| vladutzu09 a întrebat:

Copilul meu nu merge la scoală. Ce pot sa fac?

17 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Sa il bati pana se razgandeste.

| OldSoul a răspuns:

Il iei de manuta si mergeti amandoi la scoala...

| Maria_Denisa_1992_LQpe a răspuns:

S-a dovedit stiintific ca daca asociezi o neplacere ( mersul la scoala) cu ceva ce ii place ( dulciuri, jucarii daca e mic etc) atunci va face cu placere acea activitate neplacuta. De exemplu: poti sa ii dai o jucarie sau dulciuri la scoala. Sau poti sa ii zici ca dupa scoala il asteapta ceva frumos. Sau sa il duci in parc, sa se recreeze putin. Dar poate ca nu merge la scoala pentru ca anumiti copii rad de el, sau ceva ce nu-l face sa fie confortabil. Incearca sa comunici cu el. Asculta-l si nu tipa la el sau nu ii tine reprosuri pentru ca noi, copii, nu suportam si pur si simplu nu mai vrem sa facem nimic cand ni se tin reprosuri. Sper ca te-am ajutat!

| vladutzu09 explică:

Am încercat ambele variante dar tot nu vrea

| Rainmaker a răspuns:

Nici eu nu voiam, de ambitios, sa fac pisu la olita! Dar a trebuit sa ma razgandesc pentru ca "batrana" n-a mai vrut sa ma schimbe.N-ai ce-i face vladutzu, recurge si tu la metode psiho-pedagogice ca doar nu vrei sa-l rupi cu bataia!

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa il inscrieti la o scoala si sa il indrumati si consiliati in problemele scolare si sa ii oferiti si recompense pentru succesele scolare.

| Jorah a răspuns (pentru vladutzu09):

Câți ani are?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai nu a fost la gradinita? nu a fost invatat invatat in comunitate?
De ce n u doreste sa mearga la scoala? ce obiecteaza?
Am o nepotica care nu dorea sa mearga la gradinita.
Trebuia sa mearga zi de zi bunicuta si sa stea cu ea o perioada pana incepea sa se joace cu copilasii.
Cred ca o luna de zile a avut acest program.
Acasa cand cerea ceva. bunicuta o santaja zicandu-i ca ii da/ca ii cumpara numai daca merge la gradi in fiecare zi.
Dupa o luna, a putut sa rasufle usurata bunicuta si azi nepotica merge cu drag la gradi...
Incearca si tu un pic cu santajul.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Vorbeste cu invatatorul/ dirigintele, poate cineva din colegii lui il necajesc sau ca are probleme la anumite materii
Vorbeste cu copilul tau.Dar imediat ca oricum scoala s-a termit.Iesiti la ingheta, la un suc sau la pizza si lasa-l sa vorbesca despre el, despre framantarile lui. Poate nu ii plac anumite materii, poate trebuie ajutat.Vacanta mare e un prilej ideal pentru a clarifica acest lucru!

| mgtow a răspuns:

Il bagi la munca daca are 16 ani daca nu vrea munca il lasi la un centru de copii sau il mentii din banii tai

| noone33 a răspuns:

Eu am 15 ani si nu imi place sa merg la scoala.Noua copiilor nu ne place pentru ca ne trezim dimineata, teme multe teste, teze.nu avem timp liber sa ne jucam dupa scoala in weekend noi copii ne planificam sa nu facem teme.eu luam pauza vinerea. sambata teme, duminica dormeam.Nu stiu ce sa zic cum sa il faci sa mearga :p

| noone33 a răspuns (pentru RainmakerX):

Daca iti bati copilul acesta s-ar putea sa fie batausi.sau sa ii fie frica de tine...o sa se inchida in el nu va mai vorbi cu tine.
Scuze daca te deranjeaza opinia mea.

| RainmakerX a răspuns (pentru noone33):

Am spus in gluma intrucat initial intrebarea a fost pusa la amuzante deci am considerat-o ca atare.
Bataia nu este o optiune.Stiu si eu asta.

| noone33 a răspuns (pentru RainmakerX):

Atunci ii blana laughing))))))0

| Prezidentul a răspuns:

Sa il intrebi de ce nu mai merge?

| justanotheralien a răspuns:

Lol, de ce l-ai bate? Ce e cu voi oameni buni? rolling on the floor Credeti ca daca omu' isi rupe copilu' in bataie o sa mearga la scoala sa invete ceva?

| helpop a răspuns:

Întâi trebuie să-l înscrii.