| anonim_4396 a întrebat:

Care e varsta ideala de a deveni mama?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

24 si la 20 nunta

| mgtow a răspuns:

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de la om la om. Trebuie sa fii pregatita fizic dar si psihic. Mai citeste si pe aici: http://www.copilul.ro/......a7902.html

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce te măriti, si niciodată înainte. Ce varsta ai?

| Adry05 a răspuns:

Parerea mea, cand esti asigurata cat de cat pe plan financiar, cand ai langa un tine un om de incredere care chiar te iubeste si e langa tine sa te sprijine.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cea la care femeia este pregatita macar dintr-un punct de vedere.Probabil ca niciodata o femeie nu se considera total pregatita.Mai trist este ca atunci cand are tot suportul material, nu gaseste barbatul, ironie a sortii. Se intampla la toate acelasi scenariu. Asa ca viata trebuie sa-si urmeze cursul firesc, proiectele sunt simple desertaciuni de doi bani!

| Mayar a răspuns:

Toti raspund ca : atunci cand te simti pregatita, bla blabla, dar eu raspund asa : 29-30-31 de ani. De ce? Mai devreme esti prea neexperimentata, te bucuri de viata fara copil, doar in doi, etc. Mai tarziu, organismul iti creeaza probleme. Substantele luate din organismul tau in timpul sarcinii, tot ce se i tampla si ' degradeaza'_ dupa 30 de ani greu se mai reface. Organismul poate deveni slabit, imunitate, resurse, etc.

| lastOne a răspuns (pentru Mayar):

Eu as mai scade vreo 5 ani din ce spui tu acolo (pentru primul copil) insa bravo ai cel mai corect argumentat raspuns happy

| aliceinchains a răspuns:

Nu există o vârstă anume, fiecare face asta când consideră. Unele nu se simt pregătite, iar altele la aceeași vârstă, sunt.
Sunt multe care fac și la 20 copil, eu atât am acum și nu m-aș vedea cu un copil acum. Sunt eu un copil. Plus că din perspectiva mea, nu aș face asta până nu aș termina facultatea, masterul și să am și un job destul de bun și evident, stabilitate în ceea ce înseamnă persoana de lângă tine, că n-o să faci asta până nu ești suficient de sigură că e cu cine trebuie. Ceva de genul, 27-28-29, pe acolo. Sau mai mult.

| Mieeez666 a răspuns:

12-13 ani.

| raMLesS a răspuns (pentru Mieeez666):

Eşti nebun frăţioare laughing.

| raMLesS a răspuns (pentru Mieeez666):

Vârsta ideală ar fi între 25-35 de ani, doar nu vrei să ai 50 de ani când copilul are 10 big grin.

| Mieeez666 a răspuns (pentru raMLesS):

Cine zice? laughing

| Mieeez666 a răspuns (pentru raMLesS):

Din nou, cine zice?
Cand vrei sa stii cum ii gustu' ***, atunci ii momentu' laughing)

| Prezidentul a răspuns:

In jur de 30-40 de ani.
O mama tanara nu este experimentata in a fii mamica.

| Drolja a răspuns:

Vârsta ruperii prezervativului.

| Aylee a răspuns:

Atunci cand va veti simti pregatiti psihic de acest important pas si cand ii veti putea oferi ceva copilului, nu exista notiunea de varsta ideala. Daca altii fac facultate pana la 24 de ani, pentru ei ar fi idela 25+... totul depinde de noi

| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara Flavia, cred că vârsta ideală este între 20 și 40 de ani ca femeie. Dar vorba lui Aylee, depinde când simți tu, poți să-l faci și la 18 ani si la +50.

| anonima0101 a răspuns:

18.

| Adbbmsh a răspuns:

Dupa 25 de ani ar fi ideal, abia cand ai studiile terminate si esti pregatita.

| Anna121 a răspuns:

Nu exista o varsta, o faci atunci cand esti pregatita psihic si financiar, atunci cand ai un loc de munca stabil si o casa doar a ta! Sa ai toate posibilitatile sa ii oferi copilului tot ce are nevoie.

| Nitunitu a răspuns:

Dupa ce simti ca te-ai distrat destul incat esti gata sa ai o familie.

Daca nu, o sa ajungi la 30 de ani cu un copil de 10 ani, sa ai sot si sa vrei sa mergi prin cluburi sa cauti barbati...

| Armenianeek a răspuns:

28-29.

| SatanLovesYou a răspuns:

Imediat ce ai iesit din burta.

| Agenta000 a răspuns:

25 de ani!

| ancaelena24 a răspuns:

Atunci vand crezi ca esti pregatita pe plan fizic, psihic dar si financiar.

| devil32angel23 a răspuns:

Kand tu si partenerul de viata sunteti pregatiti psihic si cand simtiti ca venit momentul sa va largiti familia

| sunttimida a răspuns:

Peste 23-25 zic eu.

| Belieber69 a răspuns:

Eu zic 29-30. Pana atunci trebuie sa te asiguri ca stai bine pe plan financiar, daca ai o casa a ta (gen sa nu stai in chirie) si daca te consideri pregatita pentru un copil, deoarece este o responsablitate imensa.winking