| of983 a întrebat:

Daca eu am jurat pe moarte ca nu mai fac un anumit lucru(sa fumez spre exemplu) pana pe 5 mai si incalc acest juramant mi se poate intampla ceva? Si cum pot face sa dezleg acest juramant

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La Matei cap. 5 scrie ca e pacat *sa depui juramant.*

Deci faptul ca ai jurat este mare pacat, nu faptul ca nu ti-ai tinut juramantul.

| dullcat a răspuns:

Juramintele astea nu au nicio legatura sau semnificatie cu lumea reala in care traim toti...Deci stai calm ca n-a murit nimeni din asa ceva.Singura problema ar fi ca nu reusesti tu sa te tii de promisiune pentru tine, adica in sensul in care sa iti salvezi sanatatea cat mai poti renuntand rapid la fumat (de exemplu).

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde și fata de cine ai făcut acest jurământ, daca e fata de o persoană (gen iubita ta), posibil sa fie dezamăgită că nu te-ai ținut de cuvânt, dar daca tu ți l-ai făcut tie, nu ai ce sa pățești

| Robert2526 a răspuns:

Nu se intampla nimic...

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca juri ca te lasi de fumat si nu te lasi, probabil ca o sa suferi consecintele fumatului.

| LisaJulie a răspuns:

Nu! E superstiție fără sens

| EestiSodalane a răspuns:

Du-te la spovedanie și spune-i preotului sa te dezlege si nu mai fă juraminte niciodata. Dacă le încalci e un pacat, iar dacă le ții nu esti cu nimic mai castigat. Pur si simplu fa ce e drept sa faci si gata.

| T0Teu a răspuns:

Scrie in Biblie sa ne implinim juruintele. Daca l ai incalcat nu stiu ce s-ar putea intampla, nu este o regula care se aplica la toti, Dumnezeu decide. Dar cat despre fumat. fumatul e pacat si daca te ai reapucat crezi ca problema e ca ai incalcat juramantul sau ca fumezi?