firea omului sa tina la banii proprii, adica orice patron de pe planeta asta te va plati cat mai putin posibil.
Colegului filipinez i-am spus intr-o discutie ca si la noi in Romania exista TUV, adica inspectie tehnica periodica, ca in Germania! Si asta a ramas uimit, cum sa ni se ceara sa avem masina in conditie tehnica buna fara sa ni se dea salariu ca sa o intretinem?
Apoi am comparat salariile din cele doua tari si mi-a zis ca si in Filipine salariile bat la 200 de euro, nu in tot locul dar nu e vreun salariu de inginer sau doctor.
Hai ca tot m-am pornit, sa iti spun si faza cu bazele americane. Tot filipinezul ma felicita ca avem baze americane in tara, pentru ca e bine pentru economie, aduc bani! La care eu i-am spus adevarul, anume ca bazele de la noi sunt construite de contractori ai armatei SUA, care sunt firme din alte tari, in cazul nostru Turcia! Iar a ramas cu gura cascata, fiindca si ei au baze americane, si nici vorba de a fi construite cu alte firme decat din Filipine!
Mai vrei exemple despre cat de pe dos este Romania?

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

1. Nu, nu orice patron te va plati la minimul posibil. Doar un patron imbecil care nu stie sa faca afaceri va face asta. Poveste foarte scurta - prin 2005-2006 lucram pentru un american. Si imi povesteste asta ca are si o gasca de indieni. Pe care ii plateste de vreo 20 de ori mai putin ca mine. Dupa care imi zice si de ce ii convine sa ma plateasca pe mine atita si sa ma tina. Aia trebuia sa ii dadaceasca pas cu pas si tot trebuia sa piarda timpul sa verifice ce fac mereu. Mie imi dadea niste directive generale, dupa care eu imi faceam de cap, eventual mai discutam cu el idei/standarde pe care le introduceam in workflow si eventual le documentam si ca sa inteleaga indienii sa isi optimizeze munca. Se aplica si local. Am lucrat in Romania si aveam salariul cam dublu fata de tot restul angajatilor din ramura locala a firmei care faceau cam acelasi lucru ca mine. De ce? Fiindca am stiut sa ma vind, atita tot.
2. Legat de masina, nu pot sa spun decit "ha, ha". Tu traiesti intr-o cocina sau obisnuiesti sa faci curatenie? E masina ta, daca ti-o iei, O INTRETII. Nu iti permiti? Foarte bine, exista transport in comun, exista mersul pe jos, exista taxiuri. Nu, nu am o masina si nu neaparat fiindca nu mi-as permite, ci fiindca sint prea multi cretini fara frine si fara bun simt in trafic. Ca deh, nu au salariu pentru asa ceva.
3. La noi salariile bat la 200 de euro pentru cine nu vrea mai mult.
4. Imi place cum (nu) gindesti. Americanii aia crezi ca or sa plateasca coorve din Hawaii si or sa mearga in cluburi din Suedia, sau vor lasa bani pe la domnisoarele, cluburile si magazinele din zona?
Mai da-mi exemple, esti distractiv.

| pufulescu a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu taticule, nu merge asa cu argumente ' am stiut sa ma vand '! Asa sunt salariile in zona ta geografica, mari, si in domeniul tau, vad ca esti IT-ist. Dar restul cu alte meserii si studii ce facem, stam in Romania si murim de foame infasurati in tricolor?
Si la punctul 3 mai taie din ele, auzi la el ' pentru cine nu VREA mai mult'! Stii cat sunt salariile intr-un oras de provincie din Romania? Ai mare noroc daca gasesti si cu 200 de euro ceva de munca, nu ii intereseaza pe domnii patroni cat de bun esti. Mecanicul 200, inginerul 300... ti se pare salariu de tara europeana pentru o persoana cu studii? Romania nu inseamna doar Bucuresti, sau ce alt oras mare o fi acela din care esti tu!

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

Nu, eram oficial operator calculator, practic editor de review-uri de soft/stiri. Se intimpla prin 2006-2007 si cind majoritatea intrasera ca bivolii pe 5-600 RON, eu aveam vreo 1100 si bonuri de masa. Zona geografica e de toata jena. Discutam de Iasi, da? Stiu oameni destui in orase mici cu salarii de cel putin 4-500 EUR. De ce? FIINDCA VOR si mai ales STIU SA CEARA!

| pufulescu a răspuns (pentru KodrutZ):

Ahh, tu nu vrei sa intelegi ca un copac nu face padurea! Si eu stiu in Valcea oameni cu 900 de euro salariu, nu glumesc, dar asta nu schimba cu nimic saracia care bantuie prin zona! Eu nu incercam sa te conving pe tine personal sa pleci, spuneam ca pentru noi restul, prostimea daca vrei sa ne numesti asa, plecarea din tara e o solutie fiindca Romania nu ofera sanse in domeniile noastre.
Problema Romaniei nu e ca nu poti face nimic, orice ai incerca, n-am zis ca e iadul pe pamant pentru orice locuitor de acolo... spun ca nu e o tara normala si ideea asta nu mi-o poti scoate din cap!
Cum imi spui tu mie ca e normal sa termini o facultate la stat si sa nu te angajeze nimeni FIINDCA N-AI EXPERIENTA? Acum o sa-mi spui ' pai ma baiatule, chiar nu aveai experienta! ' Bine, de acord, dar atunci de ce angajezi pe cel care termina scoala de politie? Are ceva experienta, a rezolvat cazul Jack Spintecatorul sau ce alt mare caz?
Sau de ce il faci comandant pe cel care termina o academie militara? A luptat la Iwo Jima sau Stalingrad in timpul studiilor?
O TARA s-ar comporat frumos si normal CU TOTI locuitorii ei, altcumva devine UN TARC, unde unele oi ajung la iesle, altele nu!

