| OctavianDanielMaria a întrebat:

Adam si Eva erau nemuritori daca nu pacatuiau?

72 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intenționa ca omul sa trăiască veșnic în ascultare de El.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De ce dz a creat totul inainte de a le testa? e clar ca stia ca un sarpe vorbitor va le va testa si le va spune adevarat, numai au fost niste trupuri fara minte nici nu au murit, sunt doau geneze, care inseamna mult, erau mai multe dar sau ales doua acum 2500 de ani

| lpavel a răspuns:

Da si n-ar fi cunoscut niciodata truda, chinul oboseala raul etc. Nu le-ar fi lipsit nimic, ar fi fost fericiti pentru totdeauna!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

...o sa manance din pomul cunoasterii nu a vietii si vor cunoaste binele si raul si cu asta vor avea de suferit! Dumnezeu ii ocrotea nu ii era frica de ei! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Un zeu adevarat de poveste fantezista ar fi facut oamenii nemuritori si cum oamenii au viata limitata, primitivii care au scris povestile puerile si absurde, pentru corela aberatiile fanteziste cu realitatea au fost nevoiti sa gaseasca o explicatie pentru moartea oamenilor si au inventat povestea cu marul si sarpele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, da, da!
De fapt erau nemuritori daca nu isi descopereau latura sexuala.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ai fi citit tot cap 1 din Gen ai fi înțeles că este discutat pe larg evenimentele ce au avut loc înainte si dupa.
Deci nu poti plasa "cresteti si inmultiti-va" înainte si nu dupa caderea in păcat doar asa ca, iti convine tie.
Cine baga acum din burta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa cum ti-am mai zis, exista doua Geneze, cap 1 o geneza care discută pe larg evenimentele, iar alta cap2 o geneza care explica mai cu de-amănuntul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa ma înțelegi macar o data, ca nu specifica o data anume in gen 1 când spune "cresteti si inmultiti-va"?
Acolo firul narativ e pe fuga, nu mai explica nici cum a fost creata femeia, o introduce direct in naratiune, nici de aia, nici de cealalalta din Gen 2 nu mai vorbeste naratorul.

Deci nu ai vreo dovada ca "cresteti si inmultiti-va e inainte si nu dupa ce au pacatuit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai inteles bine, doua geneze.
Gen 1 o cunosti si tu mai bine, dar in rest Gen 2 parca e straina fata de tine.
Iata ca in Gen 2 începe si o ia de la capăt cu geneza:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu lasa nimic de interpretat, pentru ca autorul nici nu intentioneaza asta, el vrea sa descoperim prin anumite indicii, cum ar fi:
1.Blestemul cu durerea de nastere dupa păcat.
2.Rusinea fata de organele sexuale (ceva se întâmplase cu ei legat de asta)
3. Puritatea sexuală e văzută ca o virtute.
Si altele daca stau sa ma gandesc si sa nu mai pun întrebări.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e o carte plină de simboluri, metafore, figuri de stil si daca nu ii pricepi sensul ajungi la povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e diferit, explică mai multe in plus, mai multe detalii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi vezi ca si tu râzi când auzi că noi murim din cauza unui mar sau pom pe care nu il înțelegi?
La fel si eu.
Nu stiu de religioși, acestia ce fac, rad sau stau seriosi când asociază mărul simbolic cu un mar real?
Sau pom fermecat, sau ca Șarpele mănâncă tarana? rolling on the floor))

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa iti dau toate argumente mele despre sexul=fructul oprit?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dap, practic asta au făcut, au gustat dintr-un alt "mar", gust interzis de God.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai jos cateva chestiuni care ne pun pe ganduri.Raspunsul la aceste probleme il poate da doar socanta teorie cu Eva si Sarpele...

