| anonim_4396 a întrebat:

Mamici, ce vi s-a spus la morfologia de trimestrul 1 ca pare a fi ( baietel sau fetita ) asa a si fost sau s-a schimbat pe parcurs?

20 răspunsuri:
| MotoBlitz a răspuns:

De obicei, aceste studii sunt destul de precise, dar există o posibilitate destul de redusă ca la ecografia asta de trimestrul 1 să îți spună că este băiat și să fie de fapt fată. Invers nu se poate, dacă îți spun că e fată, fată se naște, dar la băiat nu sunt destul de precise studiile din cauza evoluării organului reproducător care nu se definitivează destul, părând că nu există, dar urmând ca mai apoi să se poată vedea la ecografie. Naștere ușoară și să vă trăiască, indiferent că e fetiță sau băiat!

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Multumim mult!

| Freya1 a răspuns:

Mie la morfologia de timestru 1 mi-a apus ca nu se vede pentru ca nu e suficient de dezvoltat și prefer părerea asta decât sa aflu mai târziu ca e
altceva.Si sincer nu e ok sa spui la 12 săptămâni sexul copilului când nu e chiar sigur.

Eu am aflat la 19 săptămâni la ecografia normala și la morfologia de timestru 2 (la 20 de saptamani) mi s-a confirmat ca e baiatel.Adica ne-a arătat partea intima cu întrebarea "nu e evident?". Ceia ce cam asa e.Baieteii nu prea au cum sa nu iasă în evidenta.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Mie mi-a spus ca ii pare baietel la morfologia 1 " dar sa vedem, poate se schimba " si m-a lasat asa cu un semn de intrebare laughing Si eu preferam sa nu mi spuna decat sa stau cu curiozitatea asta. Macar daca tacea din gura nu alimenta oricum curiozitatea care era deja, baietel sau fetita laughing Acum stau ca pe jar.

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Cred ca trebuie sa te iei și după intuiția ta.Eu am intuit de la început ca e băiat.Nu pot sa îți spun de ce am simțit asta, ci pur și simplu asa am avut senzația ca e băiețel.
Pe urma membri familiei mi-au urmărit poftele ce erau pentru acru (nu e obligatoriu sa se adeverească toate lucurile astea băbești dar mie mi-au mers).Pe urma s-au gândit sa îmi pună după cap când nu sunt atenta un firicel de sare (se spune ca dacă mamica se scarpina la nas e băiat, dacă se scărpinat la gura e fata) și m-am scărpinat la nas.
Am fost la prima morfologie și mi s-a spus ca pare fetita, după ca de fapt nu e suficient de dezvoltat sa știe sigur.Atunci am început sa am dubii, dar instinctul meu îmi spunea ca e băiat.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Si eu tot baiat simt ca este, eu nu am pofta de nimic mare lucru nici de sarat nici de dulce laughing E cam sclifosit la mancare bebele si nu imi prieste orice. Doctora mea ma trateaza ca pe "inca una", nu e empatica si nu se gandeste ca eu am o emotie totusi fiind la ecografii cu ea

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Eu pana la 15/16 săptămâni am crezut ca fac ori cancer la stomac ori la ficat. Vomitam zi noapte.
Aveam pofta de acru dar mâncăm doar pâine prajita cu ceai și și pe alea le vomita.

A mea doctorita ma consulta anapoda, mai mult ma țin sub observatie cei ce imi fac morfologiile. Oricum ma mut de la ea curând ca nu prezintă încredere.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Eu am 16 saptamani si sunt la al doilea doctor. Doamna la care sunt acum e cea care mi-a facut morfologia si tot la ea urmeaza si ecografia dar nu iti pot spune in cuvinte cat imi doream sa gasesc si eu o femeie ginecoloaga cu care sa pot pastra legatura pe Whatsapp sau telefon atunci cand ma mai doare una alta laughing Imposibil de gasit. Cu toate te vezi si schimbi vorba doar cand dai bani, in rest... La maternitate in ambulatoriu nu am fost pentru analize, cred ca muream de nervi din cauza nesimtirii lor. Am preferat sa fac toate analizele la privat

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Iar cu mancatul, eu in fiecare seara dorm stresata ca sa nu ma trezesc vomitand laughing Imi e urat de orice mancare, trebuie sa mananc doar ceva ce imi place foarte mult

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Eu am fost la 3.Doctorita ce mi-a confirmat sarcina și doi medici diferiți din doua orașe diferite ce mi-au făcut morfologiile.
Nici nu trebuia sa fac atâtea teste și analize, dar doctorita asta pare ca nu prea are habar ea și ma tot trimite la alții.Nu este data sa merg și sa nu trebuiască sa fac tot altceva și altceva.

