| Yrem3119 a întrebat:

Hei, voua vi se intampla ca copilul vostru sa nu vrea sa manance si sa ii vina sa vomite in momentul cand vreti sa ii dati mancare? Uneori chiar sa vomite? Asta face fetita mea in varsta de 3 ani si 9 luni de aprox. 6 luni, uneori se mai intampla sa faca si chestia asta, la cateva zile de obicei. Poate fi doar mofturoasa sau este altceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Oho, deci hrana normala, de adulti.
Asadar copilul face nazuri/ moffturi ca sa obtina ce vrea ea.
Recomand sa nu-i dati dulciuri sau lapte intre mese, deloc!
dati-i masa la 4-5 ore, ca sa flamanzeasca si sa manance ce i se pune in fata.
Nu vrea sa manance nu-i dati. cand va fi infometata, Dati-i aceeasi mancare si va invata sa nu mai faca mofturi, ca la varsta asta intidne coarda, sa obtina doar ce vrea ea.
Trebuei sa recunosc ca, aceasta metoda a fost aplicata de socar-mea la fii-miu si initial am plans de nervi, fiindca 1 saptamana a urlat si a refuzat sa manace, dupa care a invatat sa accepte tot ce i se pune in fata sis a manace tot.
Cu fetita nu a mai avut probleme, invatasem lectia de la baiat si am aplicat-o cu seriozitate.

Crede-ma, ai nevoie de 1 saptamana sa o inveti sa mance detoate, dar sub nici o forma sa nu cdezi plansetelor si hachitelor copilului, este destul de mare ca sa inteleaga, vad ca are aproape 4 ani, deci stie sa manipuleze deja, si asta face cu voi.

Fiti consecventi, fiindca se invata mofturoasa si va joaca pe degete.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este mancare gatita special pentru ea, sau manaca ce gatiti voi in casa opentru toti?
da-ne cateva exemple!

| Yrem3119 explică (pentru Violleta2022):

Ciorbita,supa,pilaf,mazare,carnita de orice fel si peste mananca, piure de cartofi cu piept de pui, ficatei, mamaliguta cu smantana, branza, ou ii place. La friptura cu carnita, la chiftele, ou fiert, la mezeluri, cereale cu lapte, orez/gris/fidea cu lapte face mofturi, usturoi nu mananca, vomita instant cand miroase. Cand era mai micuta mananca, de 6-7 luni pur si simplu asa face, in special dimineata abia abia o conving sa manance. Este o parte buna ca mananca orice fruct si leguma! Precizez ca ciorbita si supa nu mananca singurica inca ii dau eu, in rest mananca singura. Multumesc pentru ajutor

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai fost cu ea la medic? Si daca da, a primit vreun diagnostic si tratament? Poate fi vorba de paraziti intestinali chiar daca analiza este buna. Sora mea a avut aceleași probleme cu un nepoțel. Si copilul avea paraziti si in timpul tratamentului se puteau observa in scaun. Du-o la medic urgent!

| anonimg a răspuns:

Vomitatul nu reprezintă moftul unui copil. Aceasta este o problemă de sănătate. Nu o obliga să mănânce mâncare sănătoasă, dar nu o lăsa să mănânce mâncare nesănătoasă.
Dacă vomită înseamnă că mâncarea din stomac de la mesele anterioare nu este digerată. Ori poate că organismul ei refuză aceași mâncare. Ori mâncarea pe care i-o dați nu este sănătoasă. Mulți gătesc prea gras cu prea mult ulei; alții fără sare, alții aruncă o ceapă și un morcov în apă și zic că ei au gătit.
Tu trebuie să ști ce îi place și ce nu. Nu toți din familie au aceleași gusturi. Dacă un copil vomită nu este moftul copilului, ci vina părintelui. Când cineva vomită înseamnă că după aceea nu trebuie să i se mai introducă în stomac niciun fel de mâncare, chiar și dacă aceea ar fi mană din cer.
Oțetul nu trebuie consumat pentru că el împiedică digestia alimentelor și în loc de digerare apare fermentația. La fel face și zahărul: strică toată hrana de mai înainte fermentând-o.
Statul în casă duce la un maxim două mese pe zi. A treia masă a stricat buna dispoziție; adică sănătatea. Iar cele două mese să nu fie îmbuibare nici la adulți și nici la copii.
Când un copil refuză mâncarea, nu-i da nimic. Sau lasă să mănânce ce dorește, dar numai alimente sănătoase, nu dulciuri. Când i se face foame îți va spune, și atunci îi vei da de mâncare, și atât cât simte că are nevoie.

| Panamax a răspuns:

Daca copilul vomita nu inseamna ca este mofturoasa.Anastasia bate campii ca intotdeauna. Poate fi o intoleranta la lactoza sau altceva. Dati-i ce-i place pana cand ajungeti cu ea la un pediatru.Al meu nu a mancat carne pana la 5 ani, a refuzat-o sistematic.Si nici lapte decat f putin.Ea stie mai bine ce are nevoie si cat are nevoie, nu o fortati sa manance.

| Octavian81 a răspuns:

Buna!
In acest caz ar trebui sa consulti medicul de familie sau medicul pediatru. Ei vor sti ce trebuie facut si sa te indrume ce sa faci.
Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns:

O forțezi sa mănânce ce nu ii place. Pățeam și eu asta când eram copil.

| Yrem3119 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc din suflet pentru ajutor, asa voi face incepand de azi, va voi da mesaj peste o sapt! Sper sa reusesc!

| Yrem3119 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am fost cu ea la medic, nu are paraziti intestinali, multumesc pentru raspuns

| Yrem3119 explică (pentru anonimg):

Multumesc din suflet pentru ajutor!

| Yrem3119 explică (pentru Panamax):

Nu o oblig, cand i-a o gura din mancare pur si simplu o da afara, se sterge pe limba, face ca si cum ar vomita si va dati seama ca nu o oblig, multumesc pentru ajutor!

| Yrem3119 explică (pentru Octavian81):

Multumesc!

| Yrem3119 explică (pentru darrio2007):

Nu o fortez sa manance ce nu ii place, pur si simplu cand gusta sau miroase (asta face intotdeauna) si simte ca nu ii place da afara din gura, se sterge pe limba, da semne ca ii vine sa vomite, o las in pace, de obicei ii fac altceva, ce ii place.

| Octavian81 a răspuns (pentru Yrem3119):

Tot ce tine de sanatate, a ta sau a copilului, nu se rezolva pe chaturi sau site-uri de forum, de pareri.
Problemele de sanatate trebuie aduse la cunostinta medicului de familie si daca e vorba de copil, atunci si medicului pediatru. Ei au o pregatire si stiu ce trebuie facut.
Multa sanatate!

| Yrem3119 explică:

Observ ca unele persoane in loc sa ne ajute, sa ne dea o parere din experienta lor, tin sa vorbeasca prost si fara rost! Va rog, cei care nu au ce sfaturi pot sa imi dea sa nu mai raspunda aici, sa se afle in treaba! Multumesc!

| Yrem3119 explică:

De exemplu astazi a mancat cremwursti cu ketchup, o para, supa cu galusti si pui, iar acum urmeaza sa manance mancarica de masline, astazi a mancat bine fata de alte zile!

| Yrem3119 explică:

Cred ca nu are, daca spune ca mie trebuie sa mi se ia copii (am trei fetite), doar pentru ca cer un sfat in legatura cu copilul meu ca nu este asa mancacioasa si are unele probleme cu mancatul, atunci la aia care isi bat copii, nu ii imbraca, nu au grija sa le faca mancare, la aia ce sa le mai facem? Eu totusi am 21 de ani si imi sacrific viata sa le cresc cum trebuie, ma intereseaza de copilasii mei, ii cresc fara ajutor, si vine anonimu sa imi zica mie ca trebuie sa mi se ia copii.

| minrest a răspuns (pentru Yrem3119):

Mananca carne in mancare, dar nu carne friptura, sau chiftele; carnea este mult mai sanatoasa in mancare, caci nu este prajita. Mezeluri nu vrea, sa stii ca mezelurile nu sunt sanatoase, pentru nimeni, se fac cu carne proasta, piele, grasime, multi aditivi si conservanti. Usturoiul e un leac extraordinar, dar e prea activ pentru copii. UNELE alimente pe care le respinge nu sunt sanatoase; ar fi bine, daca s-ar putea, sa le scoti din meniu, macar mezelurile. Multa sanatate, si fericire va urez la toate patru!

| darrio2007 a răspuns (pentru Yrem3119):

Un băgător de seamă prost crescut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yrem3119):

Analize i-ati facut mai recent? Cel mai probabil sa fie vorba de oxiuri sau alte creaturi de genul...

| Yrem3119 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, acum cateva luni, ma gandesc ca daca ii apareau acum, mai recent vedeam, deci nu e vb de viermisori

| Yrem3119 explică (pentru minrest):

Mananca carnita din mancare, si mananca si carne la gratar, chiftele nu prea mananca, doar uneori cand are ea pofta probabil, noi nu prea suntem adeptii carnii prajite, foarte rar mancam. Este bine ca mananca ciorbite si supe, astea le accepta fara probleme, asa am invatat o de mica, in fiecare zi ciorbita sau supa, depinde de ce gatesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yrem3119):

Posibil sa fie de vina si regimul alimentar. Mai usor cu grasimile si prajelile. Adica pe cit posibil deloc.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Raspunsul tau este in contradictoriu cu al "ioneascai" si iata ca ea primeste funda, desi al tau este un raspuns mai corect, mai argumentat si mult mai logic din orice punct de vedere, cam dupa fundele ce se dau se vede si nivelul de cunoastere al deschizatorilor de topicuri! Deci praf sunt unii!

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Mulțumesc pentru apreciere. Eu nu scriu niciodată pentru fundă.

Știu că fiecare organism se cunoaște cel mai bine pe el însuși decât îl cunoaște posesorul lui. De aceea când organismul refuză un aliment, atunci nu trebuie să îl forțăm să-l primească.

Răspuns utilizator avertizat