| LegionarulRoman a întrebat:

Am observat ca multi atei incearca sa ne dea cu tifla,zicand ca normal ca nu exista Dumnezeu,ca vezi doamne, o fost evolutie.
Hai sa dezbatem acest subiect odata pentru totdeauna, ca sa vada si cei noi intrati pe site.

Recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

http://ebookbrowse.com/......d368105244

Si niste site-uri:http://www.lovendal.net/......lutionism/

http://www.lovendal.net/......-evoluat2/

http://www.osceb.ro/....../index.php

P.S:in privinta cartii,numai daca nu sunteti rauvoitori, si va faceti timp in jur de o ora pentru a citi in special capitolul cu evolutia; la sfasitul cartii se afla anexe, le recomand pe toate dar in special anexa 4 despre datarea radiometrica

Parerea mea, ca multi atei "evolutionisti" de pe acest site nici nu stiu care sunt bazele evolutinismului si "punctele lui forte". Am aflat ca Darwin era teolog :)), el neavand diploma in biologie :)). Dupa ce cititi vorbim. OK?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E cel mai usor de luat Nu in brate.

90 răspunsuri:
| LegionarulRoman explică:

E de recomandat sa cititi cartea cumparata, asa cum o am eu.O am mereu in fata, e mult mai usor de citit, si mai placuta.Si varianta PDF are avantaje, poti copia citate.

| chazz a răspuns:

Un lucru admirabil happy
Nu am citit ..insa am sa imi fac timp.
oricum ateii vor gasi ei alte raspunsuri pentru a fii in contra!
Numai bine!

| LegionarulRoman explică (pentru chazz):

Multumesc.M-am straduit! happy Daca atei sunt porci(ca de obicei) nu o sa citeasca nimic asa cum a zis mihai25mihai,care a zis ca este prea inteligent pentru "asa ceva".Nu stiu cati din atei au pusa mana pe cartea lui Darwin "Originea speciilor" (eu o am acum langa mine happy ).

| AlexSelea a răspuns:

Religia a distrus lumea. Am intrat pe categoria religie doar sa vad cat de penibili sunteti si de amuzanti. Credeti in continuare in fantome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai legionarii draga, ma determini sa imi fac conturi temporare sa iti pot raspunde, ca spaima de critica te-a facut sa imi dai ignore. O sa incerc sa citesc cartea lui Rose, m-ai facut curios. Siteurile lui lovendal sunt surse de doi bani, nu le deschid, nu le mai da ca referinta. Si nu mai fa pe arogantul cu altii, ca si tu ai scapari de educatie. Tii minte, tu credeai ca Isus inseamna magar?

| Irena97 a răspuns:

Scuza-ma dar nu cred ca avand un asemenea nick te poti bucura de succes si sa fii credibil sustinand religia. Din start o sa fii blamat.

| LegionarulRoman explică (pentru AlexSelea):

Tu in ce crezi? Crezi in evolutie? Fals! A fost demontata.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Lasand la o parte polemica evolutionism vs. creationism, nu inteleg de unde incapatanarea asta de a te stradui sa convingi (pe cine?) ca teoria ta si numai asta este cea corecta. De asemenea, nu inteleg de ce ateii sunt porci a priori, numai pentru ca au o alta parere decat a ta.
Incearca sa ingurgitezi asta: in numele crestinismului s-au pornit razboaie (implicit, au fost UCISI oameni); in numele ateismului...nu.

| LegionarulRoman explică:

Henry M.Morris scrie: "Merita observat ca nici Darwin si nici Lyell nu sunt savanti foramti in sensul modern. darwin era un student teolog apostat, a carui singura diploma era in teologie.Charles Lyell a studiat dreptul, nu geologia.Geologi de seama ai vremii sale-de pilda, Cuvier, Buckland-credeau in catastrofism, si multi dintre geologii zilelor noastre se reintorc la aceasta parere.Lyell trebuie sa fi stiut ca datele reale ale geologiei favorizau in mare parte catastrofismul, nu uniformismul.Totusi,IN CHIP DOGMATIC, a insistat asupra perioadelor lungi si a uniformitatii, RESPIGAND CU SARCASM cronologia Biblica din acest proces." (Henry M.Morris,The Long War against God,Baker Book House, Grand Rapids, Michigan, 1989, p.162)

| LegionarulRoman explică (pentru ardnaxur1961):

De asta am pus aceara "intrebare". ESTE SECTIUNE RELIGIE, nu stiinta.Atei daca vor sa ne demonstreze inteligenta, sa se duca acolo.

