| minix20 a întrebat:

Salut, eu sunt alergic la lactate, gen lapte de vaca, branza de vaca etc
Daca beau lapte de soia mi se poate intampla ceva? E sanatos laptele de soia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti inveti organismul cu lapte natural si produsele lactate normale!
"Invatarea" se face consumand intai cantitati mici, dupa care marind treptat dozele.
Incepi cu cateva grame de branza, zilnic, respectiv cu cate o inghititura de lapte de vaca, timp de o saptamana, dupa care treptat maresti cantitatile, pana ce nu-ti mai face rau.
"Alergia" poate sa treaca in 1-2 luni.
Laptele este foarte important pentru organism, fiind principala cale de a introduce calciu in organism, pentru prevenirea osteoporozei (la batranete)!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Serios? Daca e alergic ce-i spui tu e metoda de sinucidere.

Desensibilizarea la alergeni se practica la spitale care au locuri libere la reanimare. Si sunt foarte multi oameni care nu se vindeca niciodata de alergie.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Desensibilizarea este metoda foarte veche impotriva alergiilor.
e face treptat, incepand cu doze foarte mici, cu care se invata organismul.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Nu se face acasa, se face la spital.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este nevoie neaparat de spital.
Si acasa se poate "invata" organismul.
Eu am vindecat de alergie copii si adulti (alergie la capsuni, zmeura, flori, lapte si lactate). Am invatat de la bunicii.

Nota:
Alergiile sunt cauzate de faptul ca, la varsta de mic copil nu a avut tangenta cu acele substante.
Majoritatea celor cu probleme de lactoza NU au fost alaptati de la sanul mamei!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Daca vrei la puscarie, continua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Laptele de soia nu este lapte. doar i se zice așa.

| doctorandus a răspuns:

"Laptele" de soia nu e lapte. N-are lactoza, n-are proteina de vaca, n-are zer de lapte si in general la pachet nedeschis se conserva mult timp.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce esti alergic la laptele si implicit proteina animala, eu cred ca nu vei avea nimic de la lapte de soia, cocos, migdale etc sau orice e vegetal la acest capitol.

Cel mai ok ar fi sa le faci tu in casa, deoarece produsele din magazine contin prea mult zahar in opinia mea.Sun de parere ca probabil ai mancat de nenumarate ori soia sub forma de ingredient din extrem de multe alimente (o gasesti la lista de ingrediente, daca stai sa verifici), iar daca inca esti aici sa postezi intrebari, e clar nu faci soc anafilactic si nici nu mori. laughing

| ReddY25 a răspuns:

Pai,poți face toxiinfecție, deci, mai bine stai departe de ele dacă corpul nu suportă

| haileewatson a răspuns:

Nu ti se intampla nimic.
Orice "lapte" vegetal e mai sanatos decat laptele de vaca care e plin de hormoni si antibiotice.

| nukeyly a răspuns:

Astea-s de origine vegetala se fac acasa fara chimicale si arome de magazin:
lapte de soia = lasi soia in apa cateva ore apoi le dai prin blender
lapte de migdale = lasi migdale in apa cateva ore apoi le dai prin blender, le poti si strecura sa iasa mai fin.
mi se poate intampla ceva? = o sa te simti mai sanatos.
Vaca nu-i in decor.

| doctorandus a răspuns (pentru nukeyly):

Boabele de soia trebuie sa fermenteze, altfel sunt otravitoare.

| Anonim430 a răspuns:

Nu are lactoză și nu vine de la animale deci cred că e bun, dacă îl bei și nu îți cade bine, te sfătuiesc să nu mai bei

| Ellyyyyyy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu doctorul alergolog