| Henrypericolpublic a întrebat:

Am facut o analiza a bibliei si unele chestii nu se leaga.
Crearea lumii: mai adevarata pare teoria big bang nu vea din biblie, dar big-bang-ul nu s-a produs oare cu ajutorul lui Dumnezeu? In biblie scrie ca intai a facut pamantul si dupa a pus stelele si luna + soare. Dar stiintific e greșit, deoarece soarele e o stea care atrage corpuri spre el (planetele) si acelea raman invartindu-se pe o traiectorie (orbita).
De ce daca Dumnezeu e atat de bun in primul testament i se infatiseaza o larura rea, mai dura si da porunci.
Si Iisus chiar a facut acele minuni.
Ce pareri si credinte aveti?

25 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Iisus nu a facut nici o minune.

| Steregoi a răspuns:

Biblia e adevarata. Daca Biblia nu ar fi adevarata atunci ar fi tare naspa pentru noi oamenii.

In prima zi lumina materiala era de la insusi Dumnezeu. In ziua a 4-a Soarele a devanit o sursa secundara de lumina.

In prima zi Soarele nu lumina. In ziua a 4-a Soarele a fost activat. In Geneza 1:1 prin cer se refera la univers. Intr-o noapte senina pe cer vedem universul.

Big bangul s-a produs din imaterie din duhul si prin Duhul Lui Dumnezeu sau puterea Lui Dumnezeu. La creatie a participat si Hristos. Materia e imaterie condensata.

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Citeste talcuirile sfintilor parinti ca asa nu intelegi nimic, la fel ca sectari citesti de capu tau si nu intelegi nimic.

| danut a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Sectantii citesc ce SPUNE Dumnezeu in Biblie, nu ce spun niste popi pe care este bine sa nu-i judecam ca-s de multe ori mai rai ca oamenii obisnuiti si-si varsa si rautatea celorlalti.

| Henrypericolpublic explică (pentru Steregoi):

Foarte inteligent.
Stiu ca Dumnezeu e acolo undeva, dar ne-au ramas multe mistere.

| Steregoi a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Ne-au ramas multe mistere pentru ca omul nu este facut ca sa stie prea multe sau tot. O dovada in acest sens este ca omul are un mecanism de uitare.

Ecclesiastul 3:11:"11. Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus în inima lor şi veşnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Iov 4:19-21:"19. Cu cât mai vârtos celor ce locuiesc în locuinţe de lut, a căror obârşie este în ţărână şi pe care îi striveşte ca pe o molie.
20. De dimineaţă până seara sunt zdrobiţi, pier pe vecie fără să-i scape nimeni.
21. Mor, dar nu mor de prea multă înţelepciune".

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule cum a facut el pamantul in bezna totala?

| RAY a răspuns:

Inclusiv primi crestini au recunoscut ca e o diferenta mare intre vt si nt dar nu aveau de ales, ca povestea lor sa aiba sens era necesar vt desi spun ei ca a expirat desi iisus spune ca in vechi va fi valabila, cat despre povestea creatiei este o poveste si atat, doar fanatici o interpreteaza literar

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

In Biblie se spune ca Dumnezeu nu are nevoie de lumina materiala ca sa vada.

Apocalipsa 21:23:"23. Şi cetatea nu are trebuinţă de soare, nici de lună, ca să o lumineze, căci slava lui Dumnezeu a luminat-o şi făclia ei este Mielul."

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru danut):

Buna gluma hai ca esti amuzant din ce secta infintata la 1900 toamna esti maica? cica tu citesti biblia da o bibilie falsificata de eretici, biblia este proprietatea biserici care face parte din traditia biserici invatatura nescrisa biblia a fost facuta in biserica in secolele 3-4 de sfintii parinti in biserica crestina. sper ca ai inteles.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cum naibi nu are nevoie daca spune ca a vazut ca lumina e buna, ce legatura are apocalipsa cu geneza?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Spune ca sa omori, violezi, etc.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Man, ce stii tu.Are la sectanti si crestini. Scuze, si crestinismul e secta. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Ma amuza cand baga de la ei rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Ce este luminatorul mic?

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu mai bagati ma de la voi.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Oare in ce zi a facut apele? 1 La început*, Dumnezeu a făcut** cerurile şi pământul.
2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor. Deci apele existau rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Are importanta secta daca este la 1900 sau la 1500 ca la noi pe atunci apare primul NT.
Biblia are stramosi comuni iar traditia este de la Dracu, asa scrie in Biblia biserici traditionaliste, nu ai citit? Citeste Biblia, eu te indemn sa citesti, nu sa asculti.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Lumina materiala e pentru viata biologica si nu pentru viata nebiologica.

| ajutortpu1 a răspuns:

Pentru că răspunsul s-ar întinde extrem de mult, iar timpul nu-mi permite, îți recomand un site. Cu siguranță ai mai multe frământări legate de aceste teme... aici o să găsești mai multe puncte de reflecție: https://facerealumii.ro/centru-de-studii/
Succes! happy

| slayer09 a răspuns:

