Întrebare recomandată | MariaElena1234 a întrebat:

Dragii mei.mi-am prins fetita vorbind la telefon cu un baiat pe care nu il cunosteam..si m-a mintit in legatura cu acesta, spunand ca e un coleg. Au iesit singuri intr-o seara si cand s-a intors. pe la 11 seara, mirosea a fum de tigara si a alcool. Am descoperit in telefonul ei mesaje cu injuraturi si legate de sex, ceea ce mi s-a parut la limita. Cum ar trebui sa procedez? Are doar 14 ani.

45 răspunsuri:
| NataliaIoana12 a răspuns:

I-ai dat prea multa libertate
cum ai lasat-o tu la 11 seara afara cu un baiat?

| Evelina123 a răspuns:

Hei Maria :* Ma uitam la raspunsurile de la aceasta intrebare si ma ingrozeam...E normal ca fetita creste si e deja adolescenta, si asta e viata, asta e noua generatie. Daca vrei sa fie o ratata si sa rada toata lumea de ea poti sa o tii in casa, si sa isi rateze viata, te va ura mai incolo pentru asta.Asa sunt toti adeloscentii. Fata probabil si-a facut un iubit, ceia ce e prfect normal, a stat pana mai tarziu pentru ca a fost intr-un pub cu prietenii.Loc in care se fumeza si se consuma alcool.Probabil a baut o bere si a stat in fum cu prietenii, iar discutiile legate de sex cu normale la varsta ei si oricat am nega cu totii avem astfel de discutii.
Nu fii comunista si incuiata la mine si lasa fata in pace sa isi traiasca adolescenta ca restul copiilor de varsta ei.
Poti sa porti discutii cu ea si poate iti va explica.Nu ai de ce sa o certi pentru ca si-a facut un iubit (toate fetele de 14 ani au, si cele care nu au ori sunt urate, grase, proaste, speriate de bombe sau o combinatie intre toate astea).
Iti zic asta pentru ca si eu sunt fata, si am 16 ani.Fregventez pub-uri mereu, ies in fiecare weekend cu prietenii si iubitul meu, eu personal nu fumez, dar mai beau o bere din cand in cand sau imi iau cafea. Port discutii legate de sex cu iubitul meu (Asta nu inseamna ca vreau sa mi-o trag cu el) si vin acasa pe la 10.
Invat bine la scoala, am o viata sociala buna ma inteleg cu parintii si imi traiesc adolescenta ca toti ceilalti.Sunt sociabila,ma integrez bine intr-un colectiv nou. Prietenii mei toti sunt la licee bune,cu parintii buni ce au un statut social decent.
E alegerea ta daca iti certi fata sau nu, dar daca o sa o faci o sa se indeparteze si mai mult de tine, o sa se fereasca de tine si o sa te priveasca ca pe un dusman.
Problema e la baiat, daca e ok sau nu, daca e prea mare (adica peste 18 ani) e problema. Daca nu, ai o fata perfect normala!
O zi buna :*

| helpop a răspuns:

La 14 ani nu mai e copil. Majoritatea adolescenților încep să fumeze, să bea (ocazional) și să aibă relații sexuale cam la vârsta asta. Ce să-i faci, gata, nu e o fetiță, e o femeie tânără. Important e să nu rămână însărcinată, să nu devină narcomană și evident să-și vadă de școală.

| Adelina13ADE a răspuns:

1.Eu cred ca ar trebui sa vorbiti cu fata dumneavoastra despre ce s-a intamplat.Stabiliti niste reguli! Daca fata vrea sa iasa in oras intrab-o ce intentioneaza sa faca, spune-i sa vina acasa la 7-8 daca vrea sa iasa cu prietenii.Sunati-o o data la cateva ore ca, sa stiti ce face fata dumneavoastra
.2. Vorbiti cu parintii baiatului. Daca sunt colegi de clasa, vorbiti cu doamna diriginta daca parintii baiatului nu fac nimic in acest caz. 3. Face-ti ceva ca fica dumneavoastra sa nu se mai intalneasca cu acel baiat. Daca ei tot se mai intalnesc, luati masuri drastice.Luatii telefonul! Opritii facebook-ul! Luati-o personal de la scoala dupa ce termina orele! Duceti-o personal la scoala! Cand vine acasa intrebati-o ce a facut in oras, la scoala etc.Asa as proceda eu.

| Diandra19 a răspuns:

