| 1mist3r a întrebat:

Buna,am un frate mai mic de 1 an si 8 luni care noapte se trezeste foarte des,mama l-a invatat cu ceai si cand se trezeste ori il leagana ori ii da ceai si adoarme singur cu biberonul in gurastraight face pentru mama e foarte stresant,as vrea sa o ajut, dar nu stiu cum, asa ca am intrat aici sa vad daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi... ziua doarme la amiaza de la 12 pana pe la 14, seara adoarme in jur de orele: 20:30-22:00 adoarme leganat pe picioare,straight face cateodata(rar)adoarme singur:o...ce e de facut? trebuie continuat asa? MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Nu este usor sa cresti un copil, sunt multe responsabilitati. Daca vrei sa o ajuti pe mama ta, vorbeste cu ea si stabiliti un program cand poti sa supraveghiezi tu somnul fratiorului, si mama sa doarma pentru a se reface. Felicitari pentru intentie.Succes

3 răspunsuri:
| ElenaErika a răspuns:

E foarte obositor pentru mama ta asa. Am si eu o surioara deun an si opt luni si o saptamanahee hee. si are un program bine stabilit. E foarte matinala ce'i drept. La 7-8 se trezeste. Pe la 13:00 adorme si face "nani"cam 2 ore. si in fiecare seara o plimbare prin par. Iar seara in jur de ora 21:00 adoarme. Si are un somn foarte linistit toata noaptea. Dar inainte sa adoarma bea cu biberon de laptic plin. Adora lapticul. Si ii tine si de foame. Sper sa iti fi fost de ajutor. Incercati sa ii faceti un program. Si laptele e mult mai satios si mai consistent decat ceaiul. Succes! funda?batting eyelashes

| janynefeaver a răspuns:

Pai, va puteti usura situatia incercand sa il obisnuiti sa doarma singur, adica sa nu il mai leganati pe picioare. Asa am patit si eu cu fiul meu, dar de cand l-am obsinuit sa doarma singur, imi este mai usor. In acest fel, pot sa dorm si eu. Cat despre program, este inca mic, nu ii puteti face inca un program fix. Intr-adevar nu este usor sa cresti un copil, dar daca este iubire din plin, totul va deveni mai usor in timp. Felicitari pentru intentia de a-ti ajuta mama. Tine-o tot asa.

| Madut a răspuns:

Din punctu meu de vedere nu cred ca un copil atat de mic poate sa fie stresant sau in cel mai rau caz o povara. E mic e normal sa se trezeasca la "ore nepotrivite" fiindui foame sau a fii facut pipi pe el si vrea si el sa fie schimbat. Toti copii fac asa ceva cand sunt micuti. Poate a fost un pic rasfatat de toata lumea, fiind mai mic?