| cribus a întrebat:

Ce parere aveti despre spitalele si medicii din romania? eu am avut niste experiente urate cat am fost internata cu bebele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlad_8452 a răspuns:

Sistemul sanitar o fi şubred, dar nu e corect să fie băgaţi toţi medicii în aceeaşi oală... Sigur, nu există pădure fără uscături... dar există foarte mulţi medici, pentru care jurământul lui Hipocrate nu e o vorbă goală... Pare legendă, dar am văzut un profesor doctor, excelent chirurg, care a dat unei pensionare un milion, pentru că se plângea că nu are bani de dat la doctori... Este adevărul adevărat. Oamenii vorbesc şi din auzite, dar când ai ocazia să cunoşti situaţia reală, îţi dai seama că se spun multe exagerări şi minciuni. Rămâne un fapt, că statul nu-i răsplăteşte pe medici, care au o responsabilitate uriaşă.

10 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

E ingrozitor ce se intampla in spitalele din Romania si cum esti tratat ca om, ca pacient, cu toate ca tu de fapt platesti asigurarile medicale. Chiar nu mi se pare in regula si cred ca ar trebui schimbat ceva si anume chiar la asigurari ar trebui umblat si anume cred ca populatia acestei tari ar trebui ca sa isi aleaga singuri ce tip de asigurari medicale si de la ce firma sa-si plateasca aceste asigurari ci nu statul sa impuna unde sa platesti. Afara asa este. Iar sistemul medical nu stie ce sa-ti mai faca atunci cand intri pe mana lor.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

La noi in tara daca nu dai spaga de rigoare nici nu se uita la tine.Medicii sunt total distrati si fara chef de munca, nu se implica si cei care sufera suntem noi, pacientii.Nu spun ca toti medicii sunt asa... dar majoritatea este ahtiata dupa bani, bijuterii si alte bunuri materiale.In unele spitale medicii au ajuns sa-si faca tarife pentru operatiile importante(crede-ma ca stiu de ce zic!) si cer de la 50 de euro in sus...Asta e Romania, o tara de nimic!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

De spitale nici nu m-ai zic...asa ceva nu exista cred ca nici in cele mai sarace tari.La cat se fura la noi se faceau pana acum 100 de spitale noi.

assiris
| assiris a răspuns:

Politica guvernantilor de pina acum au distrus spitalele din Romania. medicii care au ramas in tara o duc rau, cer spaga, te trateaza prost etc. Sunt doar citeva elite pentru care tot respectul si care merita mai multa consideratie din partea noastra. Numai in seara asta am auzit de medici de la Tg Mures, Bucuresti si nu mai stiu unde care au redat speranta de viata la vreo 6 bolnavi. Dumnezeu sa le dea si lor sanatate.

carla
| carla a răspuns:

Cred ca exista si medici buni si medici neprofesionisti. Normal ca sunt unii care cer spaga. Eu prefer sa dau din tot sufletul unui medic, daca m-a tratat asa cum trebuie, dar nu sa mi se impuna. Este o meserie grea si ei nu sunt platiti cum trebuie. Dar de aici si pana la nesimtirea care zace in unele spitale...este diferenta mare.

| crisa a răspuns:

Detest spitalele. Din fericire nu am avut tangente prea multe cu ele. Pot sa spun insa ca am fost ingrijita cum se cuvine cand am nascut. Doctorul Ghica este un medic cum rar gasesti in ziua de azi. Despre asistente insa... daca nu le bagai "dreptul" in buzunar, nici nu se uitau la tine...

| lost.in.rain a răspuns:

Padure fara uscaturi nu exista! Mai rau e ca in unele spitale si restul angajatilor urmeaza exemplul medicilor de a lua mita. La maternitatea Cuza Voda din Iasi dai spaga pana si liftierului!

| Delia 75 a răspuns:

Ca toata lumea din Rominia nu am o parere buna despre spitalele noastre... dar cu medici e o cu totul alta poveste..., la mine in Severin nu cred ca exista unul sau doi medici care sa te bage in seama daca nu le pica ceva,... dar in vara am fost internata la Timisoara ( dupa ce in prealabil am trecut printr o experenta urita in spitalul din Severin) sim pot spune cu mina pe inima ca acolo de la portar si pina la seful clinici cu toti sunt niste oameni deosebiti.Am fost internata la clinica Bega si m a operat doctorul Dorneanu, un om deosebit ...ca de altfel tot personalul clinici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer in alta tara e la fel...chiar daca ai conditii fff bune medici te trateaza fff rau... te trimite aksa siti zice ca practic nai nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt foarte dezamagita de majoritatea medicilor din tara noastra. Tatal meu are cancer pulmonar metastaza gradul 4 s-a internat acum 3 saptamani in spital nici macar nu ii dadeau de mancare, il plimbau dintr`o parte in alta pana nu s-au dat ceva banii, ieri s-a aflat ca a facut si icter mecanic, iar medicul l-a trimis la cluj ca sa plateasca o operatie 30 de milioane! In primul rand nu ne permiteam aceasta operatie pentru ca nu ni sa garantat nimic nici macar o zi in plus. a zis ca maxim o luna mai are de trait chiar si cu operatia facuta! Astazi cand a mers maicamea la el la spital si a vorbit cu medicul i-a zis sa fac rost urgent de 200 de euro pentru ca el(medicul) daca nu ii aduce acesti banii nu il v-a mai tine in spital sa ii mai faca tratamentul cu citostaticele ce le mai avea mai ales pentru ca a refuzat sa mearga si la Cluj! Azi la externat si i-a spus ca el nu il v-a mai primi in sectia lui daca ii se va mai face rau adica daca mai apuca sa ii se faca rau! Totul pentru ca a refuzat sa mearga la Cluj din cauza ca nu avem posibilitate! Practit si drumul pana la Cluj era tot in interesul medicilor, teste pe tatal meu, tratat ca un cobai! Imi pare sincer rau, imi pare rau ca traiesc intr-o lume unde nu ne mai pasa de semeni nostri. Medicii nu mai percep meseria pe care o practica decat ca pe o afacere si uita de juramantul depus.