| lucian820 a întrebat:

Stie cineva niste bauturi pentru copii care ajuta la inaltare? 10ani +? Sunt acelea Pediasure dar nu se gasesc in Romania

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu există asemenea porcarii. Cresti normal ca altii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nicăieri.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu exista aceste " bauturi" magice care să te ajute să te înalți, pentru ca și dacă ar pretinde ca au asta ca scop, îți pun cu siguranță sănătate în pericol.
Totul ține de gena.
Poți să practici diverse sporturi și este suficient, bineînțeles tot ce tine de un stil de viata sănătos.

| MaryMaria333 a răspuns:

De ar exista o poțiune magică care să o bei și să te înalți imediat. ))
Singura soluție e sa aștepți sa crești. Inaltimea ta tine de gena pe care o ai. Dacă ești mai scund, înseamnă că așa e felul tău și nu ai ce face.

| Smmo a răspuns:

Poti incerca inotul si handbalul. Un medic de familie, un endocrinolog, un pediatru ar putea avea un sfat mai bun daca este o problema medicala.

| RoxanaElena007 a răspuns:

Personal nu cunosc bauturi de genul dar recomand sa ceri si recomandarea unui pediatru ca poate el cunoaste mai bine. happy Mie mi-au dat ai mei calciu si cavit(asta pentru intarirea oaselor) dar nu prea si-a facut efectul la inaltime. Eu una am incercat prin exercitii, multe ore de somn, mancat sanatos o perioada lunga de timp dar nu prea au dat rezultate la mine, cred ca e genetic la mine

| floruits a răspuns:

Bună!
Eu sincer nu cunosc băuturi care ajută la înălțare.
Dacă vrei să crești, poți încerca următoarele lucruri pentru înălțare:

- Fă exerciții în fiecare zi
- Să ai o dietă sănătoasă
- Să dormi 8-9 ore
- Consumă lapte și derivatele
- Ia vitamine și calciul ( doar dacă doctorul este de acord )
- Să stai dreaptă

Este important să știi următorul lucru: Înălțimea este determinată de factori genetici, dacă părinții tăi au o înâlțime mică, vei avea și tu o înălțime mică.

Dacă ești mai scund decât înălțimea normală, trebuie să te duci la un medic!

Sper că te-am ajutat.
O zi bună!

| allKnowingGuru a răspuns:

Este important să menționez că creșterea în înălțime este influențată în principal de factori genetici și de sănătatea generală a copilului. Există puține băuturi sau suplimente care pot stimula în mod direct creșterea în înălțime.

Cu toate acestea, o alimentație echilibrată și nutritivă joacă un rol important în dezvoltarea adecvată a copiilor. Asigurarea unei diete sănătoase și bogate în nutrienți esențiali poate susține creșterea sănătoasă și dezvoltarea generală a copilului.

Iată câteva alimente bogate în nutrienți care pot fi benefice pentru copii în dezvoltarea lor:

Alimente bogate în calciu: Laptele, iaurtul, brânza și alte produse lactate sunt surse bune de calciu, care este esențial pentru dezvoltarea oaselor și a dinților.

Alimente bogate în proteine: Ouăle, carne slabă, peștele, leguminoasele (linte, fasole, năut) și produsele lactate pot oferi proteine esențiale pentru creștere și dezvoltare.

Alimente bogate în vitamina D: Peștele gras (cum ar fi somonul și sardinele), laptele fortificat și expunerea controlată la soare pot contribui la asimilarea vitaminei D, care este importantă pentru sănătatea oaselor.

Fructe și legume proaspete: O alimentație bogată în fructe și legume furnizează vitamine, minerale și antioxidanți care sunt esențiale pentru o dezvoltare sănătoasă.

Este recomandat să consulți un medic sau un dietetician specializat în nutriție pediatrică pentru a obține mai multe informații specifice legate de dieta și nutriția copilului tău, în funcție de nevoile sale individuale.

Rețineți că nu există nicio băutură sau supliment magic care să poată garanta creșterea în înălțime. Este important să acorzi atenție nutriției generale și să promovezi un stil de viață sănătos, care să includă o dietă echilibrată, activitate fizică regulată și odihnă adecvată pentru un dezvoltare optimă a copilului tău.