In astfel de situatii trebuie sa existe comunicare intre parinte si copil.

| CyberneticGOD a răspuns:

La 14 ani poti deja sa vorbesti cu ea, sa ii explici tot ce e necesar sa stie despre tipurile de oameni,. Comunicarea e cheia.

| Superboy12 a răspuns:

E prima data când o vezi? Ia anumite masuri asupra acestei relații(gen sa stai de vorba cu ea si sa o întrebi despre baiat, iar daca îți spune ca e un prieten sau așa..nu o lăsa astfel! pedepseste-o!)

| Kamelia34 a răspuns:

Cred ca trebuie sa discuti cu ea....Nu este prea normal.

| viata15 a răspuns:

Nu o mai lasa afara dupa ora 9 si i-ai telefonul

| 13Denis13 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu ea despre acest lucru. Incearca sa-i fii ca o prietena ( adica sa nu-i impuneti anumite lucruri, credeti-ma n-o sa va asculte niciodata, ba mai mult o sa faca contrariul ). Nu-i spune de mesajele pe care le-ai citit din telefonul ei si daca neaparat vreti sa va spuna de mesaje incercati s-o trageti de limba. Ascultati toate parerile ei fara s-o intrerupeti ( chiar daca sunteti nervoasa, vorbiti calm si nu reactionati agresiv ), apoi explicatii cum e bine sa faca ( nu o spune ca pe un repros ). Fa-o sa iti spuna de anturajul in care a intrat ( chiar daca minte si sti adevarul nu o face mincinoasa, pentru ca n-o sa mai fie descchisa cu dumneavoastra ). Si daca va spune despre iubitul ei reactionati normal ( adica spune ceva de genul " Si cand mi-l prezinti? " sau " Cum il cheama? " ). Sper ca am fost de ajutor si mai sper ca problema cu fetita sa se fezolve. Iti urez succes!

| Gloria2015 a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie cu ea, linistita adica fara sa ridici tonul fara tipete si fara morala, spune-i ca poate avea ancredere an tine si ca o antelegi, duo la mol depilda sau undeva unde sase simta lejer, ecsplicai ce ie bine si ce nu dar, fara sai ti morala sau sa para ca o critici an caz contrar ea nu te va asculta si chiarte va minti, antreabo despre ce vrea ea an viitor si ce are de gand cu viata ei, an general toti adolescenți sunt asa expusi la lucruri cum ar fi fumatul, alcolul si chiar si sexul, totul vine din dorinta de a experimenta si de a fi acceptati de ceilalti. Parerea mea e ca er trebui sa consultati amandoua un psiholog, un om an masura sa spuna ce si cum, dar spune-i si ei ce ai de gand an caz contrar nu va fi prea fericita.

| MikiYoung a răspuns:

Pai eu iti spun ca si eu am colege de genul chiar 2 in clasa... una dintre, a rezolvat tatal ei cu ea. Ia spus ca o sa angejeze pe cineva sa ii bata mar prietenul de 22 de ani ea are doar 14... Si a sa a si facut dupa care ea acum nu mai il vede pe acel baiat. Sigur la fata dumneavoastra nu ii place alcolul dar fiind cu un baiat fetele vor sa para interesante si in acest caz ar bea si ea. Despre tigari nu prea aveti ce face in ziua de azi toti copii au acces la ele si va spun la mine in clasa sun 17 fete dintre care 2 cu probleme mintale si mai raman 15 din care 11 fumeaza. Si baiati sunt 12 si fumeaza 3. Mai toate fetele fumeaza.

| Aia373 a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti cu ea, in perioada acesta a ei ar trebui sa discutati cat mai mult cu ea si sa ii fiti ca o prietena pentru ca ar ajuta-o foarte mult. Incercati ca pareti ca o intelegeti chiar daca nu o faceti si sa nu o certati pentru aceste,, trairi" ca sa zic asa, care vin unora la o anumita varsta (este intr-un fel normal). Povestiti foarte mult cu ea si nu incercati sa fortati foarte mult lucrurile pentru ca o sa se inchida si nu o sa aflati mai nimic asa.
Incercati sa faceti cunostinta cu acel baiat (daca nu ati facur deja) si informativa mai mult in priviinta la acest subiect. Sper ca am fost de ajutor. Eu am tot 14 ani asa ca puteti sa imi cereti mai multe sfaturi (adica in ce mod as vrea eu, si cred ca e mai bine sa imi explice parintii aceste lucruri)