| Muscalu_Tatiana_1981 a întrebat:

Un bebelus nebotezat poate fi inchinat? Acasa de parinti, nu trecut de preot pe la icoane... vreau sa stiu daca e bine sau daca e păcat să închizi un bebeluș. (Crestin ortodox) Multumesc.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa-l inchini, inca din momentul in care s-a nascut.
Pacat ar fi sa nu-l inchini deloc, mai ales daca esti credincioasa si copilasul urmeaza sa fie botezat.

| halogen001 a răspuns:

Religiile sunt bazate pe povesti false, primitive, absurde, puerile scrise de oameni pentru care a minti si a insela e modul lor de viata. Prin urmare toate povestile fanteziste nu au nici o valoare, dar sunt bune pentru manipularea naivilor creduli si nestiutori. Exemplu de "cunoastere divina" https://prnt.sc/10n232j
https://www.youtube.com/watch?v=UVNb8KYvR9k

| Zosima123 a răspuns (pentru halogen001):

Omule,decât să comentezi tâmpenii, mai bine ai da un răspuns la Întrebarea pusă! Dacă nu știi, taci! Treci mai departe!

| halogen001 a răspuns (pentru Zosima123):

Uite exemplu de stiinta religioasa https://prnt.sc/10n232j
https://www.youtube.com/watch?v=UVNb8KYvR9k
Primitivismul si ritualurile fara rost nu sunt un lucru benefic pentru oamenii care se lasa inselati cu asemenea aberatii.

| Zosima123 a răspuns (pentru halogen001):

Comentariile tale stupide sunt la toate întrebările de la categoria Religie. Măi, măi... Ce te mai chinue dracul când auzi de Dumnezeu... Nu as vrea sa stau in preajma unui am ca tine.
De fapt, cred că nimănui nu i-ar placea sa aibă în preajma lui genul tău de "persoană" îndărătnică...

Vai, vai, vai...

| halogen001 a răspuns (pentru Zosima123):

Crezi ca toti oamenii sunt naivi si prosti sa se lase inselati cu povesti stupide si absurde? Evident ca nu, dar sunt destui naivi si creduli care se lasa calcati in picioare de niste oameni necinstiti pentru care minciuna si inselatoria ieftina e modul lor de viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

La ce te referi?

| Meme10Memu a răspuns:

Conform Scripturii ( Bibliei ), botezul bebelusilor este nevalabil. Ucenicii lui Isus si crestinii din secolul I au fost botezati la maturitate.
Iehova Dumnezeu, autorul Bibliei, considera nevalabil botezul bebelusilor.

Pentru mai multe informatii vizitati www.jw.org.

| Panamax a răspuns:

Lasa copilul in pace.
Daca pe tine te-au indoctrinat el nu are nicio vina.
Vezi la botez cum il tine preotul sa nu-i intre apa in plamani in loc de sfantul duh.
Iisus s-a botezat la 30 de ani si daca nici el nu stia regulile ce sa le cerem la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acel copil nu s-a botezat, n.a avut credinta insa toata viata s-a axat pe o mentalitate realista, buna, adevarata, cu scopul de a face numai bine si lui si celorlalti, a fost respectat si iubit de toti, merita iadul dupa parerea ta? Se spune ca Dumnezeu ne.a facut dupa asemanarea lui, deci putem sa ne dam cu parerea in numele nostru despre asta. Daca acest dzeu exista, te va judeca ca om, ca fiinta pentru actiunile tale, nu pentru credintele tale. Vad pe aici credinciosi fanatici care spun ca religia asta a romanilor e cea adevarata si restul false arzand in iad. Nu este asa. Daca al nostru e cel adevarat, pe ei ii va judeca ca oameni pentru acțiunile lor, nu la ce s.au inchinat. Nu este problema lui Dumnezeu sau a noastra ca un om s-a nascut intr-o religiue diferita in care sunt obiceiuri, traditii, religii si trai diferit. Daca el prin credinta lui a fost un om bun, iar acea religie la ajutat sa se inspire in a face bine, asta este tot ce conteaza. Nu ca s-a inchinat el la altceva fals.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Icoana ortodoxa nu face rau nimanui, adult sau copil! Ea este, ca obiect de cult, un instrument al harului dumnezeiesc si un instrument de inchinare la Dumnezeu Creatorul intrupat din PreaSfanta si Preacurata si De-Dumnezeu-Nascatoarea Fecioara Maria. Iertare crestinilor ortodocsi, daca am gresit!

| Zosima123 a răspuns:

Totul trebuie săvârșit la Biserică! După rânduială. Vorbiți cu duhovnicul dumneavoastră.

| Muscalu_Tatiana_1981 explică:

Oameni buni, vă mulțumesc tuturor pentru bunele intenții! Am primit răspunsul potrivit de la un preot: nu este păcat să închini un prunc nebotezat (în caz că cineva are nevoie de această informație pe viitor).