| KodrutZ a răspuns (pentru pufulescu):

Prostimea ar trebui sa aiba grija cu cine voteaza si sa nu se comporte ca niste idioti. Crezi ca patronii ar mai da 500 RON salariu daca din 20 care vin la interviu, 18 i-ar scuipa in ochi si 2 ar pleca politicos, fara sa zica nimic? Legat de povestea experientei... nimic nu te opreste sa muncesti din timpul facultatii/macar sa faci voluntariat. Nu e problema de tara, e problema DE SISTEM. Si faptul ca e tolerat. Ai vazut, ies oile in strada ca vai mie, cacatul ala de ora de religie, dar nu ies din cauza conditiilor din spitale sau a salariilor. Ies aia de la Dacia, unde si femeile de serviciu au vreo 500 EUR salariu...

| Antoneta_Torcica_1967 a răspuns:

Daca ești sigura de conditiile de acolo si ști ca va fi bine copilul tau ...atunci nu ezita si dă-l acolo la școală. Daca as avea posibilitățile tale mi-aș înscrie nepoții.

| Liviu a răspuns (pentru KodrutZ):

POveste de adormit copii, de era asa usor, toti erau miliardari, o facultate? se face.Nu ii mai da sperante false, ai o varsta, daca tu ai avut noroc, sau ai prins un job bun, sau ma rog, se spune ca in viata poti fi doar 5 minute destpt,restul poti sa fi prost de bubui(Nu ma refer la tine,vorbesc in general,e o vorba) Insa,chestia e ca nu e totul numai lapte si miere, si in afara, sau aici. Daca nu ai pile, daca nu ai cunostinte mari, nu poti face nimic happy Prin munca proprie? Te mananca de vii sacali astia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Liviu):

Sperante false? Nu e nevoie de facultate. In viata poti fi destept mai mult de 5 minute. De fapt asta e diferenta intre oamenii de succes si restul. Stiu vorba, e inca unul dintre proverbele alea jenante de pe plaiurile noastre. Nu ma fa sa incep cu exemple de omuleti care au reusit fara pile si fara relatii. Cum ziceam si mai sus... televiziunea si presa nu isi bat capul cu asa ceva. Fac rating cocalarii si pizdipoancele, penalii, nu oamenii cu bun simt care chiar fac ceva in viata.

| MariaNegreanu a răspuns:

Da,merită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza unde il dai ci conteaza daca invata. asta e singurul lucru care este imporant : daca invata. cand o sa fie mare si se angajeaza nimeni nu il intreaba unde a fost la scoala ci il intreaba ce specializari are, etc. specializarile se fac prin invatatura. funda?

| LaraClarice a răspuns:

Asta iti doresti tu, ca parinte. Copilul ce parere are?

| STSickSide a răspuns (pentru KodrutZ):

Țara asta e bună pentru hoți și pentru cei ce-au avut noroc să-și găsească un loc de muncă bun, am prieteni care au bacu de ani de zile și totuși nu își găsesc de lucru, deoarece postul trebuie să fie cumpărat.

| KodrutZ a răspuns (pentru STSickSide):

Hai sa fim seriosi, cine nu isi gaseste e fie un mofturos care vrea sa care lazi pentru 2500 RON si al treispelea salariu de sarbatori, fie unul care se da cu coorul de pamint sa isi gaseasca la el in orasul cu 8500 de locuitori si fara nici o ocazie, desi cel mai apropiat oras mare e la 40 de kilometri si acolo are joburi girla. Americanii se muta si de pe o coasta pe alta pentru un job, la noi toti se dau cu dosul de pamint ca nu e peste drum nimic de munca si trebuie' sa mearga doua statii de autobuz mai incolo...

| STSickSide a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu cred că tu nu realizezi ce zici, tu ești angajat?

| KodrutZ a răspuns (pentru STSickSide):

Am fost si angajat, sint propriul meu sef, mai primesc si oferte de angajare pe Linkedin direct pe pozitii de senior, de angajat daca mi-e sa ma angajez gasesc si local... e suficient sa te duci intr-un oras mai mare si sa holbezi un pic ochii in jur. Aproape in orice mall vei gasi magazine care cauta vinzatori, si in rest sint si pozitii mai bune ramase vacante ca oamenii se mai misca. Stiu un tip care era agent de vinzari si facea 2-3000 RON pe luna, uneori chiar mai mult. "Foarte bine" ar zice multi. Ei bine, de la agent de vinzari a ajuns angajat la ferma de porci. Doar ca ferma e in Danemarca si cistiga de vreo 6-8 ori mai mult ca aici. NU, nu a dat nici o spaga nicaieri. Stiu oameni care s-au angajat pe pozitii de sef de magazin fara nici o pila, doar pe chelia proprie si pe baza experientei/impresiei de la interviuri. Mai stiu si incapabili care nu sint in stare sa tina nici un job unde au intrat pe pile, dar deja asta e alta poveste. Eu acord atentie povestilor de succes, nu ratatilor. Pentru ratari toti gasesc scuze, eu vreau sa vad cum de altii pot mai mult ca mine cind au tot doua miini, doua picioare si un cap. Nu ma incinta niciodata aia care o duc mai prost ca mine.