| gab0ru a întrebat:

Acum 2 saptamani am pus pana pe icoana din camera mea si am jurat ca timp de 1 luna numai fac etc...
Daca incalc se intampla ceva?
Doar am pus mana pe icoana si am zis ca 1 luna nu mai fac un anumit lucru.
Funda cel mai bun raspuns

20 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Poi si normal este pacat ce ai facut tu.Omul nu are voie sa jure asa aiurea si mai ales pe lucruri sfinte!

| Ycu a răspuns:

Frate juramantul nu il faci neaparat in fata lui Dumnezeu, daca ai facut acest juramant ti l-ai facut in primul rand tie, si ar trebui sa il respecti pentru ca iti pierzi increderea in tine, si viitor cand o sa iti mai promiti ceva nici tu nu vei mai crede in promisiunea respectiva, asta-i "pedeapsa". Cheers.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca era nevoie sa juri ca nu te mai masturbezi o luna, era de ajuns sa nu o mai faci in fiecare zi.

daca ai facu o promisune ai facut-o pentru tine nu pentru nimeni altcineva.

| unknownn a răspuns:

Pică pară mălăiaţă în gura lui nătăfleaţă.

| gab0ru explică (pentru suntserios):

Nu pentru masturbare ci aparate

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gab0ru):

Mai naspa, alea chiar sunt nocive.

| Zenit313 a răspuns:

Trebuie sa ai demnitate, caracter, incredere si respect fata de propria persoana!

Sa NU iti incalci cuvantul, asta conteaza.
Sentintele sunt ale constiintei si nu au legatura cu prietenii imaginari!

Stai linistit, Mos Craciun nu este suparat si nici Bau-Bau! ^_^'

| Jardelin a răspuns:

Juramintele sint bune pentru a fi incalcate! Daca vrei sa faci ceva cu adevarat, nu trebuie sa mai intaresti printr-un juramint.

| tasmania a răspuns:

Atunci, respecta ce ai promis. Si nu se intampla nimic. Iar altadata nu mai face astfel de lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Poti sa faci ca e sanatos. Dumnezeu a facut femeia pentru barbat tocmai ca sa aiba cu cine face.Si daca nu vrea sa faca face pacat.Nicaieri nu-i este scris sa te abtii ca esti mai sfint.

| kira30 a răspuns:

"eu sunt dăstept ca sunt ateu"
Cea mai mare aroganta.

| Ycu a răspuns (pentru u2irish):

Nici chiar asa, este in fata lui Dumnezeu dar nu este ca o crima daca il incalci pedeapsa pe care Dumnezeu ti-o da este aceea ca nu mai ai incredere in ceea ce iti promiti singur. Cheers.

| kiv1990 a răspuns:

Asta nu e pacat, sau juramint sfint, este convingerea ta.
Ah da Dumnezeu spune ca e pacat sa juram, daca ceva

| neaivan a răspuns:

Da este pacat sa juri...(mai ales pe lucruri sfinte ) un ortodox crestin nu trebuie sa jure! DA sa fie DA su NU sa fie NU...

| Jardelin a răspuns:

Hai sa vedem cum e cu juramintele. Sfintul Evanghelist Marcu ne spune in capitolul 5 care a fost invatatura Domnului Iisus Hristos cu privire la modul nostru de a vorbi:

33. "Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este." Matei (33:37)

Citind versetele de mai sus intelegem clar ca, atunci cind vorbim si declaram ceva, nu trebuie sa mai intarim vorbele noastre cu formulari de genul: "jur", "promit", "pe cuvint de onoare", "sa mor eu", etc., etc.

Pur si simplu nu mai intarim cu nimic ce declaram, iar ceea ce am spus, sa fie adevarat, sau sa ducem la indeplinire.

| NGheorghe a răspuns:

Tie iti place de tine cand esti asa de dezorientat? Tie iti place de tine cand faci juraminte ( sau angajamente) cata vreme nici nu stii daca esti sau nu capabil sa ti le duci la bun sfarsit?
Fiecare activitate iti da un anumit nivel de satisfactie sau de insatisfactie. Si intotdeauna vei vrea sa faci activitatiile care iti dau satisfactie din ce in ce mai multa. Mergi la aparate foarte probabil pentru ca iti ofera posibilitatea de a castiga usor 100, sau 1000 sau o valoare mai mare de lei. Vrei sa te lasi de aparate din unicul motiv ca acest castig nu este sigur si vezi cu ochii tai ca altii au castigat multi bani de pe tine. Problema nu este ca ai pierdut, pentru ca oricand poti sa faci rost de altii, problema esta ca ai ramas fara prieteni caci acolo la aparate ai numai dusmani care vor sa castiga mai mult ca tine iar dincolo, unde nu sunt aparate, ai alti dusmani care inainte erau simpli colegi, vecini, cunoscuti care acum incep sa le fie frica de tine si incep sa fie precauti si severi cu tine la fel cum sunt cu toti cei care au multi bani. Oameni care au multi bani fac mult rau din lipsa de ocupatie si de foarte multe ori nici nu ii intereseaza ca inteleg sau nu inteleg ce se intampla.
" Sparge-i gura gab0ru are bani si plateste". Si esti mai tare ca superman pentru ca faci mai multa treaba ca el dar nu te obosesti deloc. Faci multa multa treaba... dar asta se intampla doar in mintea ta pentru ca inca nu ai castigat inca destul, big grin
Aparatele sunt facute sa dea din cand in cand castiguri foarte mari pentru clienti si sa faca incasari de 80 de ori mai mari pentru proprietari,
Daca vrei sa castigi ori trebuie sa joci foarte rar, ori du-te si le cumpara! si asa ne spargi pe toti cei care nu iti suntem pe plac! Iar aceasta mare satisfactie cu ce alta satisfactie mai mare ai putea inlocui-o?
Are vreun rost sa-ti folosesti mintea ca sa cauti si partea buna a acelora cu care in trecut ai avut scandaluri, batai cu vanatai si haine rupte, accidentari la fotbal pentru ai angaja in planurile tale profitabile si in rest sa ii eviti o viata pentru ca "lupul schimba parul dar naravul ba" sau preferi sa platesti bodyguarzi si, tot o viata, sa treci pe langa oamenii pe care ii cunosti de mic ca si cum nu i-ai cunoaste?

| danay72 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Daca vrei sa promiti ceva, fa acest lucru in fata lui Dumnezeu, prin rugaciune si va avea mai mult valoare. Exod20:4,5

| Generalul a răspuns:

Fa exact ce ai promis ca nu vei face si vezi ca nu se va intampla nimic. Jura din nou pe altceva, apoi fa exact acel lucru, vezi ca nu se va intampla nimic. Repeta procedura pana te vei convinge ca nu are rost sa crezi in superstitii primitive, iar apoi inlocuieste icoana cu un tablou.