Prima oara a fost stiinta sau Dumnezeu? Stii ca stiinta nu prea se pupa cu Dumnezeu, si pe buna dreptate, pentru ca Dumnezeu nu e din lumea aceasta, Dumnezeu e din lumea spirituala, El a pus legile: fizicii si omului ca sa traiasca in armonie. Dar asa cum sunt si legile date de om, omul nu le respecta si se face haos, facandu-se haos te superi nu? Asa si Dumnezeu, se manie atunci cand vede cata ura si hula poate aduce un om (creatia Lui) asupra Lui. Gandeste-te in felul urmator: tu ai creea intr-un mediu niste furnici cu voie proprie. Toate bune si frumoase, te bucuri de ele le iubesti, dar apoi ele incep sa se bata sa se muste sa se omoare intre ele, nu te superi si ai vrea sa le pierzi si sa le faci din nou? Eh, si Dumnezeu la inceput a incercat sa ne piarda, dar fiindu-i mila si in bunatatea lui, ne-a lasat ca apoi din dragostea lui, sa coboare Fiul sau si sa mantuiasca omul, prin moarte pe cruce, ca lumea sa vada si sa creada in dragoste si iubire la superlativ, nu in ura si dezbinare. Dar de atunci alegerile sunt ale noastre, vrei binele, capatam binele, vrem raul capatam raul.

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Ray, ignoră-l pe Steregoi, nu vezi că ăsta-și bagă *** în ea de conversație?

| Irinel15123532 a răspuns:

Lucrurile sunt mult mai complexe decat par, si mult prea grele pentru a le putea digera mintea noastra, mai ales ca Domnul a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, pare absurd, cum sa existe lumina fara luminatori? Exact ca, crearea planetei si apoi a soarelui, nu? ''Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la basmele celor care o defaimă."
Noi ne jucam dea Dumnezeu, spunem ca stim o gramada de lucruri, ne bazam pe propria noastra inteligenta, pe propriile puteri si ne facem noi singuri judecatori ai Lui Dumnezeu, spunandu-I Domnului cum si ce sa faca si unde, daca un anume lucru facut de Domnul nu se potriveste cu mintea noastra limitata, spunem ''Nu cred asta pentru ca din unctul meu de vedere si al stiintei umane este imposibil''
Cu toate ca prin atatea descoperiri, abia am ajuns la concluzia ca pamantul nu este plat, desi sunt un numar foarte mare si astazi ai cultului ''pamantul plat'' care cu incapatanare refuza orice argument. Adevarul este ca nu stim nimic, nu stim de ce planetele se invart pe o axa imaginara si foarte bine organizata, nu stim de ce Venus se invarte invers, nu stim cum de a aparut totul si de unde si de ce, sunt tot felul de teorii unele mai plauzibile altele ridicole, ''Venus a fost lovita de un asteroid asa mare incat i-a inversat rotatia'' ca apoi cateva luni mai tarziu ''Venus nu a fost lovita de un asemenea obiect, pentru ca efectiv un asemenea obiect ar fi distrus planeta, nu i-ar fi inversat cursul''
Domnul spune in cuvant ''Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.'' Am ajuns la concluzia ca desi suntem intr-o perioada a tehnologiei, a inteligentei, suntem la fel de imaturi ca acum 2000 de ani, totul in goana dupa putere, cautam sa sugrumam pe alti oameni pentru bani, putere, faima, avem gelozie unul fata de altul, incapatanare violenta de multe ori, nu mai avem rabdare unii cu altii, un stat se lupta cu bombe nucleare care ar putea sa distruga jumatate din planeta in cateva secunde, impotriva altui stat pentru a-l cuceri, recurgem la orice, pentru a castiga o lupta, fie ea pe scara mondiala, fie de familie, si ce castigam de fapt? Castigam un razboi ca apoi sa ne bucuram de victorie intr-o lume intoxicata de radiatii si distrusa de pe urma razboiului, in final o sa ne omoram singuri.
Un om spunea odata ''De aici din spatiu, cand privesc pamantul, nu vad altceva decat mii de luminite de pe urma exploziilor, si oamenii nu isi dau seama, ca de fapt toti isi ataca propria casa, propria familie, propriul camin'' in aceasta goana dupa putere, nimeni nu castiga, toti pierdem, traim doar momentul, uitand ca de fapt intr-o zi o sa murim, si ce luam cu noi? Nimic, de aici o sa plecam cu mana goala, tot ce ai agonisit, tot ce ai strans si pentru ce ai luptat, o sa ramana aici, o sa pleci cu mana goala si atunci iti vei da seama de fapt de o viata irosita, in care nu ai daruit, ci doar ai primit. Si in fata Lui Dumnezeu nu va tine nici o teorie sau vreo scuza. Daca nu sutem cu Hristos de mana inaintea Tatalui, nimic de aici nu ne mai ajuta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iti spun un singur lucru care se intelege din biblie este ca viata e de rahat si chiar asa e daca ai mintea deschisa la absolut orice si te uiti in jur ai sa iti dai seama.

| ania a răspuns:

Teoria big-bang nu e in compatibilă cu Biblia, și vorbește tot despre faptcaul ca universul material are un inceput.
Eu sunt convinsă că Isus chiar a făcut acele minuni și că a înviat din morți, altfel prietenii lui care la răstignire L-au părăsit și trădat nu ar fi avut curajul să meargă in toată lumea să vorbească despre invierea Lui chiar dacă aceasta i-a costat martiriul, inafară de Ioan toți au fost omorâți pentru mărtuira lor.