| anonim_4396 a întrebat:

Cand ai o situatie financiara buna, cum poti face, cum iti poti creste copilul sa nu devina un ratat rasfatat? Ce trebuie sa faci? Ce NU trebuie sa faci? Prin situatie buna nu ma refer la milionar. Exemplu. Ai o casa. Mama/tatal au masina. 2 poate 3 vacante in alte tari pe an. NU milionari care se sterg la fund cu bacnote de 100$. Mereu imi aduce aminte de un vecin de pe strada din Romania. El si ea (casatoriti) ambii erau doctori. Aveau o fata de 5 ani. El se plangea ca nu stie ce sa faca cu fata. La fiecare 2 saptamani vrea o jucarie noua. Se da cu curul de pamant si plangea de auzea toata strada ( zici ca o batea careva naiba ) si chestii de genul. Ei nu erau violenti. Pe el il stiam de la gradinita de cand imi facea injectii. Un om exagerat ( daca as putea spune ) de calm, ea la fel, o femeie buna si de treaba. Deci nu erau gen " bataia e rupta din rai" asa ca nu e ca aplicau asa ceva. Poate vorbeau cu ea (copila ) ca are deja destule jucarii si nu e nevoie de asa ceva dar copilul " nu, nu si nu ". ACum ma intreb eu, cum naiba poti face sa eviti asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e importanta numai situatia financiara.Copilul ar trebui sa stie ca nu poate primi orice isi doreste indiferent de cati bani au parintii lui.Aici conteaza mult si educatia data de acestia, daca il invata de mic cu mofturi nu mai au ce sa-i faca.Majoritatea celor cu o situatie financiara buna au tendinta sa-si rasfete prea mult copiii, dar exista si exceptii.De exemplu, unchiul meu.El are o fata de 25 de ani.In fiecare an mergeau toti(el, sotia lui si fata)in diverse excursii, croaziere etc.Asta pana a implinit 15 ani.De atunci, el i-a zis ca daca mai vrea sa vina cu ei, trebuie sa munceasca, sa-si castige proprii bani.Adica avea de ales:fie lucra cam 4-5 ore pe zi (nimic prea greu)si continua cu acelasi mod de viata, fie statea degeaba si primea doar strictul necesar.Si normal ca fata a ales prima varianta.Mai rar oameni ca el.

9 răspunsuri:
| JiminBaby21 a răspuns:

De fiecare data cand cere ceva dai o scaltoaca de târgu mureş sa vezi cum nu mai cere infine ii mai iei cate ceva ca sa nu il tii numai in bataie dar cred ca pur si simplu sa il refuzi ( sau scaltoace)

| Staif a răspuns:

Vorbesti cu el de mic (nu numai in fata vitrinei) si ii explici mereu valoarea banilor, a lucrurilor, necesitatea de a face economii, importanta diferitelor lucruri/dorinte si ordinea in care ele ar trebui (putea fi) indeplinite, etc. Copilul trebuie sa inteleaga, nu sa asculte la ordin.

| Kinda a răspuns:

Cred ca educatia care o vrei tu are la baza metoda in care il cresti, adica cei 7 ani de acasa, daca tu il inveti ca orice isi doreste poate obtine e de rau, daca de mic ii faci toate poftele fara sa il inveti ca nu toate lucrurile sunt ale lui, atunci e de rau!, trebui invatat de mic ca nu toate lucrurile sunt ale lui, si sa nu fie rasfatat in ultimul hal.

| Nemessys a răspuns:

Si fix de asta nu vreau eu sa am copii. :/ De teama sa nu fie manipulati de societate si sa devina ca toti ceilalti. :/ Nu pot sa stau tot timpul cu gura pe ei, sa-i tin in casa cu forta sau mai stiu eu ce...
Ca parinte nu poti fi,, asa" si,, asa". Trebuie sa fii ceva mai,, rau" dar bineinteles CU O ANUMITA LIMITA!

Cum sa eviti? Cred ca sa fii foarte atent la el, sa-ti petreci din ce in ce mai mult timp cu el, sa-i oferi atentie, sa vorbesti cu el, sa-l faci sa aiba incredere 101% in tine. Sa-i zici de mic ce si cum se intampla cu viata asta. Si in functie de cum este el, asa sa fii si tu. De exemplu. cu cat e incapatanat, neascultator sau mai stiu eu ce cu atat sa fii si tu mai dur cu el. In rest. un gram de noroc si sa te rogi rolling on the floor. Ma rog... cea mai mare atentie trebuie sa i-o oferi cam. dupa clasa a6-a..., apoi cand intra la liceu si pana in a11-a.

Chestia cu cei 7 ani de acasa, e prostie. (stiu ca este o expresie ). Dar daca e sa luam asta mai in serios, degeaba are 7 ani de educatie, ca-i poate pierde oricand, foarte usor. :/

| RAY a răspuns:

Ai dreptate man, vezi cazul din norvergia, isi ia copii daca le spui ceva, traim intr o lume tampita in care parinti sunt judecati daca le spune ceva la copii lor, tot mai multi tampiti pe lumea asta

| Freya1 a răspuns:

Nu vantura in stanga si in dreapta cu bani de fata cu copilul. Daca acel copil ii vede pe mami si tati ca se lauda cu bani lor isi cumpara doar lucruri scumpe si sunt niste fandositi automat si copilul isi va da aere.
Ii cumperi lucrurile pe care le vrei tu cand e mic ca sa nu stie pretul lor si mereu ii probezi hainutele sau verifici jucariile sa vezi ca sunt functionale si bune sa nu iei altele la scurt timp ca asa se va obisnui sa le tot scimbe.Si cel mai important ii oferi o educatie buna explicandui de cand e mic ca nu e voie sau ca nu are nevoie de anumite lucruri, il inveti sa daruiasca si nu il imbraci de sute de mi de euro sa se vada diferit fata de restul si daca e cazul sa il pedepsesti fa-o.
Cand mai creste si este cat de cat constient de ce se intampla poti sa il pui spre exemplu sa faca curat in casa sau curte si ca si rasplata sa ii dai alocatia sau bani de buzunar si asa va sti ca trebuie sa muncesti sa ai bani nu sa te pui sa ii dai cand cere si sa ii tot faci cadouri ca asa se va obisnui.

| minrest a răspuns:

Toti cunoastem cazuri destule de copii de bani gata care au devenit drogati, someri permanenti, sau alte tipuri de ratati. Dar statistic, copii din familii bogate ies cel mai bine. Asa ca, daca ai te imbogatesti, nu ezita.

| whatevernvm a răspuns:

Te-au suspendat, măi? Și tu.Și chiftea...ce mă fac eu?sad

| DaniGaming a răspuns:

Iti recomand ca daca poti sa ii iei ceva ilsi ai bani.Zi ca nu ai daca vrea ce e mai bun si iai de la ieftin la scump. incet incet.Astfel se va din ce in ce mai mult si daca ai ajuns sa iei cea mai scumpa chestia gen cel mai scump telefon lasa copilul cu un telefon modest spre scump si iai alte chestii de la ieftin la scumpwinking Cu placere.