| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

De unde provine Dumnezeu?
https://www.youtube.com/watch?v=ZJPTaaDgrZU
Ce parere aveti despre acest videoclip?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Parearea mea e ca asa cum poti avea un Dumnezeu atemporal drept cauza poti avea si o alta cauza care sa fie atrmporala si sa nu fie Dumnezeu.
O cauza care nu are ratiune, vointa, planuri, o cauza mult mai rudimentara si prin urmare mult mai probabila decat o cauza atat de complexa precum Dumnezeu.

Practic daca ar fi sa mergem pe ideea unei cauze atemporale varianta mea e mai favorizata de principiul parcimoniei decat varianta unei divinitati.

Poti sa ai materie si fara timp. Imagineaza-ti ca opresti timpul, ca in filme. Realitatea inca exista, ca intr-o fotogragie.
Iar la intrebarea lui:Unde ai situa materia in timp?, as raspunde cu:
La orice moment de timp t=c unde c e o valoare constanta, imuabila.

Tot asa e probabil sa ai si spatiu fara timp.

Nu poti avea masa fara spatiu, intr-adevar.

Iar faptul ca toate trei trebuie sa apara simultan e doar o prostie.

Ai mai vrea si alta parte a raspunsului sa o analizez.

P.S. : Bici intrebarea interlocutorului nu e prea desteapta. Ideea de spiritualitatea nu e bine definita, asa ca nu rezulta de nicaieri daca poate influenta sau nu materia.

| Inferno a răspuns:

"daca creierul e doaro gramada aleatorie de chimicale formata la intamplare de-a lungul milioanelor de ani, cum ai putea sa te increzi in propriul rationament si in propriile ganduri?" Era o intrebare.

Si are dreptate, nu poti. Insa are mai mult sens sa ma incred in ceea ce vad, chiar daca stiu ca ar putea fi o iluzie, decat sa inchid ochii si sa ma incred in ce imi imaginez eu in febra unui delir mistico religios.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Mai nou stiinta a redus mult "lungimea" timpului in cadrul evolutiei, deh geologia a inceput sa reduca drastc timul, de la milioane la mii. Schimbati si voi manualele ca s-au cam invechit.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mai nou stiinta a redus mult "lungimea" timpului in cadrul evolutiei? da si tu o dovada daca tot scrii

| Inferno a răspuns (pentru danut):

In ultima noastra discutie ai venit numai cu idei fie irelevante, fie fals. Vad ca nici de data asta nu s-a schimbat nimic.
Ce legatura are teoria evolutiei cu presupusa cauza atemporala ce a produs Universul de care vorbesc eu?

Sunt curios, exista o intrebare la care mintea a sa poata formula un raspuns cat de cat coerent si valid?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Stiu si eu, poate... daca nu le amesteci si esti mai clar?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu, Biblia, inainte de descoperirile arheologice care au cca o suta si ceva de ani Doar in Biblie se vorbea de UR, Sodoma, Gomora si multe alte minuni antice iar dasteptii ziceau ca-s fantezii pana au gasit ca tot ce scrie este real. De ce n-as crede ca viata pe pamant nu are decat 6000 de ani cum scrie in aceiasi Biblie. Cum stabilesti tu ceva in milioane de ani cand nu exista nici o metoda reala de datare a timpului? Mai studiati chestia cu datarea istorica si cum se face ca devine ceva umoristic pana la urma.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Aloooooooooo eu te am intrebat altceva, tu ai afirmat ca oamenii de stiinta acum numara ani in mii, da dovada aia

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Ti se pare ca raspunsul tau ar infirma cu ceva raspunsul meu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ce dovada mai mare ca lipsa posibilitatii de stabilire a datari vrei? Poate sute de ani in loc de milioane. Daca omul are o indoiala tu vrei un referat stiintific? Ai probleme tinere.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Interesant dar in mare suferinta tot ce scrie acolo, In mare toate acele metode radio chimice sufera din cauza rocilor deoarece datarile se pot face doar in rocile care contin respectivii izptopi iar alea sunt DOAR rocile vulcanice, cele sedimentare nu pot fi datate asa dar eu nu prea ma pricep. Sa zicem ca ai o roca ce poate fi datata radio-chimic si stabilesti ca are un milion de ani, care este ziua de inceput a acelei roci, ziua de nastere? In rest datarile se intind doar pe sute si poate cateva mi de ani. Cand v-am indrumat sa VEDETI niste filnulete ati fi vazut experiente care v-ar fi lamurit cum stau treburile cu rocile aluvionare care sunt majoritare. Dar voi daca aveti ambat, o tineti langa.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Nici macar nu ai citit ce scria acolo

| danut a răspuns (pentru RAY):

De unde sti tu ce si cum am citit eu si daca am citit ceva chiar tebuie sa asimilez orice scrie unul si altul? Tu asa faci?

| RAY a răspuns:

Iar cu ala,pe bune omul ala e redardat mintal, acum cu faptul ca cica dumnezeu e limitat daca se arata ala uita ca in biblie s-a aratat la mai multi profeti,desi dumnezeu e limitat? faza cu aparitia lui,stii ca si varcolaci,vampiri, spiridusi, ingerasi, alba ca zapada au exista mereu si nu se arata ca ar fi limitati, acest argument redardat se aplica la toti zeii, de ce sa ar aplica doar la dumnezeu? ca propaganda religioasa aduce banii cu gramada, milioane de euro, tu stii ce avere are ala? decat sa minta mai bine ar merge in africa sau ar ajuta oamenii saraci

| Golyat18 a răspuns:

Da intr-adevar daca dzeu e nelimitat inseamna ca e nelimitat si in gandire si rautate... etc, dupa cum reiese chiar din biblie deci chiar daca faci ce zice el tot pe noroc te bazezi in sensul ca pti sa nu fi mantuit chiar daca l-ai ascultat.