| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Albert Einstein - despre existenta lui Dumnezeu
https://www.youtube.com/watch?v=TVJzVnyDZ_M&t=1s
Ce parere aveti despre acest videoclip?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Emotionant si foarte adevarat.

34 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Einstein nu credea in Biblie, nici in Dumnezeul ei si nu sustinea dogme tipic catolice.

| Inferno a răspuns:

"Nothing remotely like the account related above appears in any biography or article about Albert Einstein, nor is the account congruent with that scientist’s expressed views on the subject of religion (in which he generally described himself as an "agnostic" or a "religious nonbeliever"). Einstein’s name has simply been inserted into an anecdote created long after his death in order to provide the reading audience with a recognizable figure and thus lend the tale an air of verisimilitude."

https://www.snopes.com/religion/einstein.asp

| Golyat18 a răspuns:

Daca imi scoti din biblie ce e fara logica si imi spui ca dzeu nu e atotputernic ci e in lupta cu Satan care ne vrea raul.
Mari sanse sa ma fac crestin la loc.
Dar cata vreme e atotputernic si nu curata raul in lumea lui inseamna ca are si el niste parti negre...

| Mclaren12 a răspuns:

Albert Einstein a fost un jîdan plagiator ridicat de media evreiasca. Nu merita niciun fel de atentie.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru doctorandus):

Einstein credea in Iisus happy

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Lol, lol, lol, Einstein nu s-a inchinat niciodata lui Isus, iar ca evreu era un apostat (nu credea in Iehova). Einstein a devenit liber-cugetator la 12 ani si asa a ramas toata viata. Einstein a crezut evreieste in Dumnezeul evreiesc pana la 12 ani, atat.

| doctorandus a răspuns:

Inca ceva: daca esti crestin si crezi ca Hristos e Adevarul, spui mereu adevarul, nu debitezi minciuni sfruntate pentru a face evanghelizare de doi bani.

| Mclaren12 a răspuns:

Hopa ti-am jignit eroul. Daca il venerezi atat du-te la mormantul lui si pune-i o floare, ateu frustrat ce esti.
Cam imi dau seama ce fel de om esti daca venerezi un jîdan care a plagiat si care a mintit. Pe deasupra a mai participat si la proiectul bombei atomice. Einstein asta e un fel de om de stiinta care sa-i impace si pe crestini si pe atei? Asta de vreme ce atat ateismul cat si crestinismul sunt programe evreiesti menite sa va spele pe creier. Stai ca si Einstein a fost evreu, coincidenta probabil laughing
Esti paralel cu realitatea.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu te-a miscat deloc ce-a scris acolo? chiar daca nu el a spus-o, nu conteaza. Ce ai de comentat de fapt in loc sa-ti creezi o scuza?!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca nu crezi nici in fizica nici in D-zeu atunci de ce-ti mai dai cu parerea?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Tu daca-i fi atotputernic ai face asta? Dar D-zeu stie cum sa-si foloseasca aceasta putere. D-zeu e dreptate inainte de iubire si perfectiune. Satan voia sa fie egal cu D-zeu, chiar peste El, ar fi fost corect sa termine cu el atunci si prin asta sa confirme celorlalti ingeri ca spusele lui satan erau adevarate: ca D-zeu este un egoist care vrea sa ii foloseasca ca sclavi? si sa nu mai spunem: ca rastrange libertatea?
D-zeu nu era asa deci a procedat corect, i-a dat lui Satan a doua sansa dar el n-a profitat de ea
D-zeu iubesti dusmanii, chiar si pe Satan. Noi nu pputem intelege asta caci suntem pacatosi pana-n maduva oaselor dar asta-i adevarul. Dumnezeu a stiut si stie ce face de la bun inceput, tu n-ai taria sa te contrazici cu El, cu mine da, dar cu El nu - si va veni vremea cand vei sta fata-n fata cu El si vom vedea atunci judecata Lui D-zeu daca consideri ca a mea nu e buna.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Mclaren12):

Oare?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Conteaza? te-ai uitat macar la videoclip? Nu cel ce-l spune conteaza ci continutul acestuia.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

IN evanghelizare nu conteaza banii, ca sa stii si tu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Tu te auzi ce zici...

