| AlexDorinel a întrebat:

Familia mea are un buget lunar de 6500 lei +15 bonuri de 40 de lei pentru mancare,de ce parintii mei niciodata nu mi cumpara tastatura si mouse de gaming,cand ii intreb nu vor sa mi cumpere, si nu i mai intreb pana in 2019 cand se maresc salariile,poate atunci imi cumpara,mereu lucrurile mele mi -le ia ieftin sa scape, sunt copil am si eu dorinte...dar n ai cu cine

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Te-ai uitat de curiozitate cat vin facturile? Sau impozitele? Nu este usor nici pentru parinti, dar ar putea sa faca un sacrificiu o data pe an, sa iti ia o haina de firma si o tastatura, mai mult de 500 de lei nu e.

| RobertMoon a răspuns:

Pai pentru ce îți trebuie mouse de gaming și tastatura? Te crezi vreun gamer daca stai și te joci pe calculator? laughing Treaba e că ei dacă îți cumpără astea tu o sa stai toată ziua închis în casă la calculator, cred că s-ar bucura mai mult daca le-ai spune că vrei sa te duca într-un parc sau că vrei să îți cumpere un Monopoly ceva, e trist cum copii de vârsta ta sunt atrași de lene și de calculator decât să iasă afară la joacă

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că nu vor, nici eu, dacă aș avea un copil ca tine, nu i-aș cumpăra nimic.

| Ady117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum e acest copil? Dacă tot spui asta, înseamnă că îl cunoști în realitate. Dar dacă nu îl cunoști, cum poți să spui așa ceva? A spus ceva greșit?
Eu cred că merită să îi cumpere măcar odată la 6 luni ceva ce își dorește, nu pare un om rău după modul în care scrie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ady117):

O zdreanță d-asta care calculeaza el banii părinților nu merită nici mâncare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6500 de lei pe familie e destul de puțin, Adica e vorba de 2 salarii cu puțin peste 3000 de lei sau un salar de 4-4500 și unul cu puțin peste minim, e puțin, poate au și ei planuri, cheltuileli, poate strâng pentru o mașina noua, sau o casa, teren etc. de asta poate nu le arde de echipamente de gameing, din aia 6500, se scad următoarele, mancare(alea 40 de bonuri nu înseamnă mai nimic) dacă sunteți 3-4 in familie se duc 2500pentru alimentație, după care Adaugă divertisment, ieșitul prin oraș, după care mai pune la socoteala mașina, dacă ai, 2 plinuri 600-700 lei, după care Adaugă, cheltuilele normale, gen haine, încălțăminte și după fa un calcul și vezi câți bani le mai rămân după o luna, ps: Am uitat sa spun de facturi, electricitate, gaz, apa, apoi fa un calcul și vezi câți bănuți le mai rămân, au și ei nevoie sa facă economii

| Illuminati2016 a răspuns:

Dar tu nu stii sa strangi bani, ca eu la 16 ani am reusit sa-mi cumpar un laptop de gaming cu 3500 ron din banii economisiti, si cand mi l-a spart tata dupa 6 luni mi-am luat altul tot cam la acelasi pret

Răspuns utilizator avertizat
| Illuminati2016 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai ma jucam toata ziua League of Legends happy

| Demetrov a răspuns:

Ai nevoie de nevasta, amanta, femeie de servici si cealalta, crede-ma.

| ady18 a răspuns:

Le poti spune ca ti s-a stricat, si ca iti trebuie alta noua, te uiti pe la Altex/Flanco/Pc Garage etc. si cauti si tu ce iti place, si le spui ca sunt si mai ieftine dar ai prieteni care li s-au stricat in mai putin de 2 sapt. Dar nu uita nu e bine sa minti.

| perenna a răspuns:

Cel mai tare mouse din lume, zowie ec2-b https://zowie.benq.com/en/product/mouse/ec/ec2-b.html

| Ezecheel a răspuns:

Du-te la lucru, frate