| FucktheSystem a întrebat:

1. Este Dumnezeu atotștiutor?
2. Iubește Dumnezeu necondiționat?
3.Este Dumnezeu iertător?
4.Este Dumnezeu asemănat cu un tată?

Atunci cum poate să trimită pe cineva în iad? De ce l-a mai creat dacă știea deja cursul vieții acesuia, de ce nu i-a trimis direct sufletul în iad? Și dacă el chiar iubește necondiționat de ce nu dă o a doua șansă?

Asta sunt lucruri fără sesn pentru mine, poate-mi explică cineva.

Răspuns Câştigător
| ndc a răspuns:

1. Daca Dumnezeu este atotstiutor, inseamna ca stie ce se va intampla in viitor, ceea ce inseamna ca exista un singur viitor, ceea ce intra in conflict cu principiul vointei libere, pe care crestinii sustin ca o avem cu totii.
2. Pai, daca crestinii spun adevarul si ateii ajung in iad, atunci nu prea ne mai iubeste neconditionat.
3. Dap. Atata timp cat esti crestin si il venerezi.
4. Evident. Crestinii ii spun "tatal nostru", after all.
Bun venit in lumea crestinismului, presarata de paradoxuri. Dar e OK, crestinii combat asta sustinand ca Dumnezeu nu e ceva din lumea reala, asa ca nu e afectat de legile fizicii, logicii, matematicii, si asa mai departe. Suna contraintuitiv? Da, de asta sunt ateu.

68 răspunsuri:
| teenmonster a răspuns:

Cand D-zeu trimite pe cineva in iad e ca si cand te-ar pedepsi ai tai pentru ca ai facut ceva rau...

| v_6457 a răspuns:

1.DA! 2. DA! 3.DA! 4. DA!, el te sfatuieste sa nu bei asta sa nu fumezi asta sa nu sari de-pe bloc si lucruri in gen-ul, dupa cum face un tata, acum trebuie sa te gandesti ca ai 18 ani esti matur deci sunt decizile tale, noi primim multe sanse sa ne indreptam spre rai, de exemplu nu aveai vreo-data 5 bani in buzunar si nu i-ai dat omului care ii cerea la colt-ul strazi, avem sanse dar nu credem ca e foarte importat daca te rogi inainte de culcare sau lucruri in genul, acum v-ei spune de ce nu ne da o sansa dupa moarte raspunsul e simplu:AI PRIMIT PREA MULTE IN VIATA!, sper ca ai inteles.
Nu uita sa vizitezi si www.lavali.blogspot.com.

| dana85 a răspuns:

Dumnezeu nu da o a doua sansa! EL ne da in fiecare zi o alta sansa! Asta este Dumnezeu! Daca nu ne-ar fi daruit si astazi o noua sansa si o noua zi, acum nu am mai fi pe aici. O seara placuta!

| uSur3Lx a răspuns:

Sanse ne-a oferit destule dar noi nu am stiut sa profitam de ele, ne-a oferit multe sanse, sa incercam sa fim cat mai buni, sa ne pocaim pentru a ne fii iertate pacatele, dar noi tot nu ne dam seama cate sanse ne ofer sa ca nustim sa profitam de ele.
Si din contra el ne iarta mereu si noi oameni l-am omorat pe fiul Pe Iisus Hristos, Si el tot ne iarta, Daca vrei mai multe detalii citeste biblia de la capat pana la coada sa vezi si tu ce scrie in ea si te vei convinge mai bine la intrebarea ta si iti vei da singur raspunsul, Si in biblie spune : Pocaiti-va Ca sa vi-se ierte pacatele. Salut si numai binewave

| FucktheSystem explică (pentru teenmonster):

Părinții nu m-au pedepsit nici măcar o oră, nu e necesar luând în considerare că înțeleg din prima, de vorbă bună, n-am nevoie de nicio pedeapsă.
Și oricum și dacă m-ar pedpsi nu m-ar pedespi pentru o eternitate, fără șansa de a îmi arăta regretele când am realizat că ma greșit cum face Dumnezeu.

| FucktheSystem explică (pentru v_6457):

Dacă este atotștiutor știe deja când ne crează că nu vom respecta sfaturile lui, deci el ne crează din răutate să ne facă să suferim o eternitate? ( acest răspuns vine în consecința faptului că ai răspuns da la întrebarea dacă Dumnezeu este atotștiutor.)

