NOname
| NOname a întrebat:

Am o întrebare de ceva timp, la care nu am reușit să-mi răspund satisfăcător. Să nu se înțeleagă greșit - nu încerc să influențez pe nimeni, respect convingerile fiecăruia - este doar o curiozitate.
Dacă oricând te-ai pocăi, Dumnezeu, în caz dacă există, oricum te-ar ierta imediat și în mod absolut, pentru că se admite faptul că Isus a plătit deja pentru păcatele tale, atunci de ce să nu-ți trăiești viața liber, fără frică, așa cum îți spune propriul tău bun simț și conștiința, iar spre sfârșitul vieții, dacă simți nevoie, dacă există o chemare, să nu te pocăiești/mântuiești (și, eventual, să adopți o religie)? De ce atâta grabă și presiune, parcă am fi la maraton? Ce importanță are dacă te pocăiești acum sau peste o lună, un an, zece?
În afară de faptul că nu se știe când poți să mori, există și alte motive (pentru voi)?
Rog seriozitate! Și fără ironizări și bătaie de joc. Chiar vreau să aflu logica după care se ghidează fiecare dintre voi.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

105 raspunsuri...ei, la ce concluzie ai ajuns?
La mine faza cu religia e cam asa: niste vietati pe malul apei curgatoare isi dau cu "presupusa" daca ce vad e crocodil sau trunchi de copac. Pana nu sar in apa, n-or sa stie! Dar si daca este crocodil si nu copac...au pus-o de coliva.
Credinta, insa, e altceva dar e off-topic pe TPU sa patrunzi in credinta la Religie, nu că?

128 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte buna intrebarea, dar uni spun ca poate mori maine asa ca trebuie azi sa te pocaiesti ca astfel arzi in iad pe vesnicie bine asta e propaganda religioasa vezi tu religia are ca frica baza, prin frica ei au stapanit europa 2000 de ani nu prin iubire, trebuie sasi trebuie fie frica dumnezeu ca daca nu o sa te pedepsesca rau de tot dar el nu vrea isi vrea raul daca isi ea pe cei de langa tine sau isi o boala incurabila tu platesti pacatele stramosilor tai sau ca esti pacatos el te iubeste mult de asta lasa 20 de milioane de copii sa moara de foame ca apoi sa le arda in iadul vesnic, dar el ne iubeste mult si-a dat fiul care are o poveste indentica cu horus, mitrha probabil aia au fost mai rapizi, pana la urma de ce sa omorat singur ca sa ierte pacatele poporului lui? nu putea sa ne ierte pur si simplu? in fine asta e propaganda religioasa pocaieste azi ca maine poate vei muri

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Ray, am rugat fără bătaie de joc...și nu doar la adresa mea.
Ar fi bine să ne respectăm mai mult și să respectăm și credința, convingerile celorlalți.

Doresc aici un dialog civilizat, deschis și fără jigniri (nici de o parte, nici de cealaltă).
Mulțumesc.

NOname
| NOname explică:

Jasser, prefer să rămânem la subiectul principal al discuției, fără să intrăm în detalii de altă natură.
Momentan mă interesează doar ceea ce am întrebat.
Mulțumesc.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Numi bat joc de nimeni dar pe bune asa spun crestinii

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Ai fost puțin cam agresiv și lipsit de respect, atât.
Dar am înțeles care este părerea ta.
Vreau să văd cum gândesc și ceilalți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa: de ce? Nu exista nici un raspuns plauzibil pentru asta din moment ce eu sunt ala responsabil pentru tot ce fac. Nu poate veni nimeni sa-mi spuna cum sa traiesc cand e viata mea si eu raspund pentru ea, cand nimeni nu stie ce as putea avea eu de indeplinit (asta in cazul in care este ceva de indeplinit, cred cu tarie in asta) si cand de fapt influenta asta din toate partile nu duce decat la neindeplinirea "scopului" propus. pot sa vina sa-mi spuna 1000 de oameni ce trebuie sa fac, mai ales pe TPU, nimeni nu ma cunoaste sa stie mai bine decat mine ce imi trebuie. Asta este valabil si pentru viata de zi cu zi, nimeni nu stie ce se intampla in sufletul meu, cum sa le permit sa-si dea cu parerea atata vreme cat nu li s-a cerut asta (cat nu au fost rugati mai exact)?!

| costis a răspuns:

