| SingleForOne a întrebat:

De ce bebelușii, cei care încep să meargă și până la 1-3 ani, atunci când îmbrățișează pe cineva, își pun mânuțele în jurul lor sau după spate?

Mi se pare drăguț, și eram curios.

5 răspunsuri:
| RosaliaOriginala a răspuns:

Cui ii pasa gen

| dullcat a răspuns:

Pentru a avea stabilitate? Este un reflex involuntar pe care acestia il fac chiar incepand din uter, si continua sa-l aiba pana cand ajung in jurul varstei de 6 luni.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Dar tu cum faci imbratisarile? Asa, de curiozitate.
Nu e normal sa puna mainile in jurul celui pe care il imbratiseaza?

| AdioTPU a răspuns:

Ca sa se sprijine, sa nu cada happy

| SingleForOne explică (pentru Dandiiiiiiii):

Nu la asta mă refer, ci după ce se îmbrățișează, fac un pas distanță, și se îmbrățișează pe sine. Ambii bebeluși duc mânuțele în jurul propriului corp, ca un reflex. Este un moment frumos, drăguț, nimic rău în asta, doar vreau să înțeleg acest reflex. Am văzut acest lucru la bebeluși pe care-i cunosc din apropiere, dar și din video-uri pe net.