| jeni_6933 a întrebat:

Buna seare, am o mare problema de aceea ma adresez voua celor care Sunteti dispusi sa ma ajutati cu un sfat, sunt cu sotul meu de 2 ani, avem Impreuna o fetita care a implinit astazi 9 luni, de un an si cateva luni ne-Am mutat la parintii lui deoarece eram la inceput de drum.s.a.la inceput Ma intelegeam bine cu soacra mea deoarece faceam tot ce-mi spunea ea Intr-un cuvant eram proasta pentru ca nu-mi dadeam seama ce invartea ea pe laSpatele meu, ea se certa cu sotul meu respectiv fiul ei mai mereu din Cauza banilor, ca ei ni ii ajunge ca ne intretine ea ca ne da sa mancam, dar de fapt noi contribuiam mai mult decat ea care se plimba mai toata ziua Prin oras cu sora ei si cumpara numai tampenii, dupa parerea mea, in fine Piecare cu gusturile lui, eu eram insarcinata si mancam mai multe dulciuri Pt ca de la mancarea gatita aveam stari de voma, ceea ce ei nu convenea Nu pentru ca nu mancam din mancarea gatita de ea ci pentru ca sa nu cumva sa nasc Un copil mic, ca ea se chinuie cu el zicea ea, ceea ce e total neadevarat pentru Ca in momentul de fata si de cand s-a nascut fata mea eu m-am chinuit cu Ea si sotul meu, oricum cand am nascut-o avea 2, 900g deci nicio problema De genu e prea mica, pe 25 mai am avut botezul fetitei si inainte cu o Seara de botez am fost la carrefour sa luam ultimile lucruri pentru botez, eu Soacra sotul meu si fratele lui, soacra mea isi luase niste eugenii, la care Sotul meu Ia spus de ce si-a luat atat de multe, la care ea s-a enervat si le-a Aruncat Intr-o lada frigorifica peste niste sticle cu suc si vanzatoarea sa Uitat la ea speriata, eu luasem cateva ciocolatele pentru cele doua surori ale Mele mai mici pentru ca sunt la tara si nu veneau la botez decat mama si tatal Meu si am zis sa le trimit ceva, le mai luasea si cate o bluzita pe ascuns sa Nu faca soacramea gura si i le-am dat mamei mele la botez pe ascuns cand Sa tr petrecerea, revenim la faza de la carrefour pana sa ajung eu la Masina ca ramasesem sa iau niste aranjamente pentru mese, in fine ajung la Masina si il intreb pe sotul meu unde e maiksa a zis ca nu stie, il intreb pe Fratele lui a zis ca a plect acasa cu traseu pentru ca era suparata de la faza cu Eugeniile si mentionez ca inainte sa se certe cu sotul meu din cauza Eugeniilor era suparata pe fratele sotului meu ca se certase nu stiu de ce si Lol ca trebiua a-Sa-si descarce nervii pe noi ca de obicei, cand am as acasa Ea barfea cu socru meu in bucatarie, eu mi-am vazut de treaba, dar se Certa cu al meu foarte tare, fratele sotului meu a plecat la farmacie sa -i Ia niste pastile lu socru meu, intre timp socru-soacra si al meu au inceput Sa se loveasca, ca al meu era si un pic baut, bine nu le are cu imbatatu cu Astea, dar atunci era f putin ametit, eu cand am auzit ca au inceput sa se Bata m-am dus la ei si le-am spus sa inceteze, cand soacramea a sarit sa ma Loveasca d fapt ma zgariase, ca nu a apucat mai mult chiar daca vroia ca a Luato al meu, ea zicandu-mi moldoveanca dracu iesi afara din casa mea, si Socru meu la Fel, apoi i-am lasat sa se bata si l-am sunat pe cumnatu meu Sa vina sa-i desparta ca eu nu puteam face nimic, pana sa vina el socrii au Intrat la ei in camera si s-au incuiat, al meu s-a dus dupa ei ca era mai mult Nervos spune el pentru ca ea a vrut sa ma loveasca pe mine, si l-ea spart trei Geamuri de la usa si sa taiat la mana, ii curgea sange si le-a spus ca sangele Asta pe care il vedeti o sa va omoare