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ma intreb care-i prostul?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cu tine n-am ce discuta," REALISTULE" - nici macar nu sti de ce triesti, mai uitate si tu prin comentariile mele.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Expresia "de doi bani" se refera la calitate, nu la castig banesc. Nu faci evanghelizare cu produsele tatalui minciunii.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu, nu m-a miscat pentru ca, nefiind catolic, nu cred in dogma privatio boni.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Exact ci cu cel al adevarului - in sfrsit cineva care pricepe, chiar daca evanghelizarea nu mai da cine stie ce roade D-zeu ne-a poruncit sa mergem in toata lumea si sa spunem despre El asa ca chiar de e in zadar tot o indeplinim, dar conteaza cine are harul.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu sunt catolic si nu tebuie sa fi catolic ca sa crezi in asta. Alegerea e a ta, nu vreau sa ne certam, tu faci ce vrei dar eu nu cred ci stiu cu desavarsire ca El exista si ca ceea ce e scris acolo e adevarat.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Inca o data: adevarul nu il predici cu minciuni sfruntate. A atribui aceste afirmatii lui Einstein este o minciuna sfruntata, nu e nici macar mintit in mod credibil, este o minciuna mult trasa de par.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Crestinii au teologii foarte variate si daca nu esti catolic nu esti silit sa fii de acord cu privatio boni. Este pur si simplu propaganda papistasa.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu n-ai inteles ca conteza prea putin cine a spus-o? Important e ca cineva ca facut-o si ce mesaj ne-a transmis prin ea!

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Atunci ce au spus "Albert Einstein" si nu "un elev imaginar"? Inca o data: mesajul filmului este propaganda papistasa. Multi ortodocsi si majoritatea protestantilor nu sunt de acord cu dogma predicata in film, o considera erezie.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci de ce mai sunt crestini?

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Deci pana la urma o sa-l judece si pe Satan deci nu e adevarata faza ca nu l-a judecat pe Satan ca sa nu se simta sclavi ceilalti ingeri.
Biblia spune ca Diavolul de la inceput a fost ucigas deci raman doua variante dzeu l-a facut rau sau au fost amandoi din totdeauna ceeag ce inseamna ca sunt egai.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Treaba lor de ce sunt crestini, in mod clar nu sunt catolici, deci multi dintre ei nu cred in acea dogma papistasa.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Tu ce religie si ce biblie ai caci n-am mai auzit vreodata ca diavolul a fost ucigas de la inceput - poate ca a devenit ucigas sau cum vrei tu. Ideea e ca D-zeu n-a facut niciodata o fiinta in pacat de aceea existau legi care sa fereasca pacatul de ingeri caci plata pacatului e moartea si asta va primi in cele din urma Satan DUPA ce D-zeu va demonstra ca a avut dreptate ca intotdeauna. Satan a incalcat legea a zecea: sa nu poftesti, el a poftit scunul de domnie al Lui D-zeu si asa s-a creat pacatul. La fel ca la oameni, D-zeu a lasat ingerii sa aleaga daca vor sau nu sa urmeze legea Sa, nu i-a obligat, deci nu voia sa manipuleze fiintele create sa-l iubeasca ci a vrut o dragoste pura, asa ca nu putea prevenii pacatul chiar daca stia ce se va intampla fiindca Il iubea pe Lucifer. De ce oare nu pricepem asa usor, de ce oare nu ne punem in locul altuia si apoi sa intrebam : de ce?

| Mclaren12 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

M-am uitat. Ai niste raspunsuri de indoctrinat crestin. Ce-i special la ele?