| BobTheCat a întrebat:

Credeti ca parintii ar trebui sa isi oblige copiii sa mearga la biserica? De ce?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Cum sa-i oblige? Sa-i ia cu arcanul la biserica? Este absurd! Niciodata n-a spus Hristos: "Sunteti obligati sa veniti dupa Mine!" De fapt, El a spus: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie." -Matei 16:24
Daca-i rapesti unui om libertatea de constiinta, ii rapesti si resposabilitatea. Nu cred ca cineva vrea sa fim manati de la spate sau sa fim indoctrinati religios, fiindca avem atatea exemple negative in lume de gesturi violente provenite din indoctrinarea religioasa.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Educatia copilului incepe acasa, inca de cand este in fasa, tot de atunci se incepe eductia copilului, invatandu-l sa vorbeasca, sa aiba bun simt si respect, sa i se explice ce este bine si ce este rau iar daca exista credinta religioasa in casa si aceea se invata tot de timpuriu.
Daca tu ca parinte nu ai fost capabil sa-i insufli copilului religia in care crezi, nu ai de ce sa-ti obligi copilul, sa te urmeze intr-o doctrina in care el nu crede.

| Răzvănykă a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai nici nu ar avea rost sa creada in ceva de genu' laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu.
Uite putin aici la ce raspunsuri sunt la aria religie.
Toti se cred mari credinciosi si ca religia lor e cea adevarata doar ca asa au fost invatati de mici.

Cine vrea sa descoere religia si sa faca partea din ea ar trebui sa aiba discernamant si sa fie cu adevarat o alegere nu o mostenire.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu zic că da,vor veni vremuri și mai grele decât sunt acum,iar dacă nu vor fi pregătiți pentru vremurile de pe urma,ce rost mai are să existe? Desfrânați,bețivi, fumători exista de când lumea,nu cred că mai e necesara o generație.
Plus că,mai bine sa crezi in Dumnezeu și să fii cu inima împăcată, decât să zici că nu există și să regreți când îi vei vedea măreția.
Acum na, asta e viziunea mea, iar faptul că trebuie să alegi daca vrei sau nu să te alături lui Dumnezeu, mi se pare greșit.Pana la urmă,cu voia lui, acel copil exista.L-au făcut părinții, da, dar daca nu era voia lui, era 0!
Ca sa nu zici că vorbesc de pe pereți, cazul lui Marilu (nu știu dacă o știi), a făcut tot ce a fost omenesc să facă copii și în ciuda tuturor eforturilor, nu s-a materializat nimic.
Așa că ar trebui sa fim mai umili și mai smeriți unii față de alții, pentru că vremurile sunt grele, iar lipsa lui Dumnezeu ne va omorî de-a dreptul.

| KovacsB a răspuns:

Doar aia tampiti si vor obtine copii la fel ca ei.

| EestiSodalane a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin "obligă". Consider că părinții creștini trebuie să-și ducă copiii la biserică, dar dacă copiii refuză sau se scârbesc consider că nu e deloc util să-i forțezi pentru că o să ramana cu ura asta față de biserică pe viață.

| LisaJulie a răspuns:

Poate ca ar trebui sa îi incurajareze în loc sa meargă la discotecă sau în cluburi

| T0Teu a răspuns:

Daca parintii nu te indeamna sa faci ceva bun si te lasa de capul tau vei ajunge rau.

| Răzvănykă a răspuns:

Nu, nu exista niciun motiv logic sau rational pentru care ar trebui sa-ti duci copilul intr-un lacas de cult, deoarece pur si simplu nu are sens. Mai bine l-ai indruma pe copil sa invete stiinta..biologie, chimie, logica, informatica, alea alea...altfel, va ajunge un habotnic