| Inutarh a întrebat:

Buna TPU! Nu este bine sa mergi la un bebelus nebotezat încă dacă ești la menstuatie?
iar legat de relațiile intime, nu trebuie sa le întrețin doar in ziua in care merg la bebelus sau nu trebuie sa le întrețin cu câteva zile înainte?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La un bebelus nebotezat nu-i bine sa te duci deloc, pana dupa botez, cel putin asa este credinta.

Cat despre sex si menstruatie, spala-te si schimba-te ca sa te duci curata, atat sufleteste cat si trupeste, sa nu fii "mudara" daca atingi acel copilas.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești pe bune cu întrebările astea? Serios suntem în 2023 totuși...

| sierra1 a răspuns:

"Nu este bine sa mergi la un bebelus nebotezat încă dacă ești la menstuatie"

- de unde ai scos asta?

cât despre a 2 a, e pe același calapod

hai pa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Incearca sa nu jignesti! Persoana de mai sus te poate da in judecata. Nu esti tu doctor sa stabilesti cine-i cu probleme psihiatrice sau nu, si apoi cei 7 ani de acasa ti-ar putea da de inteles ca nu asa vorbesti cu o alta persoana. Daca ti se permite in familie este rau, dar asta-i treaba voastra.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Salontanul):

De unde știi că nu sunt doctor? Si de cănd a spune adevarul este o ilegalitate? Comunismul s-a stins demult iar libertarta exprimărie este noua normă.
Cănd un om pune o intrebare, vor exista răspunsuri. Iar răspunsurile nu intodeauna sunt cele dorit.
Cănd arunci o piatră in apă. e imposibil să nu se facă valuri. Iar valurile NICIODATĂ nu sunt la fel

| Salontanul a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Citește Codul Penal întâi și apoi vorbește de libertate! Libertatea nu înseamnă să îl calci pe altul în picioare. Chiar îl sfătuiesc pe cel de mai sus sa se adreseze justiției. Eu te-aș jupui de bani sa vezi ce înseamnă libertatea prost înțeleasă. Sa vezi atunci libertate! Apropo! Doctorii n-au timp de bântuit pe TPU și nu dau diagnostic online.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Salontanul):

Mi-ar face o deosebită plăcere să fiu chemat in instanță!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai de mine ce ritualuri vechi asa te invață popa? Prostii, ce legatură are bebelusul cu faptul ca esti tu la menstruatie? Niciuna, iar relatiile sexuale nu sunt ok din punct de vedere igienic si al sanatatii sa le faci cand esti la menstruatie, după ce iti trece perioada menstruatiei poti face sex ca doar nu intră zilele in sac era o vorbă veche.

| dullcat a răspuns:

Buna.Astea sunt superstitii nefondate, fara nicio logica sau explicatie, transmise din batrani in batrani.Probabil s-a intamplat de mult ca o fata la menstruatie sa mearga la un bebelus, iar apoi sa se intample lucruri cu ghinion sau chiar tragedii, iar babutele(care stiu tot ce se intampla in jur) au tras sfoara in tara ca e vina fetei. laughing Un alt argument e cel religios, conform caruia femeile la menstruatie sunt necurate.Eu nu vad nimic necurat cu asta, fiindca nu noi am ales sa avem menstruatie de buna voice, ci asa e necesar pentru a face copii! Iar cum Biserica militeaza pentru nasterea a cat mai multi copii, pur si simplu e stupid ca tot femeile sunt hulite in acea perioada a lunii. Si uite ca in 2023 inca se propaga aceste idei medievale. Ignora-le!

| haileewatson a răspuns:

Doamne ce superstitii de evul mediu laughing ai probleme la mansarda

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cum adică să "mergi la bebeluș"? Adică să le faci o vizită părinților? Nu cred că are treabă cu menstruația sau contactul sexual. Mergi liniștită.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mai ușor, psihiatrule, cu diagnosticurile.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Din moment ce menstruație nu este o problemă fizică, e clar că problema este la psihic. Lol

| EliLeli a răspuns:

Daca il alaptezi este bine sa faci un dus inainte de a merge la el. Poti sa faci tot ce vrei in rest.