| Aicilef a întrebat:

Daca ar fi sa se propuna ca toate religiile sa fie doar una ce ati face daca aceasta nu ar fi religia voastra? Ati renuntza la ea(religie)?

Răspuns Câştigător
| ciprian112 a răspuns:

Toti sunteti atei si aveti aceeasi parere ca religia aduce doar conflicte si rele? no ***, prefer sa cred in dumnezeu.Plecand de la pariul lui Pascal:
1)pariez ca exista-si el exista atunci castig infinitul(totul)
2)pariez ca exista-dar el nu exista-nu pierd nimic
3)pariez ca nu exista si el nu exista-nu pierd nimic
4)pariez ca nu exista dar el exista-atunci ai pierdut totul.
Raportandu-ma la asta prefer sa cred in Dumnezeu, si daca ar fi sa se uneasca religiile mi-as pastra religia mea, nu cred ca mai conteaza si pentru altii ce religie ai

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sunt prea ateu ca să-mi pese ce religie va trece "la putere".
Oricum rând pe rând au fost toate şi oricum niciuna nu a adus nimic bun, toate au adus numai conflicte şi rele.
Cu cât se va desfiinţa religia de tot mai repede, cu atât mai bine pentru noi toţi.

| Vizitiul a răspuns:

Nu sunt adeptul religiilor, sunt crestin si nimic mai mult. Nu conteaza carei religii apartii!

April
| April a răspuns:

In ceea ce ma priveste, n-ar trebui sa renunt la nimic.Fiindca sunt incredintata ca Dunezeu este unul si acelasi, indiferent de numele pe care oamenii i-l dau. Toate caile duc, inevitabil si inexorabil, spre el.Si toate sufletele religioase il simt in acelasi fel si-si spun odata cu minunatele versuri ale lui Kahlil Gibran:
"Viata de fiecare zi este templul si religia voastra.
Priviti imprejurul vostru si-L veti vedea jucandu-se cu copiii,
Priviti marile spatii si-L veti vedea miscandu-se cu norii, in fulgere bratele intinzandu-si pe Pamant, cazand cu ploaia.
Priviti si Il veti vedea in flori surazand, apoi sculandu-se si semne facand cu mainile in arborii mari."
Cu alte cuvinta Dumnezeu este armonia si legea ce guverneaza Universul, iar fiecare dintre noi o farama minuscula dar minunata din aceasta divina alcatuire.Asa incat, pentru mine nu xista limitari dogmatice si nici granite faurite de om.Nelimitata in timp si spatiu este Existenta iar numele ei Dumnezeu este. Unul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ar fi sa se propuna nu as face nimic!
Daca ar fi o singura religie, si ar fi bine sa fie asa, o aleg sau nu in functie de potrivirea cu convingerile mele.

| thealchemist a răspuns:

Deja se propune asta, ai ramas in urma.

| Duhovnicul a răspuns:

Eu sunt ateu deci nu m-ar afecta cu nimic, deja am renuntat la religia mea, oricum mai devreme sau mai tarziu vor disparea toate religiile cand vom realiza ca nu sunt nimic altceva decat inventii pentru inrobirea omului si ca nu aduc nimic bun decat confuzie si conflicte. Ne indreptam incet dar sigur catre o lume seculara. ( si acesta nu e un lucru rau )

| Marcian a răspuns:

As renunta doar daca ar veni un inger sa imi arate cale cea dreapta.

| deeeeeebora a răspuns:

Tu te referi la confesiune, nu religie

| adrian_6103 a răspuns:

Buna intrebare: Depinde in favoarea cui te referi tu, sa renunti la ce?, si sa mergi la ce?(religie) Aici este un aspect foarte important care vrei sa-l tratezi si nu te culca pe o ureche ca ai de lucru.

