Întrebare recomandată | Aflorin a întrebat:

Fratele meu are 10 luni si nu vrea sa mai manance lapte deloc.Pana acum a mancat Milumil si acum Humana, dar nu accepta laptele deloc! Cum as putea sa fac sa manace lapte? Fundita garantat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E inca mic pentru lapte integral de vaca, asa ca este foarte bine sa manance inca vreo 8 luni lapte praf

| MMihai a răspuns:

Nu crezi că asta nu este treaba ta, ci a mamei tale // părinților tăi și a medicilor care se ocupă de bebelușul respectiv?

Nici eu nu pot „ mânca" lapte, dar pot consuma iaurt, chefir, sana, lapte bătut și chiar cacao cu lapte.

| mona a răspuns:

Daca nu vrea atunci nu trebuie fortat, oricum la 10 luni deja mananca mancare solida

| Azµre a răspuns:

Nu-l forța dacă nu vrea, nu vrea. Nu forța copilul. Același lucru îți va spune și un medic cu capul pe umeri.
Lasă-l va mânca mai târziu. Dacă îl forțezi acum riști ca mai târziu când se va mări să numai mânânce deloc lactate!
Aceeași problemă am avut-o eu când eram copil cu mulți ani în urmă, m-au forțat să beau lapte și să mânanc ouă! Și de la vârsta de 5 ani n-am mai pus gura pe așa ceva.
Cel mai bine discutați cu un medic.