| emipenet a întrebat:

Ce sa fac daca copilul meu nu vrea sa se spele pe dinți

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arată-i poza asta
http://scms.machteamsoft.ro/uploads/photos/652x450/652x450_094160-dinti.jpg

21 răspunsuri:
| TheCuteOne a răspuns:

Bătaia nu este o soluție. Încearcă să îi explici de ce trebuie să spele pe dinți, să sperăm că va înțelege. Poți să-l pedepsești și să nu mai vorbești cu el, dar reține că NU trebuie să îl bați.

| KillMePlease a răspuns:

Ii dai 5 lei

| UnOhm a răspuns:

Incearca sa il motivezi. Daca se spala ii dai o jucarie, bomboana, dar asta pana se obisnuieste cu spalatul dupa care incerci sa scoti treptat aceste,, mici recompense ''

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde cat de mare e copilul
Daca are pana in cinci ani, poti lipi pe fainta actibilduri cu personajele preferate din desene.Acum sunt tot felul de periute nostime pentru copii, poate il stimuleza
Daca e mai marisor du-l la dentist pentru copii.Ei au fler si metode pentru a convinge copiii de importanta spalarii pe dinti.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cati ani are copilasul?
Daca este micut, il poti lua in baie in momentul in care tu te speli pe dinti
Este pasta anume pentru copilasi, daca tot nu vrea, incearca sa il constragi in momentul in care iti cere ceva ii aduci la cunostinta ca nu primeste daca nu se spala pe dintisori.
O zi bunahappy

| anonimg a răspuns:

Ii promiti ca vei sta mai mult timp cu el.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Cati ani are copilul?

| iulikboss a răspuns:

Zii ca dupa ii dai duciuri

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Poza asta m-a speriat raulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KamaSutra):

O să-l sperie și pe el.Nu e o metodă prea drăguță dar cred că funcționează.

| AdyColt a răspuns:

Obliga-l.

| AdyColt a răspuns:

Pur si simplu obliga-l.

| Liviu a răspuns:

Hmm,tin minte cand eram copil, nu voiam sa ma spal pe dinti.Mama stia ca imi plac capsunele (ma topesc dupa ele blushing) si mi-a luat o pasta de dinti pentru copii, cu aroma de capsuni, vaiii ma spalam de drag :X mai ca o mancam de trebuia sa fie cu ochii pe mine.Pacaleste-l cu vreo aroma ceva la pastele de dinti.Sunt facute cu cap, sa pacaleaca copii, ai grija sa nu o inghita happy

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aşa se face. Nu sperii un copil.
Mai bine arată-i un videoclip drăguţ cu un dinţişor ce se spală pe dinţi, sau cu o pastă de dinţi, sau ceva desene.
Dacă sperii un copil n-o să-l ajuţi cu nimic. Reacţionează la laude pentru ce e bun, nu la pedepse pentru ce erău.
Du-te cu el la magazin şi cumpără-i o perie care să-i placă şi o pasta care să-i placă. Spălaţi-vă pe dinţi împreună. Copiii tind să imită ceea ce văd la părinţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mie trebuia sa-mi dai funda.Au fost raspunsuri mai bune ca pasta de dinti cu anumite arome sau ultimul.

| RenataIoana a răspuns:

Va spalati impreuna ca fiind o distractie!

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Trebuie tu sa intelegi in primul rand ca asta nu e ceva ce se poate negocia. Tu stii ca spalatul pe dinti este obligatoriu. Spune-i-o in cuvinte simple si clare apoi comporta-te ca si cand nu accepti niciun refuz din partea lui.

| LeZizu a răspuns:

Sa ii arati niste dinti stricati
Sa ii arati ca tu o faci
Sa te faci intr-o zi ca te dor dinti si ca daca te te spalai nu te mai dureau.

| Mayar a răspuns:

Scuza-ma... tu nu esti parintele lui care l-a EDUCAT? Ii permiti sa aiba mofturi?! Tu habar nu ai sa cresti un copil, nu-i asa?

| emipenet explică (pentru Mayar):

Eu sunt copilul ahhaaaa

| helpop a răspuns:

Nu e după el.