1.Pana in ziua de azi sexul este considerat ca fiind un subiect tabu si nu se discuta oriunde si oricum despre el
2.Ne ferim copii, mai ales fetitele, sa nu care cumva sa auda ceva legat de sex
3. Daca pomenim in public de organele sexuale, lumea se jeneaza, considera ca vorbim urat.
4. Daca un barbat injura o femeie in legatura cu organele sexuale, femeia considera ca a fost injurata, considera ca i se face un rau.
5. Femeile se simt frustrate si jenate cand in preajma lor se vorbeste "vulgar"
6. Femeile au fost desconsiderate multa vreme, fara un motiv bine intemeiat
7.Barbatii doresc sa se casatoreasca cu fecioare
8. Fecioarele sunt atrase de barbatii mai varstnici decat ele si experimentati (Lucifer)
9. Femeile fug de barbatii neexperimentati, cuminti, inocenti (Adam)
10 Ca sa cuceresti o femeie, trebuie sa fii ca Lucifer, iar daca intrebi o femeie, ce trebuie sa faci ca s-o cuceresti, negresit iti va raspunde ca trebuie sa fii ca Adam. Daca ii spui ca trebuie sa fii ca Lucifer, se va simti foarte ofensata si va spune ca esti prost si nu stii nimic.
11.Cel mai bun tratat despre seductie, nu face decat sa descrie atitudinea si personalitatea lui Lucifer.
12.Lucifer,in biblie ne da o lectie veritabila de seductie.Lucifer era falnic, sigur pe el, vorbea lingusitor.
13. Femeile cauta sa se distreze cu barbati experimentati (Lucifer) insa cauta sa se casatoreasca cu barbati cuminti (Adam)
14.Barbatii experimentati seduc si apoi abandoneaza (Lucifer)
15. Femeile nu-si uita niciodata prima dragoste, chiar daca aceasta a fost traumatizanta (Lucifer)
16. Femeile pun suflet cand fac sex (sunt sentimentale precum Eva), barbatii nu pun suflet si considera ca au mai avut inca o victorie (Lucifer)
17. Femeile sunt incriminate pentru sexualitatea lor. (asa au pierdut Edenul) Deasemenea o femeie este privita ca fiind usuratica, daca se culca cu mai multi barbati (s-a impreunat cu Lucifer)
18.Toate femeile tind sa aiba caracteristicile originale, mostenite de la Eva; dragute, frumoase, sensibile, inocente.
19.Inainte de pacat, cred ca Adam si Eva erau blonzi. (ingeri de lumina)Dupa pacat, au aparut parul si pielea negre.(ingeri ai intunericului)
Iata de ce consideram sexul ca fiind un subiect tabu.Pentru ca ne tragem si din Lucifer, avem tendinta sa ne comportam ca el.Comportandu-ne ca el, avem doar de suferit.Toti stim ce suferinte crunte ne ofera iubirea, si asta pentru ca ne comportam de cele mai multe ori precum Lucifer.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce imi pasa mie de popi?
Eu vorbesc astora inchisi la minte sau unor oameni deschiși la minte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aveau organe dar nu trebuiau să fie folosite.
Spune-mi si mie, pentru ce a facut-o pe Eva lui Adam?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi stii daca se inmulteau ele(animalele) înainte de păcat?
Nu stii.
Iisus face sex?
Ca si El s-a înălțat cu trup cu "organe sexuale".

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ca sa iti raspund la întrebarea mea:
Eva a fost facuta lui Adam din cauza singurătății lui, nu din cauza ca murea daca nu făcea sex Adam.
Scrie clar pentru ce a fost facuta Eva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, eu mi-am raspuns singur la întrebarea mea pe care ti-am pus-o si ai ignorat-o fara sa vrei.
Deci Eva nu a fost facuta pentru sex, clar!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu înțelegi ca Gen 1 vorbeste pe larg?
Nu se oprește unde vrei tu, adică înainte de păcat sau dupa.

Cresteti, inmultiti-va din Gen 1 poate fi adresat si asociat foarte bine dupa pacat, si nu inaintea lui.
De ce? Pentru ca in Gen 2 explica mai bine zilele creatiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ajutor in grădină si sa ii tina de urat acestuia: https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+2%3A18&version=RMNN

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alea cred ca se imperecheau, nu zic ca nu, problema e la om si fructul oprit.
Orice păcat are un nume acolo, minciuna, furt, crima smd, la fel si pacatul Evei trebuie asociat cu ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect, pentru a avea grijă de grădină Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lasă că nici nu am vrut să vin pe lume si m-au luat cu forta, cine e mai vinovat decât cine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot din cauza asta, daca mergi pe sistemul meu, daca nu esti liber sa crezi ca animalele nu au conștiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un duh poate săpa, uda, astupa?
In plus El avea alte treburi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi dacă au constiinta atunci stiu si ce e bine si ce e rau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar nu explica cum l-a făcut pe Adam, zice doar ca din pământ a fost creat, si aici poate insemna si ca din elementele din pământ.

Ce înțelegi tu prin Atotputernic?
Poate sa se autodistruga, sa creeze ceva din nimic smd?
E absurd sa crezi intr-un Dumnezeu ca acesta.
Hai ca am facut chat aici si tot ne invartim in roata cu Geneza.

Răspuns utilizator avertizat