| veronique122003 a întrebat:

Voi ca si parinti v-ati da copilul in varsta de 12 ani la scoala internationala Le rosey din Elvetia? Este cea mai scumpa scoala din lume cu taxa de 80.000 $ pe an. Am o situatie financiara foarte buna si imi permit. Daca ati fi in locul meu ce ati face?
Ps: mentionez ca e scoala de prestigiu tip internat unde conditiile sunt exceptionale nu ca cele din Romania...

41 răspunsuri:
| STSickSide a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai o percepție total aiurea, din cate se vede nu prea cunoștii situațiile din țară. E ușor de vorbit. Și din câte văd ție îți place mult să vorbești.
Nu o să stau să-ți explic ce și cum pentru că nu o să vrei să mă înțelegi, pentru dumneavoastră viața e în gri și in roz.

| KodrutZ a răspuns (pentru STSickSide):

Inteleg pe aia care sint legati de o casa si un petec de pamint si nu au bani nici sa treaca strada, dar nu pe aia care fac mofturi ca nu gasesc job in vecini. De cele mai multe ori despre asta e vorba. Hai, explica. Nu am zis ca ar curge lapte si miere peste tot, doar ca de cele mai multe ori rage lenea si comoditatea in cei care se pling.

| kyliejenner a răspuns:

L-as da la o scoala privata de aici.

Dar daca tot am posibilitatea sa-l bag la le rosey, mai bine ne mutam toata familia in elvetia ca sa fim mai aproape de elwinking

| Zabbyel a răspuns:

Pacat ca nu se mai folosesc $ ci €... cam haotic imi suna rolling on the floor)))

| MskDesign a răspuns (pentru pufulescu):

Ce tot spui acolo? Ai fost plecat vreodata din tara? Eu am 12 ani de cand sunt plecat si ma mira cata prostie este pe aici in privinta scolii.Cunosc copii care au venit din Romania si le dadeau lectii copiilor de aici de aceeasi varsta sau cu 1-2 ani mai mari ca ei.Pe plan european, cred ca avem cea mai buna scoala de mate-info si ghinionul nostru ca tara, este ca ne numim Romania si nu Germania sau alta tara importanta din UE.

| pufulescu a răspuns (pentru MskDesign):

Sfanta macaroana!
N-ati mai terminat frate cu cliseele astea comuniste, incluzand : scoala romaneasca care e cea mai buna de pe planeta, din sistemul solar?
Cum se face ca avem cea mai buna scoala dar cel mai scazut nivel de trai din UE, ba mai bine zis de pe continentul Europa?
Cu ce ne ajuta medaliile castigate la olimpiade de informatica, afara de TVA-ul platit la biletul de avion cand emigreaza medaliatul in Canada?
Dupa ideile voastre, cele cateva genii pe care le avem, lucru normal pentru orice popor, sunt meritul scolii... dar situatia generala a natiei e ceva inefabil si incomprehensibil, nu explicati niciodata adevarata fata a scolii romanesti, care este nula ca valoare morala si cauta sa formeze doar sclavi obedienti.
Asta deranjeaza, gandirea cu care iese masa de elevi din scoala.

| MskDesign a răspuns (pentru pufulescu):

Clisee comuniste?!
Ma faci sa rad! Peste putin, voi implini 31 de ani si tu imi vorbesti de clisee comuniste?

| Mayar a răspuns:

Si cine il educa, cine se ocupa de formarea sa, o perioada importanta, pana la varsta de 20 de ani, cand se pun bazele principiilor de care va tine cont intreaga sa viata. Cine il va sfatui pe copil, ii va da mereu sfaturi, si invataturi?
Daca oricum nu stii ce sa il inveti si n crezi ca ai prea multe sa ii oferi la educatie, atunci da, da-l pe copil, acolo are sanse sa invete mai multe si despre viata decat la el acasa, dar daca esti un om cu experienta de viata care stie sa o explice si sa ofere invataturi mai departe, atunci nu iti da acolo copilul, sau...muta-ti si voi tot acolo. Dar nu as sugera sa il lasi singur!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru veronique122003):

Stii copilul poate face si Oxford daca el va devenii ospatar asta va face. Stiu elevi de la scoli de cartier care detin cele mai mari firme din lume acum. Exmplu: Mama avocat, tata medic copil vinde legume in piata. Nu banii fac creierul ci invers. Fata ta e alergica, ok. Si cum vrei sa o protejezi? Tinand-o departe? Dupa ce o scoti in colectiv punem pariu ca o duci la urgenta? Deoarece imunitatea este foarte scazuta Nu trebuie obisnuit numai ca lumea e buna. Ori unde o duci va da de conditi grele. Crezi ca daca o duci in Elvetia nu poate face cancer? Vai si inca cum. Sa te vad atunci cum vei vorbi cu medicii de acolo ca sa iti trateze copilul. Serena Williams poate murii in orice clipa de embolie si totusi vorbim despre un om cu 70 de milioane de dolari. Daca nu exista tratament poti fi si Dumnezeu. Eu am facut scoala de stat si uite ca sunt olimpica.

| amaadina a răspuns:

Nu inseamna ca daca este o scoala scumpa, este si buna. Dati-l la acea scoala doar daca puteti ramane in continuare "parintii lui", adica sa stati mereu cu copilul, nu sa il trimiteti la niste straini. Copiii, atat cei cu parinti saraci cat si cei cu parinti bogati, sunt inainte de toate copii, ei au nevoie de afectiune, nu de lux. La 12 ani nu cred ca e necesar sa te imbraci cu ultima colectie de la Zara, sa porti tocuri si coliere statement si sa inveti la cea mai scumpa scoala.

| ania a răspuns:

Mi se pare prea devreme, cred că la 12 ani pentru echilibru sufletesc încă are nevoie de prezența fizică a părinților.Eu nu aș face-o în nici un caz, decât după ce are valorile morale interiorizate.