| beauty a întrebat:

La cat timp ii ies dintisorii unui bebelus? Si pana la 4 luni ce are voie sa manance?

Răspuns Câştigător
| AldanaBlue a răspuns:

Dintisorii pot iesi si de la 2 luni, media de aparitie e pe la 6 luni. Se zice ca daca ies un pic mai tarziu va avea dinti mai sanatosi. Fetita mea are 9 luni si inca nu are nici un dintisor. I-am facut analize de sange, au iesit OK si medicul mi-a spus sa mai asteptam. Dupa 1 an jumate daca nu ies atunci am inteles ca ar putea fi alte probleme.
Mie si pediatrul si medicul de familie mi-au spus sa nu incep diversificarea mai repede de 6 luni-la fel spun si cei de la Academia Americana de Pediatrie si de la Organizatia Mondiala a Sanatatii. Da, e adevarat ca inainte se incepea mai repede, dar pana la 6 luni aparatul digestiv al bebelusilor nu este bine dezvoltat.In plus, copilul are nevoie de calciu si daca incepi sa ii inlocuiesti cateva mese de lapte cu altceva, te poti trezi ca are deficit de calciu. Noi am inceput diversificarea pe la 5 luni si jumatate, am inceput cu cereale (nu cu lingurinta, ci in lapte- azi o lingura, peste cateva zile 2...), apoi supa si legumele si apoi fructele. Multe mamici incep cu sucul de morcovi, altele cu fructele. Eu am citit o gramada de articole pe internet si apoi m-am dus sa ma sfatuiesc cu pediatrul.
Ramane in final la latitudinea fiecarei mamici.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mama si de copil, daca mama a avut suficient calciu in timpul sarcinii atunci lui bebe ii vor iesi dintzishorii de la 2 luni, dar nu este regula, cam intre 2-4 luni.
Pana la 4 luni daca este posibil lapte de la mamica lui, pe urma se incepe cu sucurile de fructe cate 10 ml. la inceput, vezi ca au diete specializate pe net, mama spunea ca ea ne-am cam de toate de la 4 luni, chiar fratele meu a mancat 1/2 sarma, avea 4 luni, se spune ca nu este bine, sa stii ca la tara copii nu erau crescuti cu mililitrii si erau si sunt sanatosi aia n-au auzit de dieta pentru sugari.

| Kitty a răspuns:

Ai dreptate alllinna happy