| Panamax a întrebat:

9. Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam si i-a zis: "Adame, unde esti?"

Dumnezeu avea cumva omniscenta in stand by?

Răspuns Câştigător
| Dinustok a răspuns:

Dumnezeu nu e a toate stiutor. Daca ar fi asa nu ar mai exista libertate de alegere. Atotputernic nu inseamna a tot stiutor.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Fiind un mit, o poveste mai specială, întrebarea dtale nu are relevanță. În povești nu trebuie să fie totul perfect ca la farmacie.

| Octavian199 a răspuns:

Corect.Dumnezeu nu era atotstiutor atunci?

| Irinel15123532 a răspuns:

Deseori Dumnezeu pune intrebari in scriptura, nu pentru a afla un lucru, ci pentru a primi o marturisire, Dumnezeu stia unde era Adam si trupeste si spiritual, dar Dumnezeu voia ca si Adam sa afle unde se afla in acele momente, si in loc sa isi marturiseasca pacatul, in loc sa isi asume responsabilitatea, arunca vina unul pe altul. Dumnezeu l-a intrebat si pe Cain, unde este fratele sau Abel, Dumnezeu nu stia unde este Abel? Ba da, pentru ca in versetul urmator Dumnezeu i-a spus lui Cain ce se intamplase. Noi nu ne putem juca cu Dumnezeu, El este omniprezent, omnipotent, omniscient, pe El nu il putem minti, ar fi o nebunie sa facem un lucru grav si apoi sa il ascundem de Dumnezeu crezand ca El nu stie, biblia spune ''Vai de cei care isi ascund faptele lor de Domnul si isi fac faptele in intuneric zicand 'Cine ne cunoaste? Cine ne vede?''

| Dinustok a răspuns:

A vrut sa vada daca Adam minte.

| Panamax explică (pentru Dinustok):

Adica tot omniscenta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dinustok):

Mari blasfemii scoți înaintea Domnului din mintea aia a ta infectă.

| Dinustok a răspuns (pentru Celcestietot):

Un musculos nu inseamna atotstiutor. happy

| Panamax explică (pentru Celcestietot):

Daca cu 5 minute inainte sa mor imi dau seama ca am gresit si ma caiesc sincer, Domnul ma va ierta si se va bucura de oita ratacita mai mult decat de una care a crezut orbeste.
Asa ca vezi-ti de credinta ta oarba si nu mai judeca pe altii ca este pacat.
Iar insultele le poti adresa celor din familia ta.

| Amely21 a răspuns (pentru Dinustok):

El e Omniscient. Dar ne lasă libertatea de alegere. dacă noi nu vrem să ascultăm, ne vom duce consecințele, in cazul în care nu vrem să ne pocăim

| Celcestietot a răspuns (pentru Panamax):

Stai că am greșit comentariul, că nu era pentru tine, ci pentru cel care a luat fundă. Nu am nimic personal cu tinewinking.