Întrebare recomandată | MariaElena1234 a întrebat:

Dragii mei.mi-am prins fetita vorbind la telefon cu un baiat pe care nu il cunosteam..si m-a mintit in legatura cu acesta, spunand ca e un coleg. Au iesit singuri intr-o seara si cand s-a intors. pe la 11 seara, mirosea a fum de tigara si a alcool. Am descoperit in telefonul ei mesaje cu injuraturi si legate de sex, ceea ce mi s-a parut la limita. Cum ar trebui sa procedez? Are doar 14 ani.

45 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si pina la varsta asta ce ai facut? Ai discutat cu ea despre sex, contraceptie, fumat/alcool/droguri sau ai preferat sa ignori subiectele?

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea,e timpul sa ai discutie cu fetita ta.
E varsta potrivita pentru asa ceva. Spune-i despre pericolele ce o pandesc in legatura cu baietii,sexul,alcool,tigari.
Raspunde-i fara menajamente la intrebari,oricat de intime ti s-ar parea, doar sunteti mama si fiica.
Asta cat mai repede, fara nervi, cu mult calm.
Succes, nu e misiune tocmai usoara!

| Inferno a răspuns:

Gravitatea situatiei depinde de parerea subiectiva a ascultatorului.
Pana la urma mirosul de tutun nu spune nimic.
Poate doar a stat cu prietenii ei care fumeaza, sau in club, fara ca ea sa fumeze.

Cea mai mare eroare e sa ajungi la o concluzie falsa si sa-l certi din cauza asta.
Nimeni nu vrea sa fie certat pentru ceva ce nu a facut.

Parintele trebuie sa joace rolul avocatului, nu al procurorului. Mereu sa gasesti scenariul cel mai bun.

| William a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci acum, trebuia sa o educi cand era mai mica.

| Liviu a răspuns:

Acum nu sunt eu parinte sa iti spun, insa iti zic cum a derulat cearta cu ai mei cand le-am zis ca fumez. Aveam 16 ani, mama o inteles ca fumez si a lasat-o moarta. Tata neam, ca imi baga tigarea pe gat aprinsa si texte din bunic in nepot, si asa mai departe spuse prin viu grai.Eu i-am zis ca fumez pe ascuns, cu bine cu rele Incearca sa ii explici, sa o pui de fata cu persoane mai mari ca ea cu maxim 10 ani, care sa ii explice din propria lor experienta ce inseamna unele greseli.Si pe mine de ma punea cineva de fata cand eram copil, si imi spunea aceea persoana anumite lucruri, intelegeam poate si nu faceam anumite greseli pe care le-am facut in trecut.Find copil credeam ca parinti imi vroiaul raul, insa o data ce cresti, realizezi ca in viata doar parinti iti sunt alaturi happy

| Mayar a răspuns:

Daca tu ai fi avut o relatie strans si deschisa cu fiica ta, n us-ar fi ajuns la treburile astea. Vezi unde duce indiferenta si lipsa de experienta?
Daca nu stii sa iti cresti copilul, nu mai fa, acum e prea tarziu sa il educi!

| MskDesign a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu ea.Anturajele de genul la aceasta varsta sunt foarte periculoase si cred ca trebuie sa faci orice sa o indepartezi de acel baiat.Chiar daca te va ura pe moment, mai tarziu iti va multumi.

| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa te apropii cat mai mult de fata ta fara certuri si reprosuri. Sa ii explici calm de ce nu e bine ce face si care sunt consecintele. In cazul in care ii impui se poate ajunge la ceva urat: fuga de acasa, sinucidere etc. Aceasta varsta este critica, majoritatea adolescentilor trec prin asa ceva, si se simt neintelesi si le e foarte greu sa isi mai suporte parintii. O poti plimba intr-o zi la centre de dezalcoolizare, drogati etc, sa vada unde poate ajunge daca nu se opreste. Te poti duce cu ea la voluntariat sa ajute oameni amarati, si poate ca o sa i se schimbe cumva perceptia de viata in general.