Și eu m-am documentat eu de sarcina, ca nu am numărul lor sa țin legatura.Si mai vorbesc și ca din fund cu tine.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Si eu m-am documentat tot pe net. Am mai intrebat fete din grupuri, am tot citit si acum stiu ce analize trebuie sa fac. Daca ma luam dupa prima doctor care mi-a confirmat sarcina trebuia sa fac analize de 5000 de lei care il includeau si pe sotul meu, lucruri care intr adevar poate or fi utile dar sa fim seriosi... chiar le face toata lumea?laughing Voia sa mi testez absolut orice. Ma trimitea la nutritionist sa " ma pastrez " in sarcina unde si acolo trebuia sa dau 500 de lei. laughing Asta insemnand ca m-a luat in evidenta. Asa am preferat sa merg in alta parte si sa n am un doctor neaparat "al meu". La maternitate nasc cu cine o fi de garda si aia e laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Eu acum sunt intr-o parte la medic, da curând ma mut intr-un alt oraș și îmi schimb și medicul.
Nu zice nimeni sa nu faci o morfologie, sau o analiza de sânge, da la mine spre exemplu de la începutul sarcinii se cautau probleme ce nu erau. Ultima oara când am fost la doctorita mea mi-a spus ca nu ii ies bine măsurătorile și ca are copilul un picior mai scurt.Cand m-am dus la morfologie s-a uitat ala la mine ca la balamuc ca nu vedea nimic în neregula.
Și cu greata.Mi s-a dat navatac de la care vomitat mai rău, iar alt medic mi-a dat niște pastile de greata ce se dau la bolnavii de cancer.Cand am mers la medicul de familie cu rețetă ma întrebat dacă sunt nebuna.De atunci am răbdat raul și nu mi-am mai bătut capul cu ei, am zis ce o fi o fi.
Am rămas cu niște cearcăne sub ochi și fobie de greata de nu pot sa îți descriu.Pentru mine și Crăciunul sau iarna e un calvar doar pentru câte am indurat la începutul sarcinii.

Eu sunt în 24 de săptămâni aproape.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Sa ai o sarcina usoara kiss Urmeaza sa am prima ecografie simpla pe trimestrul 2, tie cum ti au facut o? Vaginal sau pe burta? Banuiesc ca se poate vedea copilul acum la 16 saptamani si pe burta

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Mulțumesc,asemenea.
După prima ecografie de confirmare mi s-a facut doar pe burta.

Când am aflat ca sunt însărcinată a fost la 6 săptămâni.A făcut ecografie abdominala și transvaginala. Dupa ma rechemat la doua săptămâni pentru control și cu analizele și mi-a făcut doar pe abdomen, după la o luna cu morfologia de timestru 1 (ce s-a facut doar pe abdomen)și dublu test la ea înapoi la control unde tot asa mi s-a facut doar pe abdomen, si la fel și la celelalte.Si la morfologia de timestru doi, și la controlul normal tot pe burta.

Din câte am înțeles și mi s-a spus altfel de control ți se face doar când ești de născut.Ca nu prea are ce sa vadă, ca la eco îți vede și colul, lungimea lui, dacă s-a deschis sau altele.
Îți poate face control vaginal în caz de candida sau vreo infecție sa ia monstra, da și asta nu toți fac.Mai degrabă îți dau niste antibiotice și aia e.

Mie îmi e frica de născut și nici nu mi s-a spus încă, cum e bine sa nasc.Sunt persoane ce imi tot spun ca voi naste cezariana ca sunt mai îngustă în solduri și mai micuța.Altii ca nu are nimic și ca pot naște și natural.Eu una nici nu știu ce vreau ca îmi e frica de toate laughing.

