| Denision a întrebat:

Salutare!
Daca tatal meu biologic are schizofrenie, se poate transmite si la mine? Am auzit ca e o boala ereditara.Precizez ca nu mai locuiesc cu el de 14 ani de zile, am tata vitreg, mama e sanatoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul tau de a face schizofrenie este mai mare decat al populatiei generale. Asta nu inseamna ca vei face singur, e mai probabil sa nu faci. Schizofrenia asociaza o predispozitie ereditara cu un regim de viata favorizant. Nu ai cum sa eviti predispozitia genetica, dar poti evita modul de viata care creste riscul. Adica, trebuie sa ai prieteni, sa faci sport, sa nu te izolezi, sa nu fii singurativ si retras.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este o regula dar nu esti ferit de asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, schizofrenia este o boala care se transmite ereditar, nu contagios.
Deci, ai mostenit-o de la tata!

| doctorandus a răspuns:

Daca ai un parinte schizofren, sansa de a face schizofrenie este de 6-13%. De asemenea, maniaco-depresivitatea este destul de frecventa in astfel de familii.

| doctorandus a răspuns:

Si inca ceva: schizofrenia (psihozele) se trateaza destul de bine, cu conditia sa vrei sa iei medicamentele.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să sperăm că nu... Referitor la ce spui, nu contează că ai locuit sau nu ai locuit cu el, fiindcă schizofrenia nu e boală virală, încât să fie transmisă doar dacă bolnavul se află în preajma ta.

| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia nu este nici contagioasa,nici ereditara! Iti lasi increderea pe mana altora? Da,un specialist ti ar putea identifica boala dupa simptomele pe care le prezinti, dar stai...tu stii ce este psihicul? E doar modul in care reactionezi mediului inconjurator. Poti sa fi anormal fara caracter patologic sau poti sa fi anormal si neinteles iar ceilalti sa te trateze ca pe un bolnav. Asta tine de gandirea ta. Daca ajungi sa spui ca esti posedat de demoni, cand tu esti doar speriat, dintr o simpla anxietate, te poti considera deja schizofrenic. Nu are legatura cu genele si educatia. Daca tatal tau are credinte care il dezavantajeaza, asta se intampla caci crede prea putin in fortele proprii si se lasa prea usor influentat de niste povesti sau intamplari bizare si fara importanta.

| Denision explică (pentru Donsavas):

Deci nu o sa am nicio problema la admiterea M.A.I din cauza tatalui, nu?

| Donsavas a răspuns (pentru Denision):

Vrei sa am eu incredere in tine? Pai cine merge la M.A.I? eu sau tu? Lasa prostiile, vorbim de gandirea tatalui tau, nu a ta. Tu esti cum vrei sa fi, el este exact cum a preferat sa gandeasca. Nu ti bate capul! Vei face exact ce ti doresti cu viata ta.