| danutzu96 a răspuns:

Trebuie indepartata clar de acel individ chiar daca o sa faca ea scandal la inceput (primele zile) mai tarziu isi va da ea seama ce patea.

| Leocerba a răspuns:

Spune-i in liniste ca o iubesti mult si imbratiseaz-o.
Spune-i cat de mult iti pasa, cat de mult doresti sa-i fie ei bine.
Spune-i cat de rau iti pare ca i-ai umblat in telefon, ca n-ai facut-o pentru ca nu ai incredere in ea, tu ai incredere deplina ca doar tu ai crescut-o clipa de clipa si i-ai vorbit intelept si cald si pana acum dar ca ti-ai pierdut cumpatul cand ai simtit ca o iau un pic la vale intamplarile din ultima vreme, din viata ei, care este si viata ta.
Ia-o deoparte si adu-ti aminte cum erai tu ca adolescenta, cat de teribilisti erau pe atunci cei de 14 ani din jurul tau, cata nevoie aveau unii sa fie remarcati, cat de mult simteai nevoia sa experimentezi sau cat te ingradeau pe tine parintii tai, cate iti interziceau( poate tot din dragoste?) si cum ai facut si tu azi fix cum ti-au facut ai tai tie. Promite-i ca n-o vei mai buzunari, ca nu-i vei mai asculta secretele la telefon, ea are dreptul la propria intimitate si tu ii respecti asta pentru ca o iubesti mult, poate cel mai mult, nu-i asa?
Apoi cauta momentul si, fara a-i tine predici, fara nervi si ochi dati peste cap, ascult-o. Poate vei afla de ce s-a ascuns de tine, de ce simte nevoia sa para matura( cu cliseele celor de 14 ani, tigari, un strop de alcool, o viata secreta, cuvinte tari etc.) Asa se porneste o discutie intima plina de miez mama-fiica. Cu chicoteli, cu lacrimi, cu experiente impartasite, deschide-te tu prima si recunoaste ca esti om si mai gresesti uneori dar tot ce conteaza este ca o iubesti, ca va apartineti una alteia.
Castig-o. Ea este copila ta dar are 14 ani si atata lume complicata i se deschide in fata, cauta sa-i fii alaturi la bine si la greu, n-o pune intr-un colt, incriminand-o.
Ai sa vezi ca incet dar sigur, daca iti gasesti loc si te infiltrezi cu sensibilitate in inima ei, vei da peste vulnerabilitati, idei marete, emotii, nevoie de exprimare, dragoste, adica fix asa e ea cum esti si tu, cum suntem noi toti, cu bune si rele.

| drogh a răspuns:

Este foarte gravă situaţia. Relaţia mamă-copil, ar trebui să fie cea mai deschisă, iar dacă ea a ajuns să te mintă şi tu să descoperi asemenea chestii e strigător la cer. Stăpâneşte-o până când nu o scapi de tot! Poate a avut la dispoziţie prea multă libertate din partea ta şi acum îşi dă prea multe aere, fă-o să înţeleagă că lucrurile nu stau chiar aşa şi în ziua de azi se poate întâmpla orice nebunie. Ţine-o în frâu până nu este prea târziu...Fii totul pentru fată şi nu uita...comunicarea este calea!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului este specializata in oferirea de ajutor copiilor, adolescentilor, dar si parintilor care se afla in situatii dificile sau vor sa afle cum ar fi cel mai indicat sa procedeze in relatia cu copiii lor. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehe cam greu avand si fata si mai ales la varstele pana in 17 mai naspa, incearca sa vorbesti deschis, si sa ii dai exemple de altii care au dat gres in sensul de:
- arata-i o fata tot ca ea care regreta ca a stat cateva luni cu un baiat rau, sau care o baga sau care o impingea sa faca tot felul de prostii sa fure sau chiar sa si minta inspre rau, ca inspre bine nicidecum, prietenul ala al iei fac pariu ca nu are mai mult de 19 ani, si incearca sa puna mana pe "ce-i mai scump" la o fetita de varsta ei, la inceput baiatul ala ii va zice ca nu va durea sau ca va fi bine totul si promite si face, dar de fapt va fi cel mai rau dupa aceea.
Incearca tu purtand o discutie faina cu ea, sa ii explici de ce nu e bine cu acel baiat, si de ce nu de la aceasta varsta, da-i exemple negative, chiar daca ea va riposta ca e bun, ca nu il cunosti ca nu stiu ce, va intelege mai greu dar dupa o perioada dar baga-i in cap, fetita de ce crezi ca iti vrea ala binele si nu raul, ce crezi ca va vrea de la tine decat alte chestii, fa cum trebuie, esti mama, si stii sigur sa o abordezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e clar semn ca nu aveti o relatie deschisa si nu comunicati cu ea.
Eu am aproape 20 de ani si niciodata nu i-am ascuns nimic mamei mele laughing. Stie toti fostii mei iubiti, stie toate betiile mele, iesim la tigara impreuna, si nu pentru ca m-ar controla sau alte prostii de genul, ci pentru ca suntem cele mai bune prietene, ma cunoaste si are incredere in mine.
Este groaznic sa nu ai o mama cu care sa poti vorbi fara sa te judece, sa-ti puna interdictii etc,
vad asta la pritenii mei.
Vorbiti cu ea. Tot timpul. Nu numai cand face o boacana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care spuneti s-o indeparteze de tip si sa-i interzica toate minunile sunteti niste incuiati! laughing

O lesa nu-i dati? O cusca, ceva? O sa ajunga sa va urasca, si sa va vad atunci. laughing

Daca e suficient de desteapta o sa-si dea singura seama ce e bine si ce nu e bine.

Eu la varsta fiicei dvs imi pierdeam noptile prin Vama, alcool, tutun, dar n-am ajuns o depravata. Am bursa la scoala, ma imbrac decent, viitorul asigurat. Ce daca m-am distrat? laughing
Adolescenta e perioada de formare a personalitatii, si n-o sa faca nimic inchizand-o intr-o cusca si ferind-o de toate prostiile.

| Prezidentul a răspuns:

Sa ii pui lesa.

Tu ce crezi? Ai fost prea democrata cu ea. Cred ca stii prea bine ca alcolul si tutunul dauneaza grav, in special copiilor.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru Prezidentul):

Dar lesa se poate rupe, iar cel ce este legat sa fuga si sa nu il mai prinzi niciodata.

| Happyjump a răspuns:

Nu-i mai da drumul cu el, discuta cu ea, ia-i telefonul, pedepseste-o crunt, de exemplu scoate router-ul din priza.

| Jorah a răspuns:

Să-i vorbești frumos astfel încât să te înțeleagă că ceea ce a făcut te-a supărat și nu e bine. Nu începe cu pedepse sau chestii că faci mai mult rău.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa o lasi cu tipul ala! si ala merita amendat si judecat...ce e Romania asta in ziua de azi

| Nitunitu a răspuns:

Este posibil ca fata ta sa iti ascunda anumite lucruri. Nu stiu cat o sa ti se confeseze, dar trebuie sa o protejezi de acel individ...

| RobbyPh a răspuns:

Nu e bine sa ii umbli in telefon fara acordul ei... Pentru ca asa nu te vei mai intelege cu ea deloc. La 14 ani sa fumez in 2015 sincer e ceva normal la moda, de obicei fetele fumeaza doar ca sa fie bagate in seama sa fie "fete rele"... Dar nu e bine si de chestia cu fumatu ar trebui sa discuti cu ea frumos si sa ii explici de ce nu e bine mai ales la aceasta varsta. Cu Alcoolul e doar ceva asa "ocazional" sa zic, nu cred ca bea mereu. Dar tot ar trebui sa ii spui si de alcool sa ii explici. Iar de baiat sincer e putin normal sa te minta pentru ca poate ii este rusine sa vorbeasca cu tine, sau poate crede ca tu nu o intelegi. Ar trebui sa vorbesti calm si deschis cu ea. Pana nu e prea tarziu! Daca vei decurge la pedepse gen nu mai ai voie afara, iti zic eu ca asa va fi si mai rau. Cea mai buna pedeapsa ar fi sa nu ii mai dai banii deloc happy Mult succes big grin!