Eu consider ca trebuie sa ne schimbam ca sa traim dupa legile acelei lumi despre care ni s-a vorbit. Am 15 ani de cand incerc sa ma schimb in cateva privinte si nu am facut progrese prea mari. Din ce am citit in Patericul egiptean si in alte carti, am inteles ce inseamna un om rabdator, un om smerit, un om infranat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, m-am inselat, exista un raspuns plauzibil: cele mai multe religii functioneaza ca si afacere.

| alexandra2859 a răspuns:

Nici o stiinta nu a descoperit existenta lui dumnezeu pentru ca nu exista asa ca nu mai inventa tu numai prostii, cand o sa vi cu dovezii atunci sa vorbesti, bine? si da oameni aia care zici ta ca ei DOAR cred ca sunt oameni de stiinta chiar sunt.Albert Einstein credea in dumnezeu, nu credea si a fost cel mai mare om de stiinta(parerea mea)in perioada aia.nici el nu crezi ca a fost cu adevarat om de stiinta?

| nsalion a răspuns:

Sti vorba aia: E mare lucru sa fi om.
Da suntem liber putem face tot ce ne dorim(aproape tot) dar acum si dupa zicala de mai sus de ce sa facem tot ce poftim noi si sa ne purtam ca niste animale indrumate de placerile vieti si sa nu ne traim vietile ca niste oameni normali care trebuie sa evolueze mult pe plan spiritual.
Dupa parerea mea viata e doar un test dat de DUMNEZEU in care avem doua alegeri ori traim in iubire ori in frica(li-se mai spune si lumina si intuneric) si asfel decidem cum ne cream pe noi pe plan spiritual.
Deci daca viata e un test si suntem intr-o calatorie a vieti nu crezi ca DUMNEZEU vrea sa vada daca noi suntem cu adevarat buni chiar si departe de el, intr-o lume rea ca asta si plina de ispite e lumea perfecta pentru un test spiritual in care multi cedeaza.

NOname
| NOname explică (pentru nsalion):

Nu înțeleg de ce asociezi lipsa credinței sau agnosticismul cu frica și răutatea.
Tu nu poți să fii bun decât dacă ți se impune de către cineva/ceva?

Și apropo de iubire...
http://www.youtube.com/watch?v=r-eXYJnV3V4

| Raynn a răspuns:

Poti sa imi dai un exemplu al descoperirilor stiintifice care ii atesta existenta lui Dumnezeu, si daca sunt reale de ce nu a auzit toata lumea de ele?

Bine spus ray, poate asa isi mai deschid unii ochii.

| Raynn a răspuns (pentru nsalion):

Hai sa vorbim ipotetic.

Sa spunem ca in viata asta trebuie sa ne comparatam frumos, sa mergem la biserica, sa tinem post, efectiv sa nu traiesti viata pe cat posibil doar pentru a ajunge intr-un loc unde teoretic totul ar trebui sa fie frumos si bine si fara pacat.

Nu ai de unde sa stii dar poate si raiul e un test la fel. O sa ni se spuna ce sa facem, cum sa facem, ce sa credem pentru a ajunge in alt loc, mai frumos decat raiul si tot asa si tot asa. Crestinismul, pe langa niste principii morale pe care le respect, este fuga dupa un ideal. Alergi catre luminita din capatul tunelului pe o banda de alergat, nu faci nimic, doar obosesti.

| nsalion a răspuns (pentru NOname):

Tot ce am vrut sa spun e ca viata e un test si "ispitele" )pe care nu trebuie sa le asculti) vor sa te faca sa crezi numai prosti si sa nu mai crezi in Dumnezeu sau sa crezi diferite lucruri ca viata e doar una si trebuie sa faci tot ce vrei in ea.Si da iubirea si frica sunt acele asa zise bine si rau pentru ca din iubire esti bun si din frica esti egois(crede-ma)
Daca vrei sa stii de ce am spus iubire si frica nu bine si rau cauta pe net sa vezi si singura daca vrei citeste trage concluzi si vezi ca e adevarat si nu e doar un articol in scopul de a te prosti.
Si nu stiu de ce crezi in faptul ca eu sunt bune doar pentru ca imi inpune cineva sau ceva. Poate nu m-am exprimat bine nu stiu dar daca vrei sa vezi ca exista DUMNEZEU trebuie sa crezi in el sa te rogi si sa nu astepti dupa ce te-ai rugat sa se inteplineasca in 5 secunde.
Si nimeni nu te poate face sa crezi ca exista DUMNEZEU pana nu faci ce am spus mai sus.Mai bine zis cautal tu "ca sa-L vezi" nu astepata la alti sa
ti descrie experienta lui cu DUMNEZEU.
Spune-mi tu :Eu am mancat o portocala adineauri si acum ati pun intrebarea:Cum era portocala dulce/acra.Imi poti raspunde?
Asa nici un om nu-ti poate spune cum se simte el intr-o experienta alaturi de DUMNEZEU care e neaparat pe viata nu asa de cinci minute si dupa aia trece.

