| MarianAlexMarian2112 a întrebat:

Buna ziua
Ma numesc X si am o intrebare pentru cine poate sa raspunda cat mai detaliat.

Eu am un copil de 16 ani fara sa fiu casatorit cu mama acestiua. Mama copilului a si.a refacut viata cu altcineva dar nici cu acesta nu este casatorita. In tot acesti ani copilul a fost crescut de mama si tatal vitreg faca ca cineva sa ii spuna cine e tatal biologic. Copilu a aflat la varsta de 6 ani ca de fapt acea persoana nu e tatal lui si a incercat cat de mult a putut sa ma gaseasca. Intr.un final ne.am regasit. Cand a aflat ca eu sunt tatal lui a aparut o scanteie intre noi si mi-a spus tata din prima fara ca eu sa impun cv lui. Vorbim si ne vedem de mai bine de 1 an si vrea cu orice pret sa stie : aceasta e intrebarea :

-Cine din cei doi are autoritate legala sau orice fel de autoritate asupra lui?
Aceasta fiind intrebarea, tatal vitreg nu s-a comportat ca un tata si chiar a facut multe diferente intre el si copii lui care ii are cu aceeasi femeie.
Raspunsul va fi doar informativ fara nici un fel de repercursiuni asupra nici unuia din aceasta poveste.
Va multumesc

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai bine te poate informa un avocat.

| Doja a răspuns:

Raspunsul pe scurt este mama.

Raspuns pe lung este:
- daca un copil se naste intr-o casatorie, sotul este automat tata si poate renunta la orice obligatie in cazul infirmarii paternitatii in urma unui test ADN
- daca un copil se naste in afara casatoriei mama decide cine e trecut pe certificatul de nastere. Tatal poate cere sa fie recunoscut oficial in urma unui test de paternitate, dar e mai complicat daca nu vrea mama.

Daca esti intr-adevar tatal lui (ceea ce se poate afla) poti sa-l ghidezi si sa-l ajuti fara sa fii in acte. Este chiar laudabil, pentru ca o mare parte din copiii de-acum au nevoie de tati buni mai mult decat de orice altceva.