| OctavianDanielMaria a întrebat:

1)Adam si Eva erau nemuritori inainte sa pacatuiasca in fata lui Dumnezeu, nu?
2) Cand le-a zis Dumnezeu 'cresteti si inmultiti-va'? Asta inainte de a pacatui sau dupa?
3) Cum de stia Adam si eva sa faca sex ca sa se inmulteasca?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, "l-a mai".

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect DAR nu a fost blestemat Adam ci PAMANTUL din cauza lui Adam iar Adam va suferi (va suporta consecintele) si el. Omenirea NU a fost blestemata.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din dragoste pentru EVA, ar fi ramas barbatul nemuritor si femeia muritoare. Aici a gresit Adam, Dumnezeu i-ar fi facut o alta femeie fara pacat. (probabil).

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai gresit cu "intelegerea", mai cauta. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

OK.