| anonim_4396 a întrebat:

Daca copilul tau te-ar intreba "Care e sensul vietii?" ce i-ai raspunde?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Să treci prin viață cât mai frumos, fără să rănești gratuit, fără să fii motivul suferințelor celor inocenți. Să fii împăcat tu cu tine. Să trăiești în armonie cu natura, cu tot ce te înconjoară. Să te bucuri de fericire, care răzbate din interiorul tău, să-i lași să se bucure și pe alții. Să lupți pentru cei, care o merită. Să fii just, inclusiv cu tine. Să ajungi să fii o variantă cea mai reușită de-a ta, să îți placă ce vezi în oglindă. Să faci lumea un loc mai frumos, pentru că exiști, nu mai urât. Să semeni pace, iubire, fericire... happy

| OAly a răspuns (pentru NOname):

Da. Acestea sunt scopuri bune in viata. Totusi cand vorbim de sensul vietii ar trebui sa raspundem la intrebarea: De ce exista oamenii? Pentru ce am fost creati? Pentru o existenta efemera?
Credinta vietii de dupa moarte incearca sa dea un sens existentei, dar daca nu ar exista viata dupa moarte care ar fi sensul sa traim?

| NOname a răspuns (pentru OAly):

În mod obiectiv, sensul nu există, dar mi-ai cerut să mă adresez unui copil, unui pui de om, care are toată viața înainte, care poate să facă ceva frumos din ea și care nu are nimic de câștigat din "mama, viața n-are sens, totul e o întâmplare, sensul e o himeră". Îi creionez eu un sens mișto, demn de urmat, ca să aibă rădăcinile adânci și aripile larg deschise, nu tăiate încă din pruncie și aruncate în noroi. Îi prezint o viziune poetică, caldă, nu una sterilă de laborator. Zboară, puiule, zboară! happy

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A aprecia pe cei care te iubesc la greu

| LPCTSTR a răspuns:

Daca este destul de mare incat sa inteleaga : "Viata nu are sens".

| RainmakerX a răspuns:

Sensul vietii este ce vrei tu sa fie. Fii mereu sincer cand alegi ceva si sub nicio forma sa nu ranesti alte persoane care au alegeri diferite. L-as intreba ce il face fericit si l-as ajuta sa dezvolte acele pasiuni. (Atat pentru copil)

Fiecare persoana are niste dorinte diferite asa ca ar fi absurd sa-i spui ca trebuie sa munceasca, sa iubeasca, sa se distreze si sa moara.

Am vazut si in jurul meu persoane care ma indruma spre ceva ce nu vreau chiar daca as primi multi bani din asta. Dar daca mie nu imi place? Activitatea pe care o faci o sa-ti ia o buna parte din viata asa ca prefer sa-mi placa si sa iau un salariu mediu decat sa am un salariu imens dar sa fiu un sclav. Mi se pare oribil... sa nu mai ai timp de nimic, sa fii stresat cu fel si fel de persoane.

Exista totusi si sansa de a avea un salariu mare si sa-ti placa acel job. Foarte bine! Totusi, trebuie sa aprofundezi acel domeniu daca vrei sa ai bani caci, asa ca tine, mai exista si alti pasionati care pot face o treba mai buna.

Trebuie sa urmaresti sa fii mereu intr-o stare de bine si sa influentezi in bine cat de multe persoane poti.

De exemplu, sa zicem ca ai un partener/o partenera super. Daca esti foarte sarac atunci o sa mai fii fericit? Dar daca esti bogat si iti pierzi tot timpul la munca sau iti distrugi sanatatea?

O sa te poti declara fericit chiar daca ai un singur lucru? Poate.
Totusi, consider ca acel lucru o sa devina mai degraba un refugiu.
O sa stai toata ziua la munca suparat, obosit iar singurele tale momente de fericire ar fi acele cateva ore petrecute seara cu familia. (Asta daca nu cumva esti foarte obosit si te culci foarte devreme)

Trebuie sa urmaresti sa fii fericit. Poti face o multime de alegeri dar cel mai important este sa le analizezi atat cu mintea cat si cu sufletul. Unii poate ca si-ar da tot timpul pentru bani, in timp ce altii si-ar da toti banii pentru timp.