intr-o zi, socrii ma injurau pe mine nu Stiu nici acum dc pentru ca eu n-aveam nicio vina de la cearta cu eugeniile, apoi A venit cumnatu meu in sfarsit abia il asteptam, plangeam nu stiam ce sa Fac, plangea si copilul meu ca se speriase avea 7 luni atunci, in fine dupa Aceea a plecat al meu la spital cu cumnatu meu sa-i coasa mana, dupa ce Au venit cumnatu meu a zis sa facem botezu care era a doua zi ca deja erau Toti pregatiti, mama, tata, veniti de la tara erau la sora mea, nasii tot, am Facut botezu bosumflati toti, al meu cu mana bandajata, eu zgariata, in Fine, ne-am impakt cu socrii ca trebuia sa plecm cu chirie dar am zis sa mai Stam vreo zece zile ca s facem imrumut din banca sa luam o Garsoniere, apoi al meu a zis de fapt, nu eu ca el munceste eu am de stat Doi ani acasa cu bebita, acum el a zis sa mai stam 6 luni sa plece fratele lui in Voiaj si s-al asteptam sa facem credit pe numele lui in banca sa luam un Apartament si sa mai scada preturile pana atunci la apartamente, acum ast Sa plece cumnatu in voiaj, problema care e acum nu o mai suport pe Soacramea, a venit la mine intr-o dimineata si mi-a spus cand am de gand sa Spal rufele mele care le lasasem de cu seara ca nu aveam apa calda sa le Spal la mana, ca daca vreau sa le pun la masina gaseste motive ca sa nu le Spal, ba am prea putine, ba sunt colorate, face masina zgomot si doarme Socru, dar ea in schimb le pune mereu si asteas niste inventii de ale ei, in Dimineata aceea mi-a zis ca ce baiatu ei a luat un lemn de nevasta ma Injurat, nu am voie sa scriu aici din astea, ca stau cu copilul in brate toata Ziua, sa o las pe fetita sa planga ca nu crapa si sa-i fac ei curat in casa si de Mancare, cand a venit al meu i-am spus el sa luat de ea ne-am cautat iar cu Chirie, iar sa razgandit al meu si a sp ca plecam de aici cand incepe el munca Pt ca e in concediu, ori cand vine fratele lui din voiaj, n-am mai vb cu Soacramea de atunci desi stam toto aici la ei in casa, ieri iar sau certat si Sa a venit la mine si mi-a spus ca se duce la Biserica si ma blesteama ca ii Infuf baiatu cu lucruri rele despre ea ca eu vreau sa plec de aici si nu stiu Cum sa fac ca sa plec, ca i-a spus cineva un ghicitor sau ceva de genu asta ca o Fata in varsta de 20 de ani ia furat verigheta lu barbatu ei si mie imi zicea Acum un an ca al meu a furat-o cu luni in urma sa ma cunoasca ea pe mine Acum a furat-o al meu sa razgandit, ii spunea ea lu sorsa care era la noi ca Maicamea e in niste feluri adica o jignea pe maicamea ca si cum e femeie Usoara bine ea spune direct ca sa aud eu, e asa si e asa, eu o auzeam ca eram In camera alaturata, sorasa tinea cu ea, ma vorbeau de rau, acum m-am Certat cu al meu ca a zis ca dc o jignesc pe maicasa, dar el intotdeauna i-mi Zicea sa ma feresc de ea ca e o catea si o injura mereu cand se ceara cu Ea in toate felurile, eu vreau sa ne mutam cu chirie, ii spun ca nu mai Suport sa stau aici, ma jigneste pe mine degeaba, i-am spus ca dek plecam O sa fim fericiti, acum a inceput sa doarma in alta camera, mai dormea si Inainte ca il trezea fetita ca se trezeste sa pape lapte, acum nu mai vb cu Soacramea pentru ca ma jignit si mi-a jignit toata familia spuneti-mi daca sunt Eu de vina si dc sau cine e de vina, tot ce am scris e adevarat si scuzati-ma Daca am facut greseli pe aicea ma grabesc, sincer ma simt singura, fara familie. va multumesc celor care citesc si ma ajuta cu un sfat.sc categ dar E mai multa lume pe aici.