| alexandra2859 a răspuns:

Nici tu habar nu ai despre ce vorbesti! adumi dovezi ca asta a zis einstein.

| alexandra2859 a răspuns:

Si plus ca el ca fiind evreu(nascut in Germania)poate credea in alt dumnezeu nu in al vostru.

NOname
| NOname explică (pentru nsalion):

Nu m-ai înțeles, dar e ok.
Mulțumesc pentru răspuns.

| Raynn a răspuns:

Cum faptul ca pamantul este rotund demonstreaza ca Dumnezeu exista, avand in vedere ca biserica catolica din acea perioada era impotriva acestei teorii. Si vrei sa spui despre ADN-ul care ne arata ca ne asemanam cu maimutele in proportie de 98%?

| Raynn a răspuns:

The word god is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this.

Cuvantul Dumnezeu nu reprezinta pentru mine decat suma slabiciunilor umanitaii. Biblia este o colectie de legenda onorabile, dar primitive si nu sunt altceva decat copilaroase. Nici o interpretare oricat de subtila nu imi poate sa schimbe parerea mea.

De citatul asta ce spui?

NOname
| NOname explică:

Dragii mei, vă rog din suflet să nu vă îndepărtați de la subiect.
Acum nu încercăm să dovedim existența sau inexistența lui Dumnezeu.
V-aș ruga doar să-mi răspundeți la întrebare, nici mai mult, nici mai puțin.

| Raynn a răspuns:

E o discutie religioasa intre atei si crestini ortodoxi, intotdeauna se ajunge la cearta si la demonstrarea existentei/inexistentei lui Dumnezeu, pare rau dar asa merg discutiile astea.

| Raynn a răspuns (pentru Raynn):

Tot al lui Einstein, uitat sa specific.

| WhatheWow a răspuns:

Cu cit te caiesti mai tirziu cu atit mai curat vei intra in Imparatia Cerului!

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Draga si ei au fost agresivi cu ateii cand i ardea ca nu le accepta zeul (greci antici) unde mai punem popoarele din africa, europa, asia draga mea sa fim realisti

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Dragă Ray, nu vreau agresivitate și lipsă de respect la întrebările mele, atât. Te rog din suflet să mă înțelegi și să nu o iei personal. Aș fi atras atenția oricui care ar fi întrecut măsura. Doar de data asta s-a întâmplat să fii tu.
O seară frumoasă.

| EmaS a răspuns:

Pentru ca ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui.Un om era indemnat de catre un prieten sa se impace cu Dumnezeu.Iar el spunea :Acum eu vreau sa imi traiesc viata.Cand va trebui sa mor am pregatit un verset care imi va salva sufletul:,, Ai mila de mine, pacatosul.,, Si acesta imi va salva sufletul. Dar putin mai tarziu, omul acela duse un sac la moara. Pe drumul spre casa a intrat in mai multe carciumi si s-a intors acasa baut. A cazut pe scari si si-a fracturat ceafa si a murit pe loc. Sotia sa il gasi pe sotul ei cazut pe scari.Nu i-a mai ramas timp pentru a rosti versetul sau.,, Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da du-te frate si cere-i socoteala lu Papa de la Roma ca altfel toooooottt bati campi asa de-a moaca pe postarile altora.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Bine

| Raynn a răspuns:

De citatul asta al lui Einstein ce mai spui, ca vad ca eviti.

The word god is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this.

Cuvantul Dumnezeu nu reprezinta pentru mine decat suma slabiciunilor umanitaii. Biblia este o colectie de legenda onorabile, dar primitive si nu sunt altceva decat copilaroase. Nici o interpretare oricat de subtila nu imi poate sa schimbe parerea mea.

NOname
| NOname explică:

Mulțumesc.