M-am cam lungit cu raspunsul. Daca este cu adevarat vorba despre un copil atunci as sugera sa dea niste teste de cariera daca este destul de mare. Eu am dat cand eram mai mic si pot spune ca au fost destul de reusite. Dupa asta, ii puteti prezenta variantele sugerate de test. Daca ii place vreun lucru de acolo atunci trebuie sa fie incurajat.

| mentholinks a răspuns:

Sa aibe grija de mine cand o sa fiu batran.

| Lioana a răspuns:

Viața e o șansa de cunoaștere, de perfecționare, de a iubi și de a fi iubit, de a oferi și de a primi, de a evolua spre ceva mai bun.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Ceea ce mi se pare o chestie idioata e ca multi le zic copiilor ca "trebuie sa fii fericit/a ",de parca nu ar stii chestia asta.
De ce nu zice nimeni ce trebuie sa faca acel copil ca sa ajunga la rezultatele dorite?
Adica zic cativa,dar prea putini.
E mai bine sa zici copilului "daca faca asta o sa ai rezulatelea astea ",etc,ca sa stie ce il asteapta,sa il inveti tot ce stii tu pe parcurs,un om destept invata din greselile lui iar cel intelept si din a altora, deci, tu ii spui toate lectiile pe care le-ai invatat ( sau majoritatea importante) apoi il lasi pe el sa isi aleaga drumul, tu doar ii oferi "instrumente" ca sa nu cada la pamant, il inveti ce stii ca sa fie puternic, sa poata sa ajunga acolo.
Si alte bla bla uri.

| OAly a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Bine, dar cum ai raspunde copilului la intrebare? Un raspuns in maxim 3 randuri.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru OAly):

Sensul vietii ..cred ca e sa ajungi sa fii fericit fiind tu, fiind autentic, facand ceea ce iti place. apoi sa oferi din ceea ce ai tu altora.

| OAly a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Asta pare mai degraba un scop in viata, si nu e acelasi pentru toti. Fiecare are propriul lui scop. Sensul insa ar trebui sa se refere la viata tuturor.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru OAly):

Evolutie.

| AliGab a răspuns:

Dragostea

| Samariteanul a răspuns:

Ca e prea mic ca sa-l inteleaga.

| OAly a răspuns (pentru Samariteanul):

Poate ca nu e mic. Nu am dat o varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa ii spun care este sensul vietii? Doar el stie care este, si-l construieste singur, nu degeaba se zice 'urmeaza-ti visele'.

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa stie un copil care e sensul vietii cand nici adultii nu stiu? Si apoi nu toti oamenii au vise. Cunosc oameni care nu au vise si carora viata li se pare un chin.

| 1231242 a răspuns:

Sensul vieții este să treci peste depresii...ce te pun să te întrebi de sensul vieții.

| Kogaion a răspuns:

Dragostea, in viata e important sa iubesti ca sa fii iubit.

| OAly a răspuns (pentru Kogaion):

Dar dragostea aduce suferinta.

| Kogaion a răspuns (pentru OAly):

In viata nu poate sa fie numai lapte si miere. Daca tot nu gasesti ceva, ai putea sa-i spui ca: sensul vietii e sa lasi ceva in urma dupa ce nu vei mai fii.

| OAly a răspuns (pentru Kogaion):

Hmmm te apropii de un sens, dar ce lasi in urma lasi tot pentru oameni care la randul lor nu stiu pentru ce traiesc.

| Nemessys a răspuns (pentru Kogaion):

Adica sa-ti pierzi singura viata pe care o ai in cautarea iubirii? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Nevroza a răspuns:

Sensul vietii nu exista. Viata insasi este un sens

| OAly a răspuns (pentru Nevroza):

Interesant. Dezvolta putin ideea.

| Nevroza a răspuns (pentru OAly):

Devi nefericit sa cauti sensul la ceva ce insasi este sens. Asta e problema noastra. traim, blocati in viitor si trecut si uitam frumosul prezentului, acel prezent care nu te pune in situatiile de anxietate si frica si nu te forteaza sa traiesti in iluzii. Traiesti si atat, asta e definitia vietii.

De ce sa cauti sensul cand l-ai primit cadou la nastere? Poate e greu sa fiu inteles, pot vorbi mult despre asta... chiar imi place happy

| AnielAn a răspuns:

Sensul vietii noastre este de a creste si de a ne face un rost in viata : A urma o scoala, un liceu, o facultate ca apoi sa iti gasesti un servici si sa iti creezi o familie

| OAly a răspuns (pentru AnielAn):

Iar pustiul te va intreba:"De ce sa facem toate astea?"

| 2k18Tpu a răspuns:

Să supraviețuiesti.

| OAly a răspuns (pentru 2k18Tpu):

Asta mai degraba e definitia vietii, nu sensul.

| ROberrt86 a răspuns:

Cresti, muncesti, faci copii, lucrul se repeta.