14 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Postarea ta arată ca o imagine dintr-un spital de neuropsihiatrie!

| Laura a răspuns:

Vai de exprimarea ta. Tot ce am înțeles e că te-a mâncat în fund doar după doi ani să faci un copil, că locuiești împreună cu soțul la soacră-ta, că soacră-ta te-a blestemat că n-ați lăsat-o să își cumpere eugenii, că a venit tot neamul și v-ați bătut și ați spart geamul unei mașini și că soțul tău nu mai doarme cu tine. Poate reușești să reformulezi, și de data asta să folosești și alte semne de punctuație în afară de virgulă.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Esti greoaie in exprimare.Am in teles ca esti "la cutite" cu monstru' de soacra-ta, dar de ce nu incerci sa nu te mai consumi pentru orice balarie si sa fii mai indiferenta la rautatile ei? Doar nu esti singura care trece prin asa ceva.Trateaz-o cu indiferenta si fii diplomata! Cu certuri si scandaluri mai de graba ii faci pe plac.La cum se comporta, nu pare decat o taranca necioplita. Daca vrei sa fii mai presus, nu te cobori la nivelul ei.Cat despre sotul ala al tau, ce sa spun...Lasa-l s-o balacareasca pe masa,daca asa l-a educat! L-ai ales, tineti-l! Dar nu te baga in ciorba lor! Zii mersi ca ai unde sa stai, o garsoniera nu se cumpara asa usor si cu chirie nu se merita sa stai...

| Lora a răspuns:

Cert e ca toate problemele vin pentru ca nu aveti un locusor al vostru.Bine ar fi sa faceti cumva sa plecati de-acolo.Nu se stie niciodata ce trasnai ii mai vin in cap soacrei si mai faceti vreo prostie pe care s-o regretati toata viata.Plus ca certurile astea deja au inceput sa va strice casnicia.Se acumuleaza prea mult stres si mii de nervi care nu duc la nimic bun. Faceti cumva luati-va comoara de fetita si mutati-va,orice ora in plus traita in casa aia, alaturi de socri va aduce numai neplaceri, nu puteti sa va scoateti ochii in fiecare seara si sa va aduceti injurii mai rau ca la usa cortului.In felul asta nu se poate trai si mai mult nu se poate creste un copil.Ramane fetita cu sechele de la atatea certuri si batai pe care le vede.Pentru binele vostru si iubirea voastra cautati-va cuibusorul si salvati-va bucuriile vietii!

| onlyme2851 a răspuns:

Draga de tinesadConvinge-ti sotul sa va mutati, pentru binele vostru si al copilului.Nu merita se te consumi atat...Ai grija de tine si de bebe>big grin

| Cherry a răspuns:

Off ce poveste lunga dar trista.U ai familie,fetita ta si sotul tau si ffetita nu trrebuie sa suporte toate astea,mai tarziu va avea oarecum pe constiinta,sopii mici sunt cei mai destepti,va percepe altfel,va fi mai confuza, mai timida, chiar daca este mai mica. MUtate de acolo...e tot ce poti face

| Cherry a răspuns:

Pari tanara, si ai o viata inainte.

| abcdefgh a răspuns:

