Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

S-au infiintat scoli private in Romania.
Cred ca sunt parinti, printre utilizatorii TPU, sunt interesati de educatia copiilor lor.
Ma adresez acestora, v-ati dori sa va inscrieti copilul la o asemenea scoala si nu la una publica?
Daca da, de ce?

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cine nu si-ar dori sa fim seriosi laughing acolo ai un cuvant de spus ca parinte, dar si ca elev, ai conditii foarte bune, de la cantina pana la sali de activitati si echipamente moderne. Profesori care isi dau silinta si copii mai educati.
Dar putini isi permit sa dea 10.000 euro
pe cap de copil sau cat e taxa pe an, ca familia Sina-Serea de exemplu...

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu stiu de ce e asa scump, ca la fac particulare dai 1000 pe an, nu 10000.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca am inscrie copilul la asa scoala, sunt conditii, se ocupa profii de ei, e mult mai bine.

| FreddieM a răspuns:

Da, mi-as da copilul la o scoala privata pentru ca in asemenea scoli reputatia profesorului se construieste prin rezultatele elevului, deci sunt recomandate pentru cine isi permite.

| luizamarya2 a răspuns:

As înscrie copilul doar daca as avea bani! Preturile sunt exagerate sa fim seriosi acum.

| mihai69 a răspuns:

Da, l-aș înscrie, pentru că aici se aplică metode moderne de predare, nu bazate pe memorare mecanică.
Dar încă nu am câștigat la loto... crying

| Thecurious explică (pentru mihai69):

Singura solutie este sa munciti zi si noapte pentru el.
Tineti minte ca banii si informatia sunt esentiale.
Investiti totul in educatie, nu in case, masini si alte bunuri.
Viitorul inseamna EDUCATIE.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am nepoată înscrisă acolo.
Să învețe engleză, bacalaureat Cambridge.