| alxcirstea1986 a întrebat:

Salut! Bebele meu trece prin regresia somnului de la 4 luni, asa am gasit pe internet. E reala regresia asta sau este mit? Voi ce experiente aveti? Ideea e ca bebe dormea foarte bine, se trezea o data pe noapte, acum se trezeste foarte des, cam din ora in ora si se vrea doar leganat. Nu mai pot, nu mamai tine spatele, e greu are 7kg deja. Ce pot face sa-l ajut sa doarma din nou bine? Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| iulia0514 a răspuns:

Bună, copilul cel mai probabil este bine cel mai probabil are un puseu de creștere dar pentru a te liniști du-o la pediatru sa ști sigur ca nu e nici o problemă! Te rog din suflet sa mergi la medic când crezi ca copilul are o problema nu te lua după ceea ce scrie pe internet!

| adryang78 a răspuns:

Dacă nu are alte probleme, copilul doarme atât cât are nevoie. Posibil să aibă colici. Dacă este prea greu să-l ții în brațe, încearcă să-l culci pe picioare. Nu mai crede toate prostiile de pe internet, trei sferturi din ce citești sunt aiureli.

| Standt a răspuns:

Copilul tau nu are medic pediatru? Ce dracu gasiti la doctorul net?
Vezi intai ce faci tu: fumezi. mananci alimente care iti strica laptele? Asta poate dauna copilului. Daca nu, mergi la pediatru. Ceva are copilul ala. Ca nu-i mosneag sa nu poata dormi. Leganatul nu-i rezolva problema. Doar il ametesti pana oboseste.

| Mamba29 a răspuns:

Mami, linisteste-te, programul bebelușului tău se schimbă pe masura ce creste, bebe e bine! Au si bebelusii zile si zile, evitati grupurile de mămici de pe Facebook ( te baga in depresie) Am trecut exact prin ce treci tu, bucura-te de momentele acestea chiar daca e greu, o sa-ti fie asa dor. Esti o mamica puternica! Multa sanatate

| alexandraene211 a răspuns:

Bună, dragă mămică! Regresia somnului de la 4 luni este reală, nu e balivernă. La 4 luni e maturizează ciclurile de somn, devenind asemănătoare cu ciclurile de somn ale unui adult, ceea ce înseamnă că la fiecare ciclu de somn, bebelușul tău are o microtrezire unde încearcă să recreeze condițiile de la adormirea inițială. Poți citi mai multe despre regresia somnului pe acest site https://mama-ene.ro/regresia-somnului. Ce am facut eu a fost sa-l adorm pe bebe lângă mine, fără legănat, apoi l-am mutat în pătut, și încet încet a reînceput să doarmă mai bine. Creștere frumoasă mai departe și succes! Sper să reușiți! Semnat: o altă mămică epuizată, tot așa ca tine!

| EntroDin a răspuns:

Lucrurile se schimba des si mult cand e bebe mic. Nicio saptamana nu seamana cu cea dinainte. Sau cel putin asa a fost la noi. Si pe masura ce se acumuleaza oboseala parca devine tot mai greu.
Ca-i regresie, ca sunt colici... mereu apare cate ceva. Uite si aici un articol care cred ca e destul de bun despre regresia somnului: https://www.empria.ro/......-tine.html
Dar cred ca mai mult te-ar ajuta in etapa asta o carte scrisa de vreun ultramaratonist despre cum reuseste sa parcurga distante uriase chiar si dupa ce a uitat complet ce l-a facut sa se inscrie in cursa :). Scuze ca glumesc, imi imaginez ca acum e o perioada gea pentru tine si nu as vrea sa intelegi gresit. Te felicit ca cauti raspunsuri si iti doresc multa putere!