Buna! Va inteleg si cred ca va este foarte grea viata dvssad. Eu cred ca toate cele spuse sunt reale deoarece sunteti femeie in toata firea si nah:nu mai aveti 12 ani ca sa inv chestii. Eu va cred si imi dau seama ca nu sunteti vinovata...Asa s cele mai multe din soacre laughing Eu zic sa incercati sa rezolvati toate disputele cu soacra dvs. Adica cereti-va ierare si lasati o sa credea ca va pare chiar rau.incerca ti sa face ti cum zice ea...chiar daca nu o suportati poate aceste lucruri vor mai ameliora cearta dintre dvs. si soacra:d App. ca sa ti rasp asa mai p inteles : e vina soacrei dar v am zis : incercati sa i face ti pe plac, poate, poate se va schimba...iar fetita incercati sa nu o tineti in acel scandall.Nu e bine pentru ea:chiar daca este mica.Un copil trebuie crescut intr un loc armonios/plin de dragoste...nu intr un asa mediu.
Sper ca v am ajutat cu rasp meu

| blackfox a răspuns:

Buna Jeni.Cred ca ideea cea mai buna e sa va mutati,asa scapati de certuri, stres, cuvinte urate iar copilul v-a creste intr-un mediu linistit.Trebuie sa ti cont mereu ca indiferent si repet,indiferent cat de mult si-ar dracui el parintii in momentul respectiv, ei raman parintii lui pe care o sa-i iubeasca mereu dar daca tu incerci sa folosesti acelasi limbaj la adresa lor in fata sotului, atunci acesta o sa se supere.Arata respect, chiar daca nu merita din cate vad, de dragul lui.Dar si el are partea lui de vina.Cand a vazut ca in casa e numai cearta si dezastru de ce naiba nu te-a luat din casa aia? Ce asteapta? Face-ti imprumutul ala o data! Cere-ti ajutor la prieteni,la restul familiei, la nasi la toata lumea, cere-ti un mic ajutor sa scapati din situatia asta.Chiar si o garsoniera,cat de mica ar fi, sunteti voi 3, numai voi 3, sunteti o familie si asta e minunat.Sunteti linistiti.Iesiti la o plimbare unde reusiti sa vorbiti numai voi 2 ca in casa si peretii au urechi si spune-i cu toata sinceritatea ca vrei liniste,ca micuta are nevoie de liniste, ca vrei sa stai in fundul gol in casa ta laughing)! Sper sa reusesti si sa iti fie mai bine, sa va fie mai bine.Mult mult succes si sa-ti traiasca fetita

| XxLorexX a răspuns:

Nu stiu ce inseamna sa fi casatorita, dar eu zic sa ii spui sotului tau ca vrei sa te muti cu orice pret din casa aia. Daca te iubeste va accepta. Nu te poti lasa calcata in picioare. Incearca sa vorbesti si cu parintii tai, poate vor stii ei cum sa te ajute, sau mutati-va la ei o vreme, pana gasiti unde sa stati. Tot ce mai poti sa faci e sa o ignori pe soacra ta orice ti-ar spune, ignoranta doare cel mai tare. Sper ca te-am ajutat, desi am doar 15 ani si nu prea stiu ce inseamna asta big grin.

| Zmeura_5657 a răspuns:

Nu numai ca ai facut greseli, dar problema este ca postul acesta este extrem de greu de inteles. Din ce am *descrifat*, e vina soacrei si atat.

| Alexaa_4438 a răspuns:

Eu cred ca tu ar trebui sa il convingi pe sotul tau sa va mutati cu chirie iar dupa ce strangeti mai multi bani sa va cumparati un apartament iar in legatura cu soacra incearca sa o eviti.

| kamikaze325 a răspuns:

Fara suparare dar la ce roman ai scris aici nu o sa fie pre multi care o sa citeasca tot incearca sa mai scurtezi din intamplare

| aLoneinthenight a răspuns:

Nu cred ca e vina ta, ci a soacrei... Incercati sa va impacati, stati de vorba cu totii, discutati toate aspectele, vorbeste frumos si cu un ton calm si incercati sa ajungeti la un punct comun. Alt sfat nu stiu sa-ti dau... Succes!