| Ola0934 a întrebat:

Dacă sunt pe stop, de ce nu am voie sa ma duc la un bebeluș nebotezat?

13 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Ca se sperie.

Te-a pacalit cineva amuzant, nu-ti interzice nimeni.

| PainTech a răspuns:

Pentru ca asa zic babele din sat, care sunt enciclopedi umblatoare de obieciuri, superstitii si reguli care nu exista nicaieri nicaieri nici Biserica.

Iti dau un exemplu clar :
Cineva l-a intrebat pe preot de ce nu e bine sa faca treaba cu 3 zile inainte de Sf Petru. Preotul a raspuns : "Nu stiu tanti Maria, asa zice lumea..."

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt superstiti.

| Shatzievtm a răspuns:

Ca de ce nu

| Dandinelle a răspuns:

Sunt traditii si superstitii vechi, la fel e si ca nu ai voie sa intri in biserica asa.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Cine zice?!?

| MihaelaDart a răspuns:

Stai linistita, sunt vorbe din batrani ca cica ar fi pacat sa intri in biserica cand este pe menstruatie. Asa pusesem si eu botul cand eram adolescenta. Intra bine mersi in biserica ca nimeni nu o sa stea cu verificarea chilotilor la usa bisericii! Sunt traditii si superstitii din batrani pe care nu trebuie sa le iei in seama!

| Donsavas a răspuns:

Da nu se intampla nimic.

| IonutCercel1947 a răspuns:

Nu stiu in mortii mei

| AliGab a răspuns:

Din prostia unora

| alina2k18 a răspuns:

Superstitii de la babele din sate laughing

| Stropdeploaie a răspuns:

Din acelasi motiv in care nu poti merge la biserica cand esti pe stop!