| fictivul a întrebat:

Salutare.

Pe vreme bunicilor si a strabunicilor cand nu prea existau formule de lapte mai deloc, copii care nu aveau acces la laptele de mama, ce lapte beau? Nu cumva cel de vaca? Pentru ca nu cred ca era tot timpul o alta persoana care sa poata alapta. Spun pentru ca aud ca unele persoane zic ca studiile cate s-au facut zic ca bebelusului nu ii este indicat. Cu ce au trait copiiii pana sa apara chimicalele astea?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au trait cu lapte de animale, dar si speranta de viata era mult mai scazuta... atat pentru nou nascuti cat si pentru adulti

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au trait cu lapte de vaca, oaie, capra, dupa caz, eventual diluat cu apa.

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu a răspuns:

Doica e raspunsul! Doica era o alta femeie, care avea copil mic bineinteles, si la sanul careia era alaptat si copilul celei care nu avea lapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii dintr-o familie cu multi copii cati supravietuiau, domnule chimicale?

| Mara14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica e mai bine sa ii dau toate tampenile din comert decat lapte de la vaca nu? Nu conteaza ca poate ii dau otrava de sobolani nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mara14):

Exact.

| pilaf a răspuns:

De obicei copiii mici ai căror mame nu aveau lapte erau hrăniți natural de către altă mamă cu lapte suficient. Doar în cazul în care nu era nicio mamă care să aibă lapte (în apropiere), bebelușul era hrănit cu lapte de vacă fiert. Sau de capră, sau oaie.

| ingerashhhh a răspuns:

Eu si fratele meu am baut mult timp lapte de vaca, diluat cu apa bineinteles.
Orice ar zice doctorii cred ca e mai bine lapte de vaca, decat prafurile care se vand astazi.

| Anamariasms11 a răspuns:

Lapte de vaca