Sant peste 2000 de religii in lume asa ca ai de ales, dar una singura este aceea care ii place lui Dumnezeu: Crestinismul si de aici reiese un aspect important, caci Multe căi i se par bune omului, dar la urmă duc la moarte. Proverbi 16:25

Un copil care ajunge in iad il intreaba pe ingerul lui care la pazit toata viata :
-de ce am ajuns eu aici alaturti de acesti oameni
-Pai ai pacatuit, da! Bine dar langa mine vad ca este si pastorul de la biserica si el era o persoana buna! ne invata pe noi despre Dumnezeu.
-E vezi tocmai aici zice Ingerul este problema ca pastorul era inbracat cu haina lui Hristos numai pe deasupra dar in sufletul lui ducea o viata dubla, pe care noi nu o vedem. Vedeti lumea vede numai exteriorul celuilalt dar in sufletul persoanei noi nu putem patrunde. Si apropo de religii, nu cred ca ar trebui sa vorbim de religii si de schimbarea lor, la altele ca eu vreau sa-ti dau un exemplu si nu vreau sa crezi ca sunt fundamentalist dar:am fost la 4 religi ce crezi ca am vazut, 1)catolic, 2)adventist3)penticostali4)baptisti si nu in ultimul rand la ortodox, peste tot mai frate am remarcat ca sunau celularele ca la ambasada, pai se poate? Mergi in casa Domnului sa te rogi si auzi Trrrrrrrrrrrrrr Trrrrrrrrrr suna telefonul, si pe deasupra mai zicem ca santem credinciosi, pai lasa-l frate acasa sau inchidel nu? asta e numai un exemplu. Daca nu te-ai convins, ia intreaba tu cand mergi la biserica fara sa astepti sa sune, Vasile cum ai telefonul pe vibratie sau normal? Totusi spre final un lucru este cert la Dumnezeu nu ar trebui sa renuntam, pentru ca este scris si este batut an cuie :Hristos a murit pentru noi ca noi sa avem viata vesnica 1 ioan 5:13. De fapt noi toti ar trebui sa fim fundamentalisti in privinta credintei, asa cum sunt arabi sau musulmani ca nu cred decat in coran si in explozibilele care le agata de ei, aruncandu-se in aer pentru cuze prostesti sau revendicari teroriste.

pstongueentru cine nu a citit biblia le dau un rezumat in care Dumnezeu a zis:

-Sunt foarte multe lucruri pe care as vrea sa le invete oameni, dar cele mai importante ar fi:

-Sa invete ca dureaza ani a cladi increderea... si dureaza secunde pentru a o distruge.

-Sa invete ca nu e bine sa se compare cu altii, pentru ca fiecare va fi judecat dupa ceea ce face si nu va fi comparat cu alti!

ok altele mai tarziu ca daca ti le zic pe toate azi maine nu mai am ce sa-ti scriu.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Din partea mea...nu m-ar afecta cu nimic pentru ca sunt atee, religiile duc la multe confuzii si conflicte asta pentru ca toate sunt inventate, nu e nimic adevarat daca stai sa te gandesti mai bine sunt prea banale.

| atianin a răspuns:

Nu as renunta la religia mea dar nici nu as cere asa ceva in afara de sotia mea sau poate ca ma dau eu dupa ea daca e tot crestina.

| olijertiu a răspuns:

Nu categoric straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va fi si aceasta.cand va veni antihrist, si toata lumea se va inchina lui.toate religiile isi vor fi adunat principiile pozitive si constructive, le vor pune impreuna si vor constata ca toate sunt in principiu aceleasi. micile diferente de suprafata nu vor conta. dar cele de fond care conteaza, vor fi minimalizate si scoase din uz, la un moment dat cu forta. vor ramane cte o mana de oameni in fiecare religie, care vir tine mortis la problemele de fond ale religiilor lor.se vor ascunde, prin munti, prin grote, vor fi urmariti, omorati, dar adevarul va iesi la iveala ca uleiul in apa.