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

El este atotștiutor deci știe de la început că nu o să-i luăm șansele în seamă, deci el știe de la început că suntem sortiți iadului, de ce ne-a mai făcut, să ne vadă chinuiți pentru eternitate?!

| FucktheSystem explică (pentru uSur3Lx):

Măi, am citit și eu biblia, ce-i drept nu de la cap al codaă ci doar părțile care mi-au prezentat interes, dar văd că Dumnezeu nu ierta fetele care nu erau virgine la căsătorie ci el ucidea cu pietre, la fel și cu cei acre îndemnau la închinarea față de alți zei. Tu ai citit biblia de mă pui pe mine, că văd că ratezi părțile în care Dumnezeu îndemna la crimă, sau mai bine zis la genocid.
Și dacă Dumnezeu e atotștiutor el știe de la început că nu o să profităm de oportunități, deci de ce le-ar mai oferi? Și dacă știe de la început că suntem sortiți iadului de ce ne-a mai făcut, să ne trimită în iad?

| RXN a răspuns:

1.Nu este atotstiutor din moment ce are nevoie de dovezi de credinta, dovezi de iubire, etc.Ar trebui sa stie de la bun inceput soarta unui om. Teoria cu liberul-arbitru e apa de ploaie. Daca e adevarat ca Dumnezeu exista si ca ofera liberul-arbitru omului, atunci punctul 2. e fals. Oferindu-i libertatea aceasta,ii permite omului sa se auto-distruga,sa nu-i "urmeze calea",deci sa ajunga in Iad, la suferinta vesnica, ce-o fi insemnand asta.
2.La cate crime s-au facut in numele religiei si cate omucideri sunt descrise numai in Biblie...nu.
3.Cat timp ii urmezi calea orbeste, se presupune ca este iertator, insa nu neconditionat.
4.Da,dar cu unul denaturat.

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu toti suntem rai, si dintre cei mai rai, multi se intorc la ei. Si EL asteapta oaia ratacita, ca si un parinte pe fiul risipitor. La varsta ta, si eu gandeam, poate asa, dar experienta de viata si clipele in care simti mana ta in mana Lui, iti vor marca profund existenta.

| ndc a răspuns (pentru teenmonster):

Da, doar ca pedeapsa de la parintii tai e ceva temporar si nu foarte rau, pe cand sa fii trimis in iad e o condamnare permanenta la suferinta constanta. (Stii ce e aia "permanent"? Ca sa nu mai zic ca esti si nemuritor dupa ce, stii tu, mori.)
Ce, nu asta sustin crestinii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

^ Cel mai genial raspuns de pe TPU. Ti-as da 1000 de voturi daca as putea.

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dacă el este un creator atotștiutor deja știe când te face că tu o să fi un om rău, știe că nu o să te întorci la el, deci practic el te condamnă la iad fără nicio altă șansă.
Dacă Dumnezu așteaptă ca cineva să se întoarcă la el și acesta nu o face înseamnă că Dumnezeu nu e atotștiutor.
Și oricum Dumnezeu nu poate să fie și atotștiutor și să ofere și liberul arbitru, toată credința voastră să ceontrazice. Hotărâți-vă, e atotștiutor sau oferă liberul arbitru?

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

El iti arata calea, dar te lasa sa alegi tu,

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Deci nu e atotștiutor?

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Te las pe tine sa descoperi.Nu vreau sa iti impun parerea mea. Iti doresc o seara placuta.

| dana85 a răspuns:

Argumentele ca sa le prezinti, trebuie sa fie cine sa le asculte.

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dar eu te-am întrebat din punctul tău de vedere, vroiam să-ți aflu ție părerea. Sau nu mai ști nici tu și ai rămas în pană de argumente?

| xymail a răspuns:

FucktheSystem eu nu cred în Dumnezeu ce sa fac?

| teenmonster a răspuns:

In fine ce am zis mai devreme este o aberatie a crestinismului facut sa ne tine sub control si sa ne prosteasca... apropo de prostit si tinut sub control toate religiile fac asta

| dana85 a răspuns (pentru dana85):

Se pare ca unii nu au maturitatea sa asculte si sa respecte opiniile celorlalti, pentru a fi respectati. Trebuie sa se inceteze cu luptele astea de opinii si sa vedem ce ne uneste, nu doar ce ne dezbina, caci la asta suntem asi, unii.

| dana85 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca alta idee nu poti sa accepti, fie si asa. O seara placuta. happy

| MoNoPo a răspuns:

Buna.Sa stii ca Dumnezeu este un tata pentru ca stiu cum e cand nu ai tata si il ai pe cel de sus.Asa ca Dumnezeu ofera de multe ori o a doua sansa aici pe pamant poate ca si acolo sus.Dar de unde stii tu ca nu le ofer o adoua sansa si acolo? De unde stii tu ca ii trimite pe toti in iad, s-a intors cineva din morti si ti-a spus? Da poate ca ai mai auzit pilde cu omul sarac si cel bogat dar cum fiecare isi aduca bani pentru paine asa si faptele lor pentru a doua lume.Cand te spovedesti te spatuiesc sa il intrebi pe parintele ca sigur o sa iti spuna. Daca nu tie srusine.Dar nu ai de ce pentru ca cu el trebuie sa vorbim despre cele intamplate cand era Iisus pe pamant si cand nu era.Bafta sper ca ti-am fost de folos nu e nevoie sa dai funda dar daca vrei fa-o:d ca nu stricaphbbbbt

| FucktheSystem explică (pentru dana85):

Dar aici nu e de acceptat sau nu, eu te-am întrebat ceva și vroiam să-ți aflu punctul de vedere și văd că nu ești în stare să răspunzi al întrebarea aia și o dai pe colocite.
Deci te invit să revi doar dacă ști să răspunzi la întrebare, deși am impresia că- te-am încuiat cu ultima întrebare.

| FucktheSystem explică (pentru MoNoPo):

Nu, nu s-a întorsi nimeni din morți dar creștinii susțin clar, ești rău sau necredincios, ajungi în iad pentru eternitate.
Și nu mă duc să întreb nici un popă, nu m-am spovedit de doi ani și nici n-am degând să o fac prea curând, de fapt n-am degând să o mai fac în viața asta. Nu am încredere în popi și nici în biserică.

| Filip23 a răspuns:

Parintii nu iti spun doar sa mananci un mar. Asteapta de la tine si sa te porti bine fata de ei, si fata de fratii tai. Daca vei fi un drogat sau un criminal te vor indeparta. Daca te vei purta urat ii vei dezamagi la batranetile lor si isi vor apropia un alt copil.

| Bia_8599 a răspuns:

Da, Dumnezeu este atotstiutor.
Matei 10:29-30 "Nu se vând oare două vrăbii la un ban? Totuşi, nici una din ele nu cade pe pământ fără voia Tatălui vostru. Cât despre voi, până şi perii din cap, toţi vă sunt număraţi"
Evrei 4:13 "Nici o făptură nu este ascunsă de El, ci totul este gol şi descoperit înaintea ochilor Aceluia, cu care aveam a face."
Psalmul 139:2 "Ştii când stau jos şi când mă scol şi de departe îmi pătrunzi gândul."

Da, El te iubeste neconditionat.
"Dragostea nu stă în faptul că noi l-am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre" (1 Ioan 4:10). Nimic din ceea ce faci sau ceea ce eşti nu l-a determinat pe Dumnezeu să te iubească. El te iubeşte pur şi simplu!

Da, Dumnezeu este iertator.
"Daca iertati oamenilor greselile lor si Tatal vostru ceresc va va ierta greselile voastre. Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre." Matei 6:14-15
"Care Dumnezeu este ca Tine, care ierti nelegiuirea si treci cu vederea pacatele ramasitei mostenirii Tale? El nu-Si tine mania pe vecie, ci Ii place indurarea! El va avea iarasi mila de noi, va calca in picioare nelegiuirile noastre si vei arunca in fundul marii toate pacatele lor." Mica 7:18-19.
"Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi." 2Corinteni 5:17.

Dar cum raspundem noi dragostei si iertarii lui Dumnezeu?

Da, Dumnezeu este asemanat ca un tata bun, plin de dragoste. http://bcatana.intercer.org/article.php?id=514

Dumnezeu nu a creat o marioneta- fiecare este liber arbitru- fiecare poate alege ceea ce isi doreste. Doar ca Dumnezeu stie ce alegi. Si nu iti da numai o sansa, ci atatea zile cat traiesti, atatea sanse ai sa te intorci la El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiureli copilaresti pe mine ma doare in p de dumnezeu

| Filip23 a răspuns:

Dumnezeu invita. Insa trebuie un efort de cautare si respect. Tu hotarasti daca nu iti place biserica, insa indepartandu-te te indepartezi si de niste surse (de informatii dar nu numai). Postezi mult, dar cauti putin pentru ca esti mandra si crezi ca stii totul. Iti risipesti timpul, pe care nu il vei mai gasi. In ce priveste respectul...

| xymail a răspuns (pentru teenmonster):

şi care ar fi diferenţa dintre creştinism şi progress?