Da, la 16 e destul de măricel și îl vezi bine.Iti da și imagini cu el.
Eu la 15/16 îl simțeam cum mișcă. Aveam senzația ba intr-o parte ba în alta ca și cum mi-ar tremura un mușchi, simțeam asa ca un fluturaș.Si tot la 16 săptămâni m-am speriat rău când am stat mai mult pe partea stânga și când m-am întors pe spate îmi era burta deformata și dureroasa.Se muta-se copilul pe partea pe care am stat și acum aveam ca o umflatura în stânga și in dreapta era plat.Am vrut sa merg la spital când am văzut cum arata și cum ma doare ca nu am știut ca el deja se poate muta asa.Da după ce m-am ridicat în picioare sa așezat la loc după 1 minut sau doua și m-am liniștit. laughing

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Si eu am momente cand il simt, ca si cum mi se contracta muschiul laughing Doar ca nu sunt atat de slaba incat burtica sa se vada exact cat e, am si ceva colacei pe acolo laughing Dar se observa oricum. Eu d asta ma gandeam cand o sa scap de controlul transvaginal, avand strat adipos pe burta dar totusi la 16 saptamani ma gandesc ca e destul de mare. Mie la morfologia mi-a facut ambele. Si asa si asa laughing Eu stiu deja ca nasc prin cezariana pentru ca am probleme cu tensiunea si e exclusa nasterea naturala si imi pare ataaat de rau! Daca as putea as alege clar Natural fara dar si poate laughing Consider ca mai bine te chinui si te doare dar te vindeci imediat. prin cezariana mi se pare ca esti conditionata de operatie, cate sarcini sa ai dupa plus taietura in sine. E bine de tine ca poti alege! happy

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Pe la 16 nici mie nu mi se vedea mare lucru.Si acum dacă nu îmi iau ceva stramt pare doar ca sunt un pic mai rotunda da nu gravida.Si mi se părea ciudat ca eu credeam ca burt e tare,asa părea la alte femei,da eu dacă ma întind pe spate spre exemplu nu se vede mare diferență de burta mea,pot sa o prind ca pe colăcei laughing. Uneori mai am contractii din alea false și simt ca se strânge și întărește,dar își revine.

Normal ar trebui sa se vadă la eco fără transvaginal da cine știe.
Și eu am ceva probleme cu inima dar încă nu știu ce imi afectează mai tare, nașterea natura de la efort și durere, sau anestezia și operația (am probleme cu plusurile). Nici nu îmi spune nimeni, doar se zic "ooo, ai tahicardie? nah".Și eu sunt "nah" ce? :@

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Mie prima doctor mi-a luat tensiunea si de atunci iau dopegyt. In rest, nimeni in afara de medicul de familie care lunar imi ia proportiile alea ma masoara ma cantereste nu mi-a zis nimic. smug Ma gandeam totusi sa schimb doctorul ginecolog Femeie cu un barbat laughing am auzit la multe femei ca te poti intelege altfel, ca sunt mai vorbareti, ba ca ti explica mai multe. Totusi ma tine pe loc chestia asta cu ecografiile. nu m as simti in largul meu complet sa merg si sa ma dezbrac acolo langa el

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Eu am probleme cu inima dinainte de sarcina.

Pe mine nu ma măsoară și cântărește nimeni, mi-am luat medic de familie ca să am pentru trimiterii ca după oricum nu mai sunt asigurata.
Știu cum e cu medicii.Si eu am fost la morfologie la un medic scârbos și m-am bucurat ca nu a trebui măcar si altfel de control.Da mai sunt și medici ok ce se comporta super bine și cu, care te simți în largul tău.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

La mine medicul meu de familie e destul de ok, ba chiar am noroc de trimiteri. Mi-a dat pana acum si pentru analizele de sange; si pentru ginecologie si pentru cardiologie pentru tensiune laughing E chiar ok. Mie ginecoloaga asta la care merg cand am intrebat o daca pot naste cu ea mi-a zis " Da, dar eu nu ma trezesc noaptea ca sa nasti tu!" laughing Hahaha

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Știu și eu unu pe care l-a sunat o pacienta sa ii spună ca naște și i-a spus sa ii ajute Dumnezeu și ia închis. laughing