| 2gaby1 a întrebat:

1) In zilele noastre, se accepta (tot mai mult) si nu se mai fac distincții, separații de natură religioasă (in sensul că sunt respectate, susținute credințele/religiile tuturor oamenilor) Dar în același timp sunt susținute și orientările LGBT
Deci cum se poate că în societate sa se împace religia cu ideea de LGBT?
Ce vor face? Vor schimba credințele, tradițiile oamenilor?
Nu se poate, fiecare om crede in propria lui religie (și ține cont de istoria ei - faptul că sunt deja întipărite concepțiile contrare "noilor așteptări")
Am dat un exemplu, dar aici s-ar putea încadra și altele (cum ar fi pornografia)
2) Religia moare încet încet, cum credeți că ar arata lumea fără religie, fara un Dumnezeu? Cat de repede ar ajunge in declin?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

1.Acea idee este de fapt o ideologie. Au comasat o serie de deviatii sexuale intr-o propaganda comuna. Religia nu se va impaca niciodata cu deviatiile, cu nefirescul! Iar prin religie, o inteleg pe singura revelata, credinta crestina. Restul religiilor sunt inchinari la idoli si demoni: "dumnezeii neamurilor sunt idoli (demoni), iar Domnul cerurile a facut" - Psalmi 95, 5
Razboiul religiei cu nefirescul si cu duhurile rautatii este totusi unul duhovnicesc si asa cred ca ar trebui sa ramana. Rugaciunea, spovedania, impartasania, Liturghia, milosteniile, studiul Bibliei si al traditiei sfintilor Parinti si al sinoadelor ecumenice: acestea sunt armele duhovnicesti ale crestinilor impotriva nefirescului si a duhurilor rautatii care sunt in vazduh! Nu se lupta cu tancuri, cu mitraliere sau cu invazii!
2. Avem nadejde si cuvant de la Hristos, ca Biserica Sa crestina nu va fi biruita nici de portile iadului! - Matei 16, 18
Da, este mai putina credinta, este mai putina ortopraxie, dar intodeauna Dumnezeu si-a pus deoparte oamenii care ii sunt credinciosi, ca si pe vremea Sf. Prooroc Ilie, cand avea 7000 de oameni care nu se plecasera idolilor din vremea lui Ahab si a Izabelei.
"Nu te teme turma mica, ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua Imparatia!" - Mantuitorul Iisus Hristos in Evanghelia dupa Luca 12:32

61 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și bănuiesc că în realitate ai și tu tendințe homosexuale, dar comunitatea din care faci partea te a inhibat atât de tare și împins în religia asta încuiată atât de rău încât de frica ai transformat anumite tendințe homosexuale in cea mai puternică homofobie. In general cei mai agresivi homofobi sunt cei care le au fost inhibate tendințele homosexuale și forțați de comunitate să traiasca intr o mare minciună.