| nely a întrebat:

Puiul meu are 4 luni.mananca la san, insa trebuie sa-i suplimentez o masa cu lapte praf pentru ca nu se satura.am ales milupa milumil. e ok?

Răspuns Câştigător
| nely explică:

Pai Auran, asa am spus si eu "mai toti copiii hraniti cu acest tip de lapte ", nu toti copiii. Exista si exceptii, bineanteles, dar daca ar fi ca sa o iau de la capat nu i-as mai da acesta firma de lapte, asta e cert.
Oricum @nely, am vazut ca ai primit o grramada de sfaturi bune de la mamicile de pe forum -de la @tot eu si @mlm cred ca ai de unde sa alegi ca au perfecta dreptate. Eu mi-am tinut copilul numai cu lapte pana pe la 4 lui jumate si apoi am inceput sa-i mai adauc si cate o masa de suc, sau piure de mar cu morcov, branzica, sau chiar amestecat piureul cu branzica si un biscuit, acum vezi si tu, orienteaza-te cu ce e mai bine pentru puiul tau.

9 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Nu are importanta ce anume alegi tu, ci ce digera stomacelul lui mai bine
noi am inceput cu Nan, a urmat Humana si am ajuns la Milupa care-i place

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Nely, e bun, numai ca acest lapte da dependenta. La un moment dat nu o sa mai vrea san ca o sa i se para mai bun laptele praf. Dar dintre toate firmele de la noi de pe piata, Nesstle contine prea mult fier si constipa, la fel si Humana, Miluppa nu da tendinte de genul asta dar umfla organismul copilului artificial si da dependenta(e ca un drog), Bebelacul(daca se mai gaseste )ar fi mai bun. Eu l-am avut pe Milupp asi nu mai putea ma il scot ca nu mai vroia sa manance nimic decat laptele ala. Tare m-am chinuit. Si parca era umflat cu pompa. Si asa am vazut mai toti copiii hraniti cu acest tip de lapte. Dar, tu alegi ce este mai bine pentru copilul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa ii bagi lapte praf, nu o sa mai ai destul lapte.bebelusul cand suge stimuleaza secretia de lapte. daca ii scoti o masa, automat o sa ai mai putin lapte.alapteaza mai des bebelusul.aste`pta macar inca o luna si dupa aceea ii poti baga lapte praf si cereale. pentru alegera laptelui vorbeste si cu pediatra.milupa are tendinta de a ingrasa, contine foarte multe vitamine care nu sunt naturale si este foarte gras.

mlm
| mlm a răspuns:

Cum zici tu ca are 4 luni, ar fi bine sa-i dai si papica:supita, piure de cartofi, banana cu branza de vaci, mar cu biscuite, nu adauga laptele praf in alimentatie deoarece ai dai papa si laptic de la tine si va fi cu siguranta ok.

auran
| auran a răspuns:

Blonda_suprema sa stii ca al meu nu este un copil gras si mananca de 8 luni acest lapte pentru ca nu am avut sa-i dau san, asa ca nu este o regula - depinde si de gena

| Dara a răspuns:

Daca ii prieste bebelusului, cred ca e ok. Eu i-am dat fetitei mele Nan, altceva nu a vrut. Deci vezi daca puiutul se simte bine. Inca ceva, intai sa-l alaptezi la san si dupa aceea sa-i dai suplimentul de lapte praf. In plus, intr-adevar, poti incepe sa-i dai si ceva mancarica pentru bebelusi. Eu i-am dat fetitei mele si cereale(tot de la Nestle, ca altceva nu voia - acum nu mai vrea nici din alea), pe langa supica si ce-i mai dadeam eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine aplezi la medicul pediatru si sa iti recomnde un laptic.eu asa as face. e mai bine pentru ca medicul stie ce e mai bun pentru puiul tau, el stie daca ii trebuie un lapte mai slab sau mai bogat in proteine, minerale, vitamine, etc.

| robi23 a răspuns:

Da e foarte bun milupa dar mai bun e aptamil.si eu am un baietel de 4 luni si are 8, 500.si ii dau numai san.cat kg are puiul tau?

| nely explică:

Acum avem 6 luni si avem 7.500 kg. E un copil normal care s-a dezvoltat normal.La nastere a avut numai 2.500.