| MihaelaStyles a întrebat:

Este adevarat ca bataia este rupta din rai? Daca da de ce?

9 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Bătaia e pentru idioți care nu sunt în stare să educe un copil altfel. N-are avantaje, poți să faci un copil să înțeleagă ceva și fără să-i dai o palmă, doar dacă ești idot nu poți. Să nu mai zic că violența în familie e o idoțeni, bătăile în general chiar. Bătaia e pentru oameni inapți, lipsiți de educație care nu pot comunica altfel.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Tampenii, bataie e rupta din mana prostului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conform nesfarsitei intelepciuni "crestinesti", da. Nu spun mereu, "crestinii": "nu face asta ca TE BATE Dumnezeu"?
Cum "sediul" lui Dumnezeu pare a fi Raiul, se vede treaba ca individul te asteapta la poarta, dotat cu oarece bate sau bastoane, ca sa te altoiasca. Deci...bataia E rupta din Rai! QED!

| Magnifico a răspuns:

Dintr-o prima perspectiva nu! Dar daca stai sa te gandesti (am meditat eu) sa stii ca chiar asa este!

| EvangelineLovin a răspuns:

Binenteles ca nu! asta spun batausii. nu rezolvi nimic cu bataia si mai ales nu cresti un animal sau un copil cu bataie.

| MidnightLady a răspuns:

Adam a rupt o creanga din pomul ispitei si a inceput s-o altoiasca pe Eva. S-a ofticat ca i-a luat-o inainte cu gustatul merelor.
De aici si vorba asta cu bataia si raiul.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Da

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Potrivit cercetatorilor britanici, micutii pana in varsta de 6 ani, carora li s-au aplicat cand si cand corectii fizice, au performante scolare mai bune in adolescenta decat copiii rasfatati peste masura de parinti. In plus, in cazul lor sunt mai mari sansele de a se implica in activitati voluntare si de a urma studii superioare decat in cazul celorlalti.

Totusi, expertii atrag atentia ca disciplinarea prin forta fizica impusa in adolescenta nu are aceleasi beneficii, in aceasta situatie neavand consecinte favorabile. Dimpotriva, adolescentii care sunt in continuare batuti de parinti pentru greselile lor ajung intr-un tarziu sa aiba probleme comportamentale.

Nici bataile crunte in copilarie nu au efectele scontate. Parintii ar trebui sa ia in considerare doar cate o plama usoara, care sa ii faca pe micuti sa inteleaga atunci cand gresesc.

| Rebecca009 a răspuns:

Violence Solves EVERYTHING