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

Arogant,atat timp cat va bagati unde nu nu trebuie, adica RELIGIE.

| Irena97 a răspuns:

Mah dar chiar esti arogant. O sa vorbesti singur pe aici. Eu n-am pareri in subiectul asta, dar nu pari cineva care sa vrea dialog, doar sa aiba toti aceeasi parere cu tine.
btw, parerea despre nick e aceeasi. E un amestec acolo pe avatar dar nickul e pro legionari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Este in regula, Henry M. Morris are specializare in inginerie hidraulica, asa ca parerile lui referitoare la istoria Pamantului sunt apa de ploaie.

| LegionarulRoman explică (pentru Irena97):

Si? Aici vorbim despre altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Esti tu poltron, dar si eu insistent. Geaba dai ignore, ca fac alte conturi. Te ascuzi dupa functia aia ca un copchil dupa fustele mamii. Pai eu ma bag ca sunt crestin ortodox. Dar asta nu inseamna ca iau apararea la toti coreligionarii mei, mai ales la aia care bat campii.

| Irena97 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Asa e, aici TU vorbesti doar. bye

| danut a răspuns:

IERTARE dar nu cred ca este un subiect pe care sa-l scoti la dezbatere cu un asa nick (legionarii) avand in vedere profundul DISPRET al acestora fata de Dumnezeire in special fata de Dumnezeul Fiul. Poate ve-ti avea dreptul sa discutati despre aceste lucruri (nu ca individ) ca grupare NUMAI dupa ce va veti pune cenusa in cap pentru dispretul fata de Dumnezeul JIDAN, dupa ce veti saruta talpile tuturor crestinilor si evreilor din lume, numai atunci puteti discuta un asa subiect. Intai cereti IERTARE fata de toti crestinii de pe net si apoi alege un asa subiect dupa toate ce ati facut in perioada interbelica. Sa-ti fie rusine pentru un asemenea NICK si sterge poza maresalului care nu are nici o legatura cu gunoaiele lumii, nazistii, fascistii, hortistii si legionarii.

| LegionarulRoman explică (pentru Irena97):

Da.Tu ai venit sa vorbesti despre nick-ul meu.Deci..mai bine ai pleca.

| LegionarulRoman explică (pentru danut):

Unde ai invatat de legionari? In "comisarul moldovan"? defaimare comunista.

| HoneyPot a răspuns:

Atata timp cat spui ca ateii sa stea la sectiunea "stiinta" iar creationistii la "religie" nu inteleg care este rostul intrebarii. Sa fie plictiseala? Sa fie rautatea despre care Iisus a propovaduit? Stai! Oare despre rautate era vorba?
Ratiune si toleranta? De unde?
Mai ales cele 9 adaugiri/raspunsuri ale tale din totalul de 14 n-au nicio noima, arata doar agitatie psihica.
Sa-l dai in secolul XXI pe Darwin exemplu arata ca nici pe partea de lectura stiintifica nu stai bine. Evolutionismul lui Darwin era doar inceputul acestor teorii, se baza doar pe taxonomia regatului animalia si nu pe genetica, arheologie, paleontologie. Evolutionismul a... evoluat.
Poate nu stiai, dar cand creezi polemica evolutionism vs creationism nu este vorba despre atei vs credinciosi. Cei care cred in evolutionism sunt mult mai numerosi decat ateii. Multi crestini EDUCATI care nu au renuntat la credinta au fost nevoiti sa renunte la creationism Care sa fie cauza?

| vrelian a răspuns:

Doar atit iti spun.marii oamenii care au studiat cite ceva s-au lasat de religie sau apucat de stiinta.deci asta arata cit de tare este religia si cit de convinsii erau acei teologi si asa mai departe de care tu spui. apoi bati cimpii in toate directiile.omule pe atunci religia era la putere. daca voiai sa ajungi cineva sau mai sus trebuie sa ii apropbi. daca nu erai ceva in biserica ramaineai vai mama ta. daca nu erai cu ei erai impotriva. daca nu erai cu ei sau sa spui ca ei nu iti puteai publica cari, teorii si asa mai departe.si ca sa o scurtez stii cum se proceda? fate dracu pina treci puntea.asta a facut si darwin si care au mai fost si newton si altii. daca acesti oameni daca nu se faceau frati cu dracu adica cu biserica nu mai puteau publica nimic.erau dati in afara societati si asa mai departe.erau ignorati bla bla.te-ai trezit tu acum sa ce? sa revolvi probleme ce nimeni nu lea rezolvat vreodata. ceva de genul hop si eu de la durau berbecu lui dzeu.cam asa si tu.subiecte din astea sau dezbatut pe aici mii, asa ca lasate de mesreria asta.dar daca vrei sa discuti discuti doar cu cei care nu sint credinciosi.credinciosi nu poti discuta cu ei.in afara de citate din biblie si chestii de genul asta slabe sanse.iar cartile tale tinele pentru tine.am si eu carti scrise de mine si mai bune deciit ce ai tu scrise de altii.numai bine.wow lovendal.frate tu stii cine este lovendal? fugi deaci ca sa nu faci praf.pai daca si ala stie de toate atunci chiar ca ma fac popa.si mai lasa omule pe altii. daca ai ceva de spus spune tu de la tine.nu mai cita pe alti, nu ne mai trimite sa citim cartile stiu eu cui.ori vrei sa le faci reclama ca nu prea au vinzare sau trafic pe net.saraci nu mai fac bani.sa puna mina pe sapa ca e mai natural si mai sanatos.mai lasati prosteala si apucativa de lucruri utile.iar tu marele leginonar ar fi cazul sa scoti tu ceva de la tine.o idee ceva o teorie.si pe aia sa o dezbatem.nu imi veni cu basme scrise de unu si de altu.numai bine.

| LegionarulRoman explică (pentru danut):

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Falsul "pogrom legionar" de la abator din 1941

| danut a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu bai gicule, nu de la "comisarul moldovan" ci de la MAMA care a avut de suferit (si nu numai ea) din partea voastra gunoaie ale omenirii ce sunteti. Voi care va bateti joc de HRISTOS facandu-L Dumnezeu JIDAN, toate se iarta DAR nu se pot sterge din istorie, voi care faceati sa ingenunche mii de oameni la Universitate amenintandu-i cu armele ca trece un GUNOI mort. Nu erau comunisti pe vremea aia in tara noastra GUNOAIELOR sa le puneti lor in "CAP" asa ceva. NIMENI nu uita CINE ati fost si cine sunteti si ce ati facut. NU VA MAI VREM BESTILOR!

| M25M a răspuns:

Eu sper ca nu ai postat intrebarea de fata cu recomandarile doar din prisma discutiei cu mine?

| LegionarulRoman explică (pentru danut):

Ei bine, si bunicul a trait in aceea perioada, sin u I s-a intamplat absolute nimic.Auzea doar,ca sunt evenimente tragice la Bucuresti(impuscare maresalului) si ca am schimbat tabara. Legionarii erau o miscare crestin ortodoxa. Principalii vinovati sunt comunisti, care le inscenau diferite situatii, iar o data cu venirea la putere, i-au defaimat complet si pe maresal si pe legionary.

Vezi cate personalitati se aflau in miscarea legionara(pe langa ca era crestina, era mai ales culturala). http://www.youtube.com/watch?v=gg-wkG_KbVA&feature=related

| LegionarulRoman explică (pentru M25M):

Nu din cauza ta happy.