| VANTE a întrebat:

A te retrage la manastire inseamna a renunta la toate placerile lumesti? Spre exemplu, telefon, internet, iesirile cu prietenii etc...
"Mutarea" este definitiva? Adica cel sau cea care vrea sa se calauzeasca
Trebuie sa stea pe veci in acea manastire? Stiu ca nu m-am exprimat corect dar chiar as vrea sa apuc calea manastirii mai ales in situatia in care sunt sufletul meu e prea impovarat si as avea nevoie de curatarea domnului

10 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Teoretic ar trebui sa se abtina de la multe aspecte si comportamente pe care le desfasura in viata normala, si da, ar trebui cam toata viata sa slujeasca manastirea.
Nu vreau sa te influentez direct, dar nu vad scopul pentru care te-ai forta sa te calugaresti doar pentru a fi mai aproape de Dumnezeu si suferind in tacere abtinerea de la placerile si evenimentele pe care le aveai in viata normala.
Daca Dumnezeu exista, te va judeca ca om pentru faptele tale, nu pentru ca ai crezut sau nu in el. Eu asta vreau sa cred. Nu-mi concep cum o divinitate care este "tatal" nostru, care este caracterizat ca fiind iubirea absoluta sa ne bage intr-o moarte vesnica, sa ne faca rau desii am fost oameni buni, am facut bine, ne-au iubit alti oameni pentru mentalitatea noastra buna si ne-am comportat frumos doar ca n-am crezut in el din cauza societatii bolnave care s-a tampit la cap din cauza intelegerii gresite a celor scrise despre el si creatiile sale.

| halogen001 a răspuns:

E un mod de viata. Daca ajungi sa nu te mai poti itoarce la modul anterior de viata, ramai la noul mod de viata pe care l-ai ales.

| Eisenheim a răspuns:

Cum spun și colegii aici,e un mod de viață,și obiectivul de a fi mai aproape de Dumnezeu îl poți atinge oriunde daca in asta crezi happy eu personal cred că, călugăritul asta ar fi o pedeapsă pe care ți-o autoimpui in cazul tau happy dar cum spunea și colegul,poți daca asta vrei,sa faci un mod de viață. Probabil mai nou au și net și prieteni,am văzut călugări prin localități și aveau mașină, vorbeau la mobil, deci cred că unii dintre ei au ales să folosească, in folosul domnului daca vrei sa îi spunem așa, unele din creațiile omului happy

| Eisenheim a răspuns (pentru CIaudiu):

Hai că sânt și părți bune, ești în natura, nu poluare nu gălăgie nu ai facturi nu beton nu stres, nimic din ce ține de civilizație happy

| CIaudiu a răspuns (pentru Eisenheim):

Si pentru ce mai exista aceasta diversitate si libertate daca oricum stai toata ziua inchis in manastire obligat sa practici credinta si sa nu pacatuiesti? Mai bine intru la puscarie decat calugar pe viata.

| Eisenheim a răspuns (pentru CIaudiu):

Înțeleg ce spui,dar dacă băiatul/fata asta își dorește pentru restul existenței sale, poate face din asta un mod de viață, care într-adevăr e diferit de rutina, obișnuitul, care îl știm cu toții happy

| Eisenheim a răspuns (pentru CIaudiu):

Deci la partea cu moartea ai mare dreptate,ești cel mai bun om,ai făcut bine, etcdar dacă nu faci parte dintr-un anumit cult, religie, sau din niciunul gata Dumnezeu te distruge, asta mi-se pare o aberație totala happy

| CIaudiu a răspuns (pentru Eisenheim):

Daca el doreste si i se pare un mod de viata placut, atunci sa o practice. N-am nimic impotriva. De-asta am specificat la inceput ca daca o face doar pentru Dumnezeu suferind in tacere in interiorul lui ca va trebui sa se abtina de la ce facea el in viata normala este degeaba, pentru ca acest Dumnezeu te poate iubi in orice ipostaza ai fi atata timp cat ai o gandire buna iar actiunile tale sunt pe masura.

| Eisenheim a răspuns (pentru CIaudiu):

Exact happy dar rămâne la alegerea fiecăruia

| Mayhem666 a răspuns:

Nu vesnic, doar pana mori.