| IoanaPsy a răspuns:

Ar fi bine sa poti discuta liber cu fiica ta despre acest baiat, sa o asculti si sa vezi care este punctul ei de vedere, sa o lasi sa iti vorbeasca ea despre el. Prin interdictii si certuri vei reusi sa te indepartezi tu de ea. Este la varsta adolescentei in care apar fazele de rebeliune fata de autoritate si reactiile vor fi pe masura. Ar fi bine sa ii si vorbesti despre sex daca nu ai facut-o pana acum. Mai mult ca sigur are curiozitati. Scopul este ca ea sa fie in siguranta, sa se fereasca de boli, sarcini nedorite si abuzuri. Ramai calma si nu ridica tonul, este important pentru a nu o indeparta de tine in aceste momente. Realitatea este ca adolescentii isi incep viata sexuala tot mai devreme, iar tot ce putem noi sa facem este sa le oferim informatiile necesare pentru a se proteja si a evita situatiile neplacute.

| Ralucaa69 a răspuns:

Ar trebui sa nu o mai lasi sa se vada cu acel baiat.

| maraciucaeviata420 a răspuns:

Ar bine sa discuti cu fiica ta sa afli cine e eu in locul tau l-as baga in puscarie pe acest invidivt ai dovezile ca a vorbit cu o minora despre sex poate sa ii influenteze viata fiicei tale.

| Jolenne a răspuns:

Consider că cel mai bun lucru pe care îl poţi face este să ai o discuţie părinte-copil. Nu trebuie să o cerţi, dar trebuie să-i explici care este treaba cu băieţii şi băutura.
Sunt mult mai mare decât fiica dumneavoastră, dar nu le-am făcut probleme de genul acesta alor mei. E adevărat că ei au ştiut să-mi vorbească despre orice subiect şi să mă lase să trag învăţăturile după ce am greşit.
E cam mică pentru a asta la 11 noaptea în oraş, iar alcoolul nici nu ar trebui să existe în vederea vârstei ei. Sunt mulţi copii care o iau razna de la o anumită vârstă, şi este oarecum de înţeles, dat fiind că sunt plini de hormoni şi idei nu foarte bune. Consider că toate se pot rezolva prin comunicare şi înţelegere. Cheia este să aveţi încredere una în alta şi să nu vă mai ascundeţi lucruri.
Există o limită pentru fiecare vârstă şi trebuie să înţeleagă că timp este pentru distracţie!
Succes!

| xXGaByxD a răspuns:

Ar trebui in primul-l rand sa ii luati mijloacele de comunicare si sa faceti cat de cat sa nu se mai intalneasca pana il uita

| doesntmetter a răspuns:

Aoleu, parcă ar fi venit acasă cu cine ştie ce jegos drogat şi alcoolic, v-au spus că se căsătoresc, după ceva timp ăla a părăsit-o cu burta la gură şi acum a rămas singură...

Mesaje doar cu înjurături şi legate de sex? Atât?

Priviţi părţile bune:
- în primul rând s-a întors acasă la doar ora 11 - ar fi putut sta până dimineaţă
- s-a întors acasă în aceeaşi seară, chiar dacă poate s-a simţit vinovată
- a tras un fum şi a băut un pahar, nu e ceva chiat atââât de grav.

Din ceea ce spuneţi, şi dumneavoastră şi fata vă minţiţi una pe alta şi vă ascundeţi lucruri - ea nu vă spune despre acel „coleg", dumneavoastră i-aţi căutat în telefon fără acordul ei. Din experienţă proprie vă spun că asta nu înseamnă decât lipsă de comunicare, iar lipsa de comunicare în timp nici nu vă imaginaţi unde poate duce. Nu aţi vrea să o pierdeţi, bănuiesc. Vă spun toate acestea din ceea ce am trait eu, fiind doar cu câţiva ani mai mare decât fiica dumneavoastră.

