| 12345abcde a întrebat:

mamicilor. Cezariana sau nastere naturala!? Ce ati experimentat si ce-mi puteti spune despre asta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform datelor istorice, interventiile de aceasta natura s-au practicat inca din antichitate, (China, India, Egipt, Grecia, Roma antica), insa la acea vreme se apela la operatia de cezariana numai in cazul in care se ajungea la concluzia si se considera ca femeia insarcinata oricum nu ar mai avea absolut nicio sansa de supravietuire si ca atare se recurgea la incercare disperata de a salva cel putin viata fatului. In rest in absolut toate cazurile in care NU existau semne foarte precise care sa indice posibilitatea de a apara complicatii sau vreo problema la nastere, toate femeile din toate timpurile au nascut in mod... natural. Din nefericire in ultima vreme nasterea prin cezariana a de venit un moft destul de des intalnit, indiferent de starea de sanatate atat a fatului cat mai ales a viitoarei mamici. Este optiunea fiecarei femei de a apela la aceasta mutilare inutila a corpul, doar cu unicul scop, cel de a evita cateva ore de travaliu. Multa sanatate!

| AliGab a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa nu mai subliniem ca suferinta in cazul cezarienei vine postoperator si este mult mai intensa si de mai lunga durata decat un travaliu.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nastere naturala de 2 ori!
Nascut 2 copii foarte sanatosi. Scor apgar 10 la amandoi.

| 12345abcde explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns, Ana.
Stiu ca nu exista doua sarcini la fel, insa, daca vrei sa imi raspunzi...cum au fost durerile (evident, nu mori), dar, vorbeam cu o prietena (nu are copii) si tot spune ea ca stie de la x si y ca travaliul este groaznic si durerile sunt...straight face ai facut epidurala?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru 12345abcde):

Da, in spital cand ajungi ti se face epidurala si mi-au mai pus ceva intravenos, pentru vreo ora.
Prima nastere fost mai grea, ca nu am putut sta in pat de din cauza durerior de spate si practic, in 6 ore dupa ce mi-a inceput travaliul, am nascut. Nu am tipat de durere, dar mi-am muscat buzele pana la sange. Asta este nasterea naturala, ce sa-i faci.
A doua nastere a fost mult mai usoara, a fetitei, cu dureri mai mult de burta.
Dar a meritat din plin, fiindca am doi copii mari, sanatosi si fericiti.

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt mamica ci bunic. Parerea mea este ca femeile care nasc prin cezariana se gandesc doar la ele(evita travaliul si altele) decat la copil.

| Andreeush a răspuns:

Indicat e nașterea naturală, doar dacă sunt complicatii se optează pentru cezariană.

| Goete a răspuns:

In ce ai mai multa incredere, in Creatorul tau, indiferent cum il numesti - sau in medicina.moderna care nu intelege nici 50% din complexitatea corpului uman (dar da, stie sa taie cu un bisturiu)?

| Nadeko a răspuns:

Bună. Nu sunt încă mămică, dar îți pot spune ce aș face eu. Cu siguranță aș alege nașterea naturală. De ce? Recuperarea este mult mai rapidă. La cezariană, după operație vei avea dureri și te vei recupera mai greu. Alăptarea va avea loc mai repede (ceea ce este și indicat) dacă naști natural. Plus că cezariana trebuie să fie ultima opțiune și făcută doar în cazul în care există riscuri pentru copil și mămică. De altfel, ne este dat de la Dumnezeu să naștem natural și corpul nostru știe ce să facă atunci. Multă sănătate!

| 12345abcde explică (pentru Nadeko):

La asta ma gandesc si eu. As vrea sa nasc natural. Citeam multe comentarii pe forumuri cum ca multi doctori iti baga cezariana pe gat in ultima luna de sarcina,te pacalesc ca are bebe nu stiu ce si ca sa scape de tine te taie repede. Curioasa eram de parerea unor doamne care au trecut prin asta, ce dureri au avut, cum s-au recuperat, prin ce au trecut, daca au nascut la stat sau la privat.Doamne ajuta sa fie bine! Nici nu mai stii cum si ce sa faci...multi doctori vor doar bani...nu se gandesc la noi ca la oameni, mai mult ca la niste banci si bucati de carne.

| Nadeko a răspuns (pentru 12345abcde):

Da, este adevărat că doctorii fac treaba asta, dar tu trebuie să te ții tare și să aflii dacă într-adevăr este nevoie de cezariană. Te poți consulta cu mai mulți medici și să rămâi la cel care te simți cel mai în siguranță și îți înțelege nevoile și dorințele. Iar în legătură cu locul unde vei naște, te sfătuiesc să te duci la privat. Sunt mai atenți cu tine, pe la stat poți avea surprize neplăcute. Acum depinde și de ce doctori și asistente dai. Naștere ușoară îți doresc!