| AlexDorinel a întrebat:

De ce inca se mai bat copiii? Ar trebui dusi la inchisoare parintii care fac asta

26 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Se mai bat copii pentru ca,, as vrea sa raspund frumos..se bat copii pentru ca exista o mentalitate, pe mine personal de cateva ori m-au batut parintii, dar in general deloc si am multa apreciere pentru ei, dar am fost batut de multi la varsta mica, si de cei de varsta mea si de adulti si crede-ma iti lasa o amprenta pe sufletul tau...Eu cred ca inca exista legea junglei, politia mai multa agreseaza decat sa apere, nimic nu se respecta si o sa realizezi mai devreme sau mai tarziu ca esti pe cont propriu.SUCCES!

Răspuns utilizator avertizat
| Amely21 a răspuns:

Tu ai copii? Poate când o să ai o să înțelegi.
Și eu am fost de multe ori pedepsită astfel, și am crezut că părintii nu mă iubesc. Și eu am o inimă foarte caldă, chiar nu aș putea bate un copil.
Dar mă gândeam mai bine: când o să am copii, oare cum va fi? O sa pot sa am răbdare inyotdeauna cu ei?

| mgtow a răspuns:

Asa au fost invatati fiind batuti de mici, traditia se imparte la mostenitor (copil)

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca parintii tai sunt niste imbecili si inapoiati. Am citit aproape toate intrebarile tale, tu esti terorizat de parintii tai, la orice pas sau orice mica greseala pe care o faci sau nu o faci, stai cu frica ca vei fi batut. Nu e normal sa dai asa intr-un copil din orice, de fapt nu e deloc normal sa dai intr-un copil. In alte tari ar fi intervenit protectia copilului.
Nu stiu ce poti face, spune-le parintilor tai ca daca te mai bat, cu prima ocazie in care vei fi pe picioarele tale, vei pleca si nu vor mai auzi de tine.
Si lumea se mira de ce exista atatia batrani singuri si abandonati. Uite de ce, au fost toata viata lor niste jigodii.

| LaraClarice a răspuns:

Din cauza mentalității bolnave care inca mai exista in tara noastră, cum că,, bătaia e ruptă din rai". Nu e nimic mai greșit.
La noi, efectiv, părinții nu știu cum să își educe copiii. De la tipat, la jigniri, la violența..numai cuvinte de lauda.
Unii părinți sunt atât de frustrați de propria viață, încât se descarcă pe copil.
Iar o alta situație, unii fac un copil doar pentru că trebuie. Îi presează societatea. Se duc la părinți în vizită și încep discuțiile,, da nepot, când, că îmbătrânim și noi?!". De aici apar și frustrările.
Să știi că nu toți suntem făcuți pentru a procrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil nimeni nu iti poate raspunde cu exactitate la intrebare. Daca intrebi un parinte de ce isi bate copilul va raspunde,, pentru ca merita,, sau si mai nasol, iti tranteste vestita vorba,, bataia e rupta din rai,,. Unii parinti probabil au fost si ei la randul lor baturi de parintii lor, din motive doar de ei stiute, iar in prezent considera ca este normal sa faca si ei acelasi lucru. Alti parinti considera in schimb ca bataia este cea mai,, buna,, pedeapsa si ca face parte din educatie, pe principiul,, il bat ca a facut chestia asta, a doua oara nu o mai face de frica,, Cred ca sunt mai multe aspecte care stau la baza actelor violente ale parintilor: educatia precara, mediul in care au fost crescuti, incapabilitatea lor de a putea comunica cu copiii. Intr-adevar parintii ce isi bat copiii ar trebui pedepsiti fara doar si poate, insa intr-o tara in care s-a dorit gratierea infractorilor, ce rost mai are sa mai sper ca acei parinti vor primi ceea ce merita?

| mgtow a răspuns (pentru AlexDorinel):

Problema e sa gasesti pe una cu care sa-l faci nu e valabil daca te lasa si pleaca de langa tine caz fericit ar fi sa ramana cu tine bebelusul (asa procedeaza unele)

| GirlOnline81 a răspuns:

Ma apuca tristestea când aud de părinți care își bat copiii și care își justifica violenta împotriva lor prin " bătaia e rupta din rai".

"De ce încă?"
De idioți ce sunt!

| Nătărău a răspuns:

Pe mine mă amuză "părintele" care strigă cît poate de tare către copil "TE ROG FRUMOS blablablablablablabla".

| Nătărău a răspuns:

De "părinții" care abia așteaptă să crească copiii puțin mai mari ca să-i poată trimite la kindergarten, ca să fie ei liberi, ai avea ceva de zis?

| LaraClarice a răspuns (pentru Nătărău):

Eu as avea. Mi se pare normal ca un copil sa meargă la grădiniță, îl ajută să se integreze în societate.
Când faci un copil îți asumi creșterea și educația lui. E greu uneori, in deosebi când nu crezi că te mai poți descurca, dar copilul nu are nicio vina. Un părinte care își asumă, nu trimite copilul la grădiniță doar pentru a se simți liber. Sunt unele mămici care sunt mai stresante când cel mic e la școală sau gradina, decât atunci când stau cu el acasă.

| LaraClarice a răspuns (pentru celmaitarenume):

Pentru că nu e normal. Copilul, până la urmă e un om mai mic. Asta îți dă dreptul să îl bati?
Daca pe tine te-ar bate un vecin de bloc pentru că alergi pe scări, sau știu eu din ce motiv, ți-ar plăcea?
Așa, pentru că vrea el. Nu cred că ți-ar plăcea. Sau sa te bată un bătrân în autobuz, pentru că te-ai urcat înaintea lui, desi era cu mult in urma ta?!

| Nătărău a răspuns (pentru LaraClarice):

Cînd îl/o trimit la grădiniță/școală/facultate înseamnă că EU îmi asum responsabilitatea pentru creșterea și educația lui/ei sau grădinița/școala/universitatea își asumă responsabilitatea? Vezi de unde vin cu întrebarea aceea acum?

Bula
| Bula a răspuns:

Bataile se dau de unii, fiindca copii nu asculta de parinti.
Exista cazuri si cazuri. Cu batai sistematice nu se ajunge nicaieri, in afara de a-ti dusmanii copilul.

Cand copilul depaseste limite grave, care nu se pot lasa nepedepsite.
Ce sa faci cu un copil adolescent (14-15 ani), care este extrem de obraznic cu parintii /bunicii, le loveste cu diferite obiecte contondente si sare la ei si cu cutitul, fiindca nu e lasata sa mearga la onomastica unui prieten?
In viata ei n-a fost batuta niciodata de parinti, nici de alte rude.
In acest caz, o singura palma primita din partea tatalui (sosit tocmai atunci acasa) i-a linistit "entuziasmul" domnisoarei. Ulterior s-a aflat ca, in acel cerc de prieteni se obisnuia consumul de etnobotanice.
"Tratamentul" cu palma data a dat rezultat: s-a incetat frecventarea acelui cerc de "prieteni".

| LaraClarice a răspuns (pentru Bula):

Nu cred că buna educație a dus la amenințarea cuiva cu cuțitul. Este mai mult decât evident că violența i-a fost prezentă în familie, probabil a avut un,, exemplu" in familie. Există ale moduri prin care aplici o pedeapsa, nu palma.
Mi se pare o prostie inimaginabilă sa bati un copil sau sa faci un adolescent să ți se supună. Bătutul copiilor e la mintea găinii, daca înțelegi ce vreau sa spun.
Nu, nu sunt de acord cu etnobotanicele, alcoolul, fumatul diverselor substanțe. Dar sa bati un adolescent și să te impui vehement, mi se pare o dovadă de involuție.
Sa fie serioși, când eram adolescenți nu am incercat nimic, nu am fumat, nu ne-am îmbătat, nu am incercat sa ne întâlnim cu persoana pe care o plăceam.
Toate lucrurile astea țin de educație și de exemplul pe care îl ai în familie. Un tânăr crescut cu înțelegere, acceptare, respect și fără critici și violența, va înțelege diferența dintre a încerca și a se lăsa în voia dependenței.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LaraClarice):

Fata a avut educatie buna de acasa.
Doar ca, dupa un timp, s-a luat dupa gasca de tineri unde a invatat sa nu se conformeze parintilor si unde se petreceau tot feluri de actiuni "de maretie": langa consumul de bauturi si iarba, cei care au fost primiti in gasca au fost supusi unor "probe de merit": furau posete de la trecatorii din parc, au rasturnat batrani care umblau cu baston, etc.
Fata n-a povestit nimic despre acei "prieteni", acasa spunea ca ramane sa invete la cate o prietena /colega de clasa. Cum ea a marturisit ulterior, aceasta stare a existat de peste 2 luni, in taina completa.

| 1231242 a răspuns (pentru Bula):

Salut!

Cumva e un caz din bloc?

Bula
| Bula a răspuns (pentru 1231242):

Nu, e dintr-o casa dintr-o strada vecinata.

| Violleta2022 a răspuns:

O palma la fund nu a omorat niciodata pe nimeni!
Bineinteles ca nu sunt de acord cu bataia in educatia copiilor, dar sunt foarte de acord cu pedepsirea lor cu toata seriozitatea.
Nu-ti fa probleme ca, parintii care-si maltrateaza copii in baiate, ajung dupa gratii, conform legii in vigoare.
Dar pentru 1-2 palme, nu ai de ce sa bagi parintele dupa gratii, daca copilul a creat probleme mari, a furat, a violat sau a facut ceea ce este ilegal (fumat si baut alcool sub 18 ani, intrat in baruri, disco samd).
Eu sunt PENTRU PEDEAPSA copilul, in felul urmator:
-daca a luat o nota mica la ore - ii iei telefonul si accesul la computer si internet - pentru 1 saptamana sau doua, pana ia o nota de 10 la materia aaceea, ca sa dovedeasca ca trateaza cu seriozitate scoala si ca merita acel telefon sau computer.
- daca lipseste de la scoala, sau nu intra in casa pana la ora 9 seara, la fel, pedeapsa severa.
- daca fuge de acasa si nu asculta, atunci sun politia si-l cer arestul preventiv, pentru cateva zile, asa cum fac americanii, pentru o educatie corectionala, uite aici:
https://www.youtube.com/watch?v=3lnuL3C5DNs
https://www.youtube.com/watch?v=hLDogcRRhM8
https://www.youtube.com/watch?v=4oxtkc2WCWk
https://www.youtube.com/watch?v=OHHkSWR2uQI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Violenta e refugiul incompetentilor. O spun ca parinte. Exista multe alte modalitati de a disciplina copiii. Taiat TV/tablete/telefoane/tinut in casa cand nu asculta si sa vezi ce cuminte o sa fie dupa cateva ture de "detentie" de genul asta... sau ce bine o sa se ascunda cu prostiile de tine in viitor, lol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

In cazul tau cu saritul cu cutitul, chemi politia, simplu. O noapte-doua la o institutie de corectie s-ar putea sa ii deschida ochii mult mai eficient decat sute de batai la sange. A, daca discutam si de etnobotanice... deja e alta treaba. Ideea e ca sunt multe situatii de genul celei descrise de tine in care parintii tac si inghit. Sau bat copiii intr-o veselie si aia tot nu inteleg absolut nimic.

| christine99 a răspuns:

De cativa ani parca s-au mai potolit parintii cu bataia copiilor, cel putin la oras. Acum e la moda sa-l lasi sa faca tot ce vrea din capul lui si asta mi se pare extrema cealalta care e tot mai populara, din pacate.