Sfatul meu e să vorbiţi cu ea, să fiţi deschisă, să puteţi discuta lejer despre orice.

| OchisorVisator a răspuns:

Vorbiti deschis. Fii calma si intelegatoare, nu o ameninta cu niciun fel de pedeapsa, nu stabili tu direct ca ceva este "la limita". Pune-i ei intrebari, mai intai lamureste-te care este situatia, apoi, incearca, tot prin intrebari, sa o faci sa iti explice cum e ceea ce face in regula. Cel mai probabil o sa insiste o perioada ca este, dar n-o sa poata argumenta. Daca nu ajunge la concluzia ca nu e bine ce face singura, e randul tau sa ii explici cum vezi lucrurile, tot calm. Discutati pana ajungeti la o concluzie comuna si totul va fi ok. Asta e, n-ai ce sa-i faci, e varsta. Si eu tot 14 ani, fac multe lucruri gresit, ma risc cand nu ar trebui. Nici eu nu iti pot explica ce e in capul meu. Dar am cantarit lucrurile si mi-am stabilit o limita si incerc sa nu o trec. Incearca sa faci acelasi lucru cu fiica ta. Nu ii impune, fa-o sa inteleaga. S-ar putea sa fie greu, da, dar asa macar intelege acum, nu cand e prea tarziu, dupa ce si-a imbunatatit metodele de a se ascunde si a dat de belea cu baiatul, sau cu orice alt ceva. Mentine aceasta superioritate, sa spunem, pe care o ai ca mama, dar in acelasi timp incearca sa imprietenesti cu ea. Nu vorbiti chiar de la egal la egal, dar fiti apropiate. Succes.

| gfffsdtrshd a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa discuti cu ea si sa te informezi despre prietenul ei (citi ani are, de cind ies impreuna, e ceva serios intre ei, la ce scoala invata...) apoi incearca sa-i explici ce e bine si ce nu, explica-i ca sunt multi baieti care au intentii rele, si nu trebuie sa se increada in nimeni pina nu il cunoaste cu adevarat. Sper sa rezolvi problema, succes happy

| Andamibmib a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu a stat pana la o ora tarzie fata ta si nu e nimic gresit sa iasa cu un tip, poate sunt doar prieteni. Faptul ca te-a mintit poate insemna ca ascunde ceva sau (cel mai probabil) ca nu vrea sa ca tu sa stii totul, poate vei pune multe intrebari (asta ii deranjeza in general pe tineri). Daca mirosea a fum, e probabil de la cafeneaua/barul in care a fost, unde erau fumatori sau in cel mai rau caz fumeaza iar aici iti sugerez sa ai o discutie pe tema asta cu ea, iar daca fumeaza sa nu reactionezi de parca a facut cea mai oribila chestie de pe pamant. Am lasat cel mai rau la final, daca mirosea a alcool, inseamna ca a baut alcool, aici nu mai exista un "poate" sau un "probabil". Deasemenea trebuie discutat cu ea asta foarte serios. Nu este ok sa iti "spionezi" fica, totusi ai facut asta... daca injura nu este ceva iesit din comun, cu timpul o sa dispara obiceiurile baietesti. Daca ai gasit mesaje legate de sex nu inseamna ca ea chiar a facut sex, nici macar ca e interesata sa faca sex, pentru ca e stabilita frica in ea, oricat de dezvoltata sau adventuroasa este ea. Tot ce trebuie sa faci e sa discuti liber, fara tensiune sau ton ridicat, cu ea si totul o sa se rezolve. Cel mai bine e sa ii arati ca poate avea incredere in tine si sa nu ii mai cercetezi mesajele care sunt personale, asa, in viitorul apropiat, o sa iti spuna adevarul si poate chiar o sa iti ceara sfaturi, succes!