| Alina_Cirstescu_ a întrebat:

Bună ziua! Vin cu o întrebare pentru cei care lucrează în sistemul de învățământ. Dacă am rămas însărcinată, dar în anul 2023-2024 sunt încadrată pe un post de suplinitor, risc să mi se încheie contractul de muncă, având în vedere că acesta nu este pe o perioadă nedeterminată? Menționez că am o vechime de 4 ani în învățământ și de peste 7 ani în câmpul muncii, doar că nu am reușit să mă titularizez nici anul acesta. Cum ar trebui să procedez în continuare? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, posturile de suplinitori sunt posturi temporare, pana vine un "titular" si-l ocupa.

Cum pleci sa nasti, locul tau va fi vacant si daca vine un "titular" si-l ocupa, cu contract legal si permanent, atunci acel post este al lui.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Mergeți la secretariatul școlii cu toate actele medicale pentru a putea să beneficiați de consultanță adecvată pe această problemă. Căci neavând o continuitate în cartea de muncă, datorită faptului că sunteți mereu pe perioadă determinată angajată, există riscul de a nu beneficia de indemnizația completă care se oferă mămicilor care au contract de muncă pe perioadă nedeterminată.
Deci, aveți ceva de umblat pentru a dovedi că aveți vechime suficientă, că nu de dumneavoastră a depins angajarea pe perioadă determinată. Succes și sănătate.
De dat afară nu vă vor putea da, eventual numai ca să nu vă mai încadreze suplinitoare pe post, deci să nu mai aveți un nou contract de muncă pe perioadă determinată!

| Alina_Cirstescu